Niedziela, 2017.08.20 Bernarda, Sabiny, Samuela
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

kobiety

(g)DZIE-CI FACECI w Teatrze Wybrzeże

W gdańskim Teatrze Wybrzeże trwają próby do muzycznego dyskursu (g)DZIE-CI FACECI w reżyserii Adama Orzechowskiego. Premiera planowana jest na Dużej Scenie 22. czerwca.

Nić porozumienia między autorem i tłumaczem. O prozie Virginii Woolf

nawiedzony_dom_okladka
- Woolf jest pisarką trudną pod względem stylistycznym. Istota jej pisarstwa to nie tylko przebieg fabularny, ale również przebieg stylistyczny. Bardzo dużo tu zależy od języka, a pozbawione specyficznej formy, dynamiki, tonu - znika, zostawiając tylko martwe, niewiele znaczące fabularne preteksty. Jej utworów nie da się po prostu przepisać na historyjkę po polsku, bo historyjki jest w nich niewiele. Trzeba usłyszeć głos tej prozy i postarać się stworzyć go w polszczyźnie - o przyjemnościach i trudach tłumaczenia Virginii Woolf opowiada tłumaczka jej utworów Magda Heydel.

Odważne głosy kobiet na Brave Festival

brave_festival_2012_plakat
"Wtajemniczenia kobiet" - pod tym hasłem odbędzie się 8. edycja BRAVE FESTIVAL - festiwalu przeciw wypędzeniom z kultury. Zaprezentowane zostaną projekty z udziałem kobiet z różnych zakątków świata, m.in. tradycja inicjacji seksualnej prezentowana przez stuletnią Bi Kidude czy muzyka uchodźców z Mali. 8. edycja odbędzie się we Wrocławiu od 2. do 7. lipca.

Efekt Margaret Thatcher wart Oscara

meryl_streep_foto
Oscarowa noc okazała się podwójnie szczęśliwa dla Żelaznej Damy. Oprócz Meryl Streep, która odebrała trzeciego w swojej karierze Oscara za rolę kobiecą, uhonorowano również doskonałą charakteryzację Marka Coulier i J. Roy Helland, którzy stworzyli ekranową postać brytyjskiej premier na przestrzeni 40. lat jej życia.

Bóle kolan często dokuczają dojrzałym kobietom

Bóle kolan są częstą dolegliwością u kobiet w średnim i starszym wieku. W najnowszych brytyjskich badaniach do ich odczuwania przyznało się ponad 60 proc. pań z tej grupy - informuje pismo "Arthritis & Rheumatism". 

Ryby kontra astma

ryba_w_sosie_cytrynowym_foto
Dzieci, które jedzą ryby przed 9. miesiącem życia, rzadziej mają świsty oddechowe w wieku przedszkolnym, a w związku z tym są mniej narażone na astmę alergiczną w przyszłości - wynika ze szwedzkich badań. 

Od Sawy do Kamy - prezentacja książki o warszawiankach

od_sawy_do_kamy_okladka
Unikalne zdjęcia archiwalne Warszawy i warszawianek znalazły się w albumie Od Sawy do Kamy, czyli kobiecy ruch społecznikowski. Publikacja zostanie zaprezentowana przez autorów - varsavianistów Tadeusza W. Świątka i Rafała Chwiszczuka - 19. października w klubie Chłodna 25 w Warszawie.

Morowe panny - galeria

Antologia prac wyróżnionych w konkursie komiksowym zorganizowanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego w 2010 roku to trzeci taki zbiór komiksowych fabuł poświęconych Powstaniu. Tematem i inspiracją IV edycji konkursu były "morowe panny", czyli dziewczęta i kobiety, którym przyszło przeżyć Powstanie Warszawskie.

Premiera antologii Morowe panny

morowe_panny_okladka_komiksu
Antologia z najlepszymi pracami konkursu "Powstanie `44 w komiksie" zostanie oficjalnie zaprezentowana po raz pierwszy 15. maja w Sali Puszkina w Pałacu Kultury i Nauki podczas Warszawskich Targów Książki oraz Festiwalu Komiksowa Warszawa. Najnowszy zbiór nagrodzonych i najciekawszych komiksów poświęconych kobietom w Powstaniu nosi tytuł Morowe panny. Publikacja trafi do księgarń 16. maja.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość