Wtorek, 2017.09.26 Cypriana, Justyny, Łucji
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

26. września

26. września

1849 - urodził się Iwan Pawłow, rosyjski twórca fizjologii wyższych czynności nerwowych, laureat Nagrody Nobla w 1904 r. za badania nad fizjologią trawienia. Wprowadził pojęcie odruchów warunkowych;

1939 - w nocy z 26 na 27 utworzono "Służbę Zwycięstwu Polski", przekształcono ją później w Związek Walki Zbrojnej. Ostatecznie powstała z tej organizacji Armia Krajowa.

Więcej w kalendarium »

IPN

Konkurs na Najlepszy Debiut Historyczny Roku

Niepublikowane prace magisterskie i doktorskie poświęcone historii Polski i Polaków w XX wieku obronione w okresie od 1. października 2009 do 31. października 2010 roku mogą wziąć udział w IV edycji konkursu na Najlepszy Debiut Historyczny Roku. Prace konkursowe należy nadsyłać w postaci wydruku obronionej pracy do 19. listopada.

Ukazała się książka o uciekinierach z PRL

uciekinierzy_z_prl_okladka
Najbezpieczniejszym sposobem ucieczki z PRL była odmowa powrotu do kraju z czasowego pobytu za granicą. Do kraju nie wracało wielu pasażerów Batorego. Prasa zachodnia nazywała nasz transatlantyk "statkiem uciekinierów". Polacy mówili o nim "Lucky Ship" - "szczęściarz". O podejmowanych próbach ucieczki za granicę i ich motywach piszą Monika Bortlik-Dźwierzyńska i Marcin Niedurny w książce Uciekinierzy z PRL.

Herling-Grudziński wymazany z kultury - seminarium IPN

Gustaw Herling-Grudziński będzie bohaterem styczniowego seminarium z cyklu PRL w literaturze. "Wymazani" z kultury. Zajęcia odbędą się 19. stycznia w Centrum Edukacyjne IPN w Warszawie. Zgłoszenia przyjmowane są do 18. stycznia.

Konkurs na Najlepszy Debiut Historyczny rozstrzygnięty

Osiem nagród i wyróżnień dla autorów prac magisterskich i doktorskich dotyczących historii Polski w XX wieku przyznano w organizowanym przez IPN wspólnie z Instytutem Historii PAN konkursie na Najlepszy Debiut Historyczny Roku 2009.

Ruszyła elektroniczna baza danych Instytutu Pamięci Narodowej

Ok. 2,5 mln wpisów dotyczących jednostek archiwalnych i ok. 1,5 mln indeksów osób będących obiektem zainteresowania służb specjalnych PRL znalazło się w elektronicznej bazie danych zasobów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej zaprezentowanej w Warszawie.

Nasi bliscy pod okupacją niemiecką - konkurs dla uczniów

swieca
Do 30. kwietnia 2010 roku uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych mogą nadsyłać prace na konkurs "Nasi bliscy, nasze dzieje, nasza pamięć - straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką", który ogłoszono 3. września w Warszawie.

IPN: w II wojnie św. zginęło od 5,6 do 5,8 mln polskich obywateli

W latach 1939-1945 zginęło od 5,6 do 5,8 mln polskich obywateli - wynika z najnowszej publikacji Instytutu Pamięci Narodowej, którą IPN przedstawił wraz z ofertą edukacyjną przygotowaną w związku z 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej.

Ostatni dzwonek z prelekcją na Uniwersytecie Gdańskim

tak_wyglada_prl_plakat
Projekcja filmu Magdaleny Łazarkiewicz Ostatni dzwonek oraz prelekcje historyka kina Piotra Kurpiewskiego i Krzysztofa Drażby z IPN-u znalazły się w programie ostatniego wieczoru z cyklu Tak wygląda PRL. Spotkanie odbędzie się 21. maja w auli Wydziału Filologicznego UG w Gdańsku-Oliwie.

Politycznie obcy! - konferencja o represjonowaniu żołnierzy WP

politycznie_obcy_plakat
Ogólnopolska konferencja naukowa Politycznie obcy! Komunistyczny aparat represji wobec żołnierzy Wojska Polskiego odbędzie się w Klubie 13 Muz w Szczecinie 13. i 14. maja. Historycy z całej Polski, a także z Czech, zaprezentują wyniki badań losów żołnierzy WP, którzy od pierwszych dni drugiej wojny światowej doświadczali zaplanowanych i konsekwentnie realizowanych prześladowań ze strony sowieckiego, a następnie rodzimego, komunistycznego aparatu represji.

Golgota wrocławska wyróżniona w Chicago

golgota_wroclawska_foto
Spektakl Sceny Faktu Teatru Telewizji Golgota wrocławska w reżyserii Jana Komasy został wyróżniony w 45. konkursie światowych produkcji telewizyjnych Hugo Television Awards 2009 w Chicago. Wyróżnienia otrzymały również: spektakl Teatru TV Tajny współpracownik w reżyserii Krzysztofa Langa oraz serial Londyńczycy w reżyserii Grega Zglińskiego i Macieja Migasa.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość