Czwartek, 2017.03.30 Amelii, Dobromira, Leonarda
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

30. marca

30. marca

Niedziela Miłosierdzia Bożego

Gdy w marcu niebo od południa ryknie,
wielki ci z tego urodzaj wyniknie.

1746 - urodził się Francisco Goya y Lucientes, hiszpański malarz i grafik, twórca m. in. obrazów Maja ubrana i Maja naga oraz Rozstrzelanie powstańców madryckich;

1853 - urodził się Vincent van Gogh, malarz holenderski, postimpresjonista;

1989 - szpital Centrum Zdrowia Matki Polki przyjął pierwszą pacjentkę.

Więcej w kalendarium »

jidysz

Konkurs na komiksową adaptację literatury jidysz

konkurs_komiksowy_jidysz_plakat
Najpierw trzeba wybrać dowolny tekst prozatorski przetłumaczony z z języka jidysz na język polski, a później narysować na jego podstawie komiks mieszczący się na maksymalnie 12 planszach. I do końca października wysłać swoją pracę organizatorom konkursu komiksowego.

Nowy sezon w Centrum Kultury Jidysz

lektoraty_jidysz_plakat
Lektoraty języka jidysz na trzech poziomach zaawansowania i Żydowski Uniwersytet Otwarty to część propozycji Centrum Kultury Jidysz w Warszawie, które rozpocznie nowy sezon od października. Zajęcia skierowane są do ludzi w każdym wieku zainteresowanych historią i kulturą żydowską.

Campo di Fiori w jidysz w Teatrze Żydowskim

list_do_milosza
Uroczyste czytanie wiersza Campo di Fiori (po raz pierwszy przetłumaczonego w tym roku na jidysz) oraz innych wybranych tekstów Miłosza znalazło się w programie wieczoru poetyckiego Muzyka poezji polskiej, oddźwięki poezji żydowskiej. Spotkanie odbędzie się 20. grudnia w Teatrze Żydowskim w Warszawie na zakończenie Roku Czesława Miłosza.

Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera 2011

warszawa_singera_2011_plakat
Dziesiątki wydarzeń kulturalnych zaplanowali organizatorzy VIII edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, który rozpocznie się w stolicy 27. sierpnia. Ulica Próżna i Plac Grzybowski w Warszawie tradycyjnie zmienią się podczas festiwalu w kolorowy, rozśpiewany i roztańczony sztetl z początku XX wieku.

Poświąteczny koncert Chanajki Klezmer Band

chanajki_plakat
Chanajki Klezmer Band wystąpi 28. grudnia z koncertem muzyki klezmerskiej i pieśniami jidysz w WOAK w Białymstoku. Wstęp wolny.

Festiwal Sztuki Filmowej Jidysz w Rzeszowie

mateczka_plakat
Wędrujący po Polsce III Festiwal Sztuki Filmowej Jidysz zawita 31. sierpnia do Rzeszowa. W Teatrze Maska będzie można w ramach przeglądu obejrzeć pięć filmów, w tym unikatową produkcję izraelską z 2007 r. Chasydzi. Wstęp wolny.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość