Wtorek, 2017.09.26 Cypriana, Justyny, Łucji
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

26. września

26. września

1849 - urodził się Iwan Pawłow, rosyjski twórca fizjologii wyższych czynności nerwowych, laureat Nagrody Nobla w 1904 r. za badania nad fizjologią trawienia. Wprowadził pojęcie odruchów warunkowych;

1939 - w nocy z 26 na 27 utworzono "Służbę Zwycięstwu Polski", przekształcono ją później w Związek Walki Zbrojnej. Ostatecznie powstała z tej organizacji Armia Krajowa.

Więcej w kalendarium »

Katyń

Katyń 1940 Makowieckiego w gdańskim Ratuszu

katyn_1940_okladka_cd
Lech Makowiecki wystąpi 18. września w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku z materiałem ze swojej najnowszej płyty Katyń 1940 - ostatni list. Wstęp wolny.

Mord katyński - nowa książka Wojciecha Materskiego

mord_katynski_okladka
Mord katyński. Siedemdziesiąt lat drogi do prawdy - najnowsza praca historyka stosunków polsko-sowieckich profesora Wojciecha Materskiego - ukazała się w kwietniu w wersji papierowej uzupełnionej audiobookiem. Wydawcą publikacji jest Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych.

Para Prezydencka spoczęła na Wawelu

pozegnanie_pary_prezydenckiej_gal2
Prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria spoczęli 18. kwietnia na Wawelu. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli najbliżsi zmarłych, przedstawiciele najwyższych władz oraz 18 zagranicznych delegacji. Na krakowskim Rynku, okolicznych ulicach, na Błoniach i przy Sanktuarium w Łagiewnikach zebrało się ok. 150 tys. osób. 

Organizacja otoczenia Pałacu Prezydenckiego

Przedstawiamy plan sytuacyjny otoczenia Pałacu Prezydenckiego. Władze Warszawy proszą ze względów bezpieczeństwa o stawianie świec oraz zniczy w asyście harcerzy, w miejscach do tego wyznaczonych.

Obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej - zmiany

Centralne obchody upamiętniające 70. rocznicę zbrodni katyńskiej w Warszawie odbędą się 13. kwietnia, w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, według zmienionego programu ze względu na żałobę narodową. Uroczystości będą przebiegały w ciszy. Nie przewiduje się przemówień.

Lech i Maria Kaczyńscy - galeria

Prezydent Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński z żoną Marią Kaczyńską. Oboje zginęli 10. kwietnia 2010 r. podczas katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, podobnie jak 86 pozostałych pasażerów i cała załoga samolotu polskiej delegacji na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Modlitwy w intencji ofiar katastrofy

Przed Pałacem Prezydenckim gromadzą się ludzie łączący się w modlitwie za ofiary katastrofy pod Smoleńskiem. W polskich miastach zwoływane są spontanicznie spotkania modlitewne i ogłaszane są informacje o mszach w intencji ofiar katastrofy.

Prezydent Polski nie żyje

swieca
Rządowy samolot z Prezydentem Lechem Kaczyńskim, Marią Kaczyńską oraz polską delegacją na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, rozbił się przy lądowaniu na lotnisku w Smoleńsku. Wszyscy pasażerowie samolotu zginęli. Na liście pasażerów, którzy stawili się w sobotę rano do odprawy przed odlotem, znalazło się 88 osób - podała Kancelaria Prezydenta. Zginęła też 8-osobowa załoga samolotu.

Wg wstępnych informacji samolot zahaczył o drzewa na końcu pasa startowego przy próbie ponownego poderwania się do lotu.

Powstaje komiks o zbrodni katyńskiej

Dobiegają końca prace nad komiksem 1940 Katyń. Zbrodnia na nieludzkiej ziemi. Album, który ukaże się w trzeciej dekadzie kwietnia, będzie liczył 120 stron, w tym 62 strony komiksu oraz tekst dr Tadeusza A. Kisielewskiego, autora publikacji o II wojnie światowej, m. in. Katyń. Zbrodnia i kłamstwo (Rebis, 2008) na temat zbrodni katyńskiej. W wydawnictwie znajdą się również liczne fotografie archiwalne oraz plansze z umundurowaniem i uzbrojeniem armii polskiej, niemieckiej i sowieckiej z lat 1939-1940 wykonane przez Wojciecha Nawrota.

Nowa książka o zbrodni katyńskiej

katyn_ocalona_pamiec_okladka
Historia sowieckiej agresji i okupacji, które poprzedziły zbrodnię katyńską oraz losy katyńskiego kłamstwa trwającego przez okres PRL-u znalazły się w nowej książce Andrzeja Krzysztofa Kunerta Katyń. Ocalona pamięć.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość