Wtorek, 2017.09.26 Cypriana, Justyny, Łucji
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

26. września

26. września

1849 - urodził się Iwan Pawłow, rosyjski twórca fizjologii wyższych czynności nerwowych, laureat Nagrody Nobla w 1904 r. za badania nad fizjologią trawienia. Wprowadził pojęcie odruchów warunkowych;

1939 - w nocy z 26 na 27 utworzono "Służbę Zwycięstwu Polski", przekształcono ją później w Związek Walki Zbrojnej. Ostatecznie powstała z tej organizacji Armia Krajowa.

Więcej w kalendarium »

Józef Piłsudski

Archiwa warszawskie dawniej i dziś

archiwa_warszawy_logo
Średniowieczne dokumenty, listy Piłsudskiego i Einsteina, plany i karty pocztowe z wizerunkami przedwojennej Warszawy oraz ponad 300 innych eksponatów będzie można obejrzeć od 22. września na wystawie plenerowej Archiwa warszawskie dawniej i dziś w Galerii Plenerowej Stołecznej Estrady w Warszawie.

Nowa książka o Piłsudskim

pilsudski_okladka
Bez wątpienia żaden z polskich polityków XX stulecia nie wywarł tak wielkiego wpływu na dzieje naszego kraju, jak Józef Piłsudski - pisze o marszałku Piłsudskim Sławomir Koper we wstępie do swojej książki Józef Piłsudski. Człowiek i polityk. Publikacja ukazała się nakładem wydawnictwa Bellona i Oficyny Wydawniczej Rytm.

Dotknij Niepodległości 11. listopada 2010

dotknij_niepodleglosci_plakat
Defilada historyczna na Trakcie Królewskim z udziałem dziewięciu grup rekonstrukcyjnych piechoty, konnicy i zrekonstruowanych pojazdów bojowych, wystawa pojazdów militarnych i prezentacja sprzętu wojskowego, spotkanie z twórcami filmu Bitwa Warszawska 1920, XXII Bieg Niepodległości i pokaz sztucznych ogni - to część atrakcji warszawskich obchodów 92. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Bitwa Warszawska 1920 roku

warszawa_1920_okladka
Od 13 do 15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Określana mianem "cudu nad Wisłą" i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem. 

I Warszawa nie zawiodła - wystawa w rocznicę Bitwy Warszawskiej

Fotografie, dokumenty, mapy i fragmenty wspomnień z okresu Bitwy Warszawskiej, pochodzące z placówek muzealnych i z zasobów prywatnych, znalazły się na plenerowej wystawie I Warszawa nie zawiodła. Ekspozycja została otwarta 12. sierpnia na stołecznym Krakowskim Przedmieściu.

Multimedialna prezentacja o marszałku Piłsudskim

pilsudski_i_wystawa
Fotografie, wspomnienia i cytaty z wypowiedzi marszałka Józefa Piłsudskiego znalazły się w multimedialnej prezentacji Józef Piłsudski i... dostępnej na stronie Centralnego Archiwum Wojskowego.

Warszawa w chwili próby - wystawa o wojnie polsko-bolszewickiej

warszawa_w_chwili_proby_plakat
Z 17 plansz przedstawiających tytuły i fragmenty artykułów prasowych oraz afisze i plakaty propagandowe, składa się wystawa Warszawa w chwili próby poświęcona wojnie polsko-bolszewickiej 1919-21. Ekspozycja otwarta 12. sierpnia będzie prezentowana do 15. września przed Urzędem Dzielnicy Warszawa Żoliborz.

Pociąg z ochotnikami z 1920 roku - inscenizacja w Krakowie

pociag_z_ochotnikami_plakat
Prezentujemy scenariusz inscenizacji Pociąg z ochotnikami z 1920 roku, która zostanie zaprezentowana 11. sierpnia w Krakowie.

Pociąg z ochotnikami z 1920 roku - inscenizacja w Skierniwicach

pociag_z_ochotnikami_plakat
Prezentujemy scenariusz inscenizacji Pociąg z ochotnikami z 1920 roku w Skierniwicach.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość