Środa, 2017.09.20 Eustachego, Faustyny, Renaty
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

20. września

20. września

1934 - urodziła się Sophia Loren, włoska aktorka filmowa;

1963 - w Auckland w Nowej Zelandii przeprowadzono po raz pierwszy w świecie transfuzję krwi u płodu ludzkiego;

1991 - w Gdańsku utworzono Związek Miast Bałtyckich.

Więcej w kalendarium »

historia Polski

80. urodziny Maestro Krzysztofa Pendereckiego

krzysztof_penderecki_fot_Bruno_Fidrych_Archiwum_Stowarzyszenia_im_Ludwiga_van_Beethovena
Orkiestra Symfoniczna oraz Chór Filharmonii Wrocławskiej wykonają pod batutą Maestro Jacka Kaspszyka Polskie Requiem Krzysztofa Pendereckiego podczas specjalnego koncertu z okazji 80. urodzin polskiego kompozytora. Koncert odbędzie się 24. maja w Filharmonii Wrocławskiej.

Wirtualne Muzeum Pomarańczowej Alternatywy

muzeum_pomaranczowej_alternatywy
2000 zdjęć i skanów archiwalnych druków, 68 archiwalnych artykułów, 12 publikacji naukowych, 52 fragmenty filmowe, 33 wywiady filmowe z uczestnikami ruchu oraz z historykami i historycznymi postaciami to zasoby Wirtualnego Muzeum Pomarańczowej Alternatywy.

Startuje Archiwum Emigranta w Gdyni

archiwum_emigranta_plakat
Muzeum Emigracji w Gdyni rozpoczyna pierwszy etap projektu Archiwum Emigranta, którego celem jest dotarcie do wspomnień emigrantów oraz pracowników gdyńskiej infrastruktury portowej i emigracyjnej. Opowieści tych, którzy wyjeżdżali oraz osób, które odpowiadały za organizację wyjazdów i podróży, będą rejestrowane we współpracy z Gdyńską Szkołą Filmową.

150. rocznica wybuchu powstania styczniowego - wystawa

mors_sola_victis_plakat
Z okazji 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie (ul. Długa 7) zaprezentowana zostanie wystawa archiwalna Mors sola victris, gloria victis 150. Rocznica Wybuchu Powstania Styczniowego 1863-1864. Jej uroczyste otwarcie nastąpi 21. stycznia 2013 r.

O polskich Termopilach w Domu Spotkań z Historią

wszystko_dla_orlat_plakat
Trzy filmy dokumentalne poświęcone walkom toczonym na Kresach Południowo-Wschodnich w latach 1918 - 1920 będzie można obejrzeć w Domu Spotkań z Historią w Warszawie 10. listopada - w przeddzień Święta Niepodległości.

Zakończenie obchodów 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

powstanie_warszawskie_w_swiadomosci_potomnych_plakat
Po 63 dniach od rozpalenia ognia pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego, we wtorek 2. października odbędzie się uroczyste wygaszenie symbolicznego płomienia.

Rabini guberni warszawskiej - wystawa

rabin_juda_lejb_zlotnik
Wystawa plenerowa Miasto bez rabina nie może istnieć zostanie otwarta 10. września na Międzymurzu Piotra Biegańskiego przy placu Zamkowym w Warszawie, między murami obronnymi Starego Miasta.

Spacer szlakiem obrony Warszawy 1831

rekonstrukcja_reduta_ordona_foto
Szlakiem miejsc związanych z obroną stolicy w 1831 roku będzie prowadził 6. spacer Forum Obywatelskiego "Piękna Architektura dla Warszawy". Uczestnicy wycieczki będą mogli zobaczyć 8. września m.in. pozostałości Reduty Ordona i zachowane wały Reduty Wolskiej.

Pełna edycja pamiętników Stanisława Augusta Poniatowskiego

pamietniki_stanislawa_augusta_poniatowskiego_okladka
Blisko 900 stron liczy pierwsza pełna edycja pamiętników Stanisława Augusta Poniatowskiego. Spisana po francusku ręką królewskich sekretarzy opowieść przedstawia okres od narodzin króla do 1778 r. Przeplata ją korespondencja władcy i oficjalne dokumenty państwowe.

Dotknij Niepodległości w Muzeum Wojska Polskiego

dotknij_niepodleglosci_plakat
Prezentacja współczesnego i historycznego sprzętu wojskowego, finał defilady historycznej z udziałem grup rekonstrukcji historycznych oraz wystawy, wykłady i gawędy o historii znalazły się w programie imprezy Dotknij Niepodległości, która odbędzie się 11. listopada w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość