Wtorek, 2017.09.26 Cypriana, Justyny, Łucji
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

26. września

26. września

1849 - urodził się Iwan Pawłow, rosyjski twórca fizjologii wyższych czynności nerwowych, laureat Nagrody Nobla w 1904 r. za badania nad fizjologią trawienia. Wprowadził pojęcie odruchów warunkowych;

1939 - w nocy z 26 na 27 utworzono "Służbę Zwycięstwu Polski", przekształcono ją później w Związek Walki Zbrojnej. Ostatecznie powstała z tej organizacji Armia Krajowa.

Więcej w kalendarium »

Janosik

Kwartet Jorgi zagra do niemego Janosika

Kwartet Jorgi opracował muzykę do pierwszego słowackiego filmu niemego o Janosiku. Efekt będzie można usłyszeć na żywo 16. września podczas projekcji obrazu Jánošík 21 w Kinie SCK w Stargardzie Szczecińskim.

Kandydaci do Orłów 2010 w Kinie Charlie

przeglad_orlow_2010_plakat
Przegląd filmów kandydujących do Polskich Nagród Filmowych Orły 2010 odbędzie się w łódzkim Kinie Charlie od 8. do 23. stycznia. W tym czasie widzowie będą mogli obejrzeć 29 polskich produkcji, które zostały zrealizowane w ubiegłym roku. Uroczysta ceremonia wręczenia Orłów 2010 planowana jest na 1. marca.

Światowa premiera Janosika w Nowym Sączu

janosik_plakat
Międzynarodowa premiera filmu Janosik. Prawdziwa historia w reżyserii Agnieszki Holland i Kasi Adamik odbyła się 26. sierpnia w Nowym Sączu - w miejscu, gdzie została nakręcona znaczna część zdjęć do filmu.

Janosik. Prawdziwa historia - galeria

Młody góral Janosik, żołnierz powstańczej armii Rakoczego, podczas jednej z potyczek dostaje się w niewolę wojsk cesarza Franciszka Józefa I i zostaje wcielony do cesarskiej armii. Swoją służbę zaczyna w twierdzy w Bytczy, w której uwięziony jest słynny przywódca zbójników Tomasz Uhorčík.

Dzika muzyka do Janosika, czyli burzliwa historia filmu

janosik_studio_nagran_holland_foto
Agnieszka Holland i jej córka Kasia Adamik kończą prace nad długo oczekiwanym filmem Janosik. Prawdziwa historia. Twórcy filmu pracują obecnie nad udźwiękowieniem materiału. W warszawskim studiu dźwiękowym TVP przez ostatnie kilka dni odbywało się nagranie muzyki w obecności kompozytora Antoniego Łazarkiewicza oraz Agnieszki Holland.

18. marca

18. marca

Na św. Edwarda zimy pogarda.

1596 - król Zygmunt III Waza przeniósł stolicę Polski z Krakowa do Warszawy;

1713 - w Liptowskim Mikulaszu na Słowacji został stracony Juraj Janosik, tatrzański bohater ludowy;

1788 - w Londynie ukazał się pierwszy numer dziennika "The Times".

25. stycznia

25. stycznia

Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu

Dzień Sekretarki i Asystentki

Święto nawrócenia św. Pawla Apostoła

Kiedy Paweł się nawróci, zima na wspak się obróci.

1533 - król Anglii Henryk VIII ożenił się z Anną Boleyn;

1948 - urodził się Wojciech Mann, legenda polskiego radia, jeden z najpopularniejszych prezenterów i dziennikarzy muzycznych;

1981 - urodziła się amerykańska piosenkarka i kompozytorka Alicia Keys.

10. listopada

10. listopada

1444 - w bitwie pod Warną armia turecka sułtana Murada II zadała klęskę wojskom węgiersko - polskim. W walce poległ król Polski i Węgier Władysław III Jagiellończyk, nazwany później Warneńczykiem;

1493 - urodził się Paracelsus, niemiecki lekarz, chemik i filozof;

1918 - Józef Piłsudski przybył do Warszawy.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość