Piątek, 2017.09.22 Maury, Milany, Tomasza
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

22. września

22. września

1959 - zainaugurowano pierwsze połączenie telefoniczne między Stanami Zjednoczonymi a Europą;

1989 - Sąd Najwyższy zarejestrował Niezależne Stowarzyszenie Studentów;

1989 - zespół Lombard przyleciał do stolicy Iraku Bagdadu. Był drugą grupą rockową występującą w tym kraju, a pierwszą mającą w swoim składzie wokalistkę (i to blondynkę!).

Więcej w kalendarium »

II wojna światowa

Think different - wystawa Agnieszki Pakuły

think_different_plakat
Think different to motto przewodnie pierwszej samodzielnej wystawy Agnieszki Pakuły. Składa się na nią seria nietypowych, mocno uwierających i prowokujących portretów różnych postaci - przez zwykłych ludzi po bohaterów literatury czy życia publicznego. Wernisaż odbędzie się 1. lutego w Domu Artysty Plastyka w Warszawie.

Think different - galeria obrazów Agnieszki Pakuły

Think different to brawurowy debiut malarski Agnieszki Pakuły prezentujący wybrane dzieła z kilku dotychczas stworzonych przez nią serii obrazów. Sam tytuł wystawy i sposób, w jaki artystka porusza często pojawiający się w jej pracach temat wojny, zmuszają widza do zmiany punktu widzenia.

Wytańczony Dziennik Anne Frank

dziennik_anne_frank_okladka
Wątki z Dziennika Anne Frank zostały przeniesione na scenę przy pomocy zaskakujących środków - tańca, muzyki i wizualizacji - przez Lubelski Teatr Tańca. Premierowy pokaz spektaklu Hello Kitty - efektu tych działań na scenie - odbędzie się 15. grudnia w Teatrze Centralnym w Lublinie.

Szpieg w Bydgoszczy - plansze

Szpieg w Bydgoszczy to pierwszy zeszyt komiksu z serii Tajemnice DAG Fabrik Bromberg autorstwa Macieja Jasińskiego (scenariusz) i Jacka Michalskiego (rysunki). Cały cykl, zaplanowany na pięć części, opowiada o wydarzeniach, które miały miejsce na terenie bydgoskich zakładów materiałów wybuchowych podczas II wojny światowej.

Komiks wojenny o DAG Fabrik Bromberg

dag_fabrik_bromberg_1_okladka
Pierwsza część komiksu z serii Tajemnice DAG Fabrik Bromberg autorstwa Macieja Jasińskiego (scenariusz) i Jacka Michalskiego (rysunki) ukaże się pod koniec września nakładem Zin Zin Press. Pierwszy zeszyt będzie nosił tytuł Szpieg w Bydgoszczy.

Ida Fink: Podróż - fragment powieści

podroz_okladka
Wznowienie słynnej powieści Idy Fink Podróż ukazało się 11. stycznia 2012 r. nakładem wydawnictwa W.A.B. w "Serii z drzewem - wracamy do korzeni". To trzecie wydanie historii dwóch żydowskich sióstr, które w 1942 r. uciekły z getta w małym miasteczku na kresach dawnej Rzeczypospolitej. Przebrane za chłopki zgłosiły się do Arbeitsamtu, żeby dobrowolnie wyjechać na roboty do Niemiec. Wraz z grupą robotnic przymusowych rozpoczęły najważniejszą podróż w swoim życiu.

Uciekinier - pokaz filmu o uciekinierze z Auschwitz

Film Uciekinier przedstawiający skomplikowane losy Kazimierza Piechowskiego, jedynego żyjącego uciekiniera najsłynniejszej i najbardziej brawurowej ucieczki z obozu koncentracyjnego Auschwitz, będzie można obejrzeć 8. listopada w Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie.

Historia człowieka, który wkradł się do Auschwitz

czlowiek_ktory_wkradl_sie_okladka
"Pod okiem esesmanów przekroczyłem bramę obozu. Do Auschwitz III wszedłem z własnej i nieprzymuszonej woli pewnego wieczoru, późną wiosną 1944 roku" - opowiada o jednym z najbardziej niezwykłych wyczynów brytyjskich żołnierzy podczas II wojny światowej bohater tej historii - Denis Avey. Jego książka Człowiek, który wkradł się do Auschwitz ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Insignis.

Ukazała się biografia rotmistrza Pileckiego

ochotnik_okladka
"Bohater naszych czasów" - tak Witolda Pileckiego określa Marco Patricelli, autor biografii rotmistrza, który dobrowolnie znalazł się w Auschwitz, aby napisać raport o panujących tam warunkach. Książka Ochotnik właśnie ukazała się po polsku.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość