Czwartek, 2017.09.21 Darii, Mateusza, Wawrzyńca
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

21. września

21. września

Na święty Mateusz płaszcz wdziej,
A na święty Michał futro miej.

1903 - odbyła się premiera pierwszego westernu - 21-minutowego filmu Kit Carson;

1908 - matematyk Hermann Minkowski zdefiniował czas jako czwarty wymiar;

1947 - urodził się Stephen King, pisarz, reżyser, scenarzysta i aktor. Spod jego pióra wyszły takie powieści jak Lśnienie i to.

Więcej w kalendarium »

komiks amerykański

Rysownik Kaczora Donalda w Polsce

don_rosa_wiki
Amerykański rysownik i scenarzysta Don Rosa będzie jednym z gości Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Legendarny mistrz komiksów z Kaczogrodu, wielbiciel Sknerusa McKwacza i autor jego komiksowej biografii spotka się z czytelnikami 5. października w Atlas Arenie.

Żydzi amerykańscy a przemysł komiksów - spotkanie w Krakowie

Spotkanie dotyczące twórczości amerykańskich Żydów w przemyśle komiksów odbędzie się 12. stycznia w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie. Prezentacja będzie prowadzona w języku angielskim z tłumaczeniem. Wstęp wolny.

Premiera Jokera według Briana Azzarello

joker_okladka_komiksu
Joker, komiks ze scenariuszem Briana Azzarello i rysunkami Lee Bermejo, ukaże się w Polsce w serii "Obrazy Grozy" 3. października. Przedpremierowo album był dostępny na 22. Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.

Animowany Hellboy na DVD

hellboy_miecz_burz_okladka_dvd
Hellboy. Miecz Burz - animowana ekranizacja jednego z najsłynniejszych komiksów ze stajni Dark Horse Comics w reżyserii Phila Weinsteina - ukaże się 8. września na DVD. Płyta będzie zawierała także liczne dodatki, m.in. materiał o kulisach powstawania filmu oraz historię stworzenia postaci tytułowej postaci przez Mike’a Mignolę.

Amerykańskie obsesje według Clowesa

niczym_aksamitna_okladka
Niczym aksamitna rękawica odlana z żelaza Daniela Clowesa, uznana za jedną z najważniejszych współczesnych powieści graficznych, ukaże się w połowie września nakładem kultury gniewu. Nowy album twórcy kultowego komiksu Ghost World to swoisty hołd dla popkultury lat 50. i obsesji trawiących Amerykę.

Daniel Clowes - nota biograficzna

Daniel Clowes urodził się w Chicago, jak sam mówi "w dniu 29 urodzin Jane Mansfield" (14 kwietnia 1961). Rysownik i scenarzysta przywołuje tę dziś już trochę zapomnianą aktorkę i sex-bombę nie bez przyczyny. Wpisuje się ona bowiem doskonale w jego ulubioną stylistykę - popkultury lat 50. oraz filmów i reklam z tamtego okresu. Clowes tworzy na ich bazie mroczną satyrę na amerykańską klasę średnią.

Nowy Jork według Eisnera

nowy_jork_zycie_okladka
Cztery fabuły komiksowe Willa Eisnera poświęcone Nowemu Jorkowi zostały zebrane w jednym albumie zatytułowanym Nowy Jork. Życie w wielkim mieście, który ma polską premierę 17. marca. W jednym tomie liczącym 440 stron znalazły się opowieści tworzone na przestrzeni dwudziestu lat.

Piekło, niebo i miasto kamieni - premiery komiksowe lutego

berlin_plansza1a
Dwa albumy - Piekło, niebo młodego niemieckiego twórcy Arne Bellstorfa, komiks będący osobistym spojrzeniem autora na trudny czas dorastania oraz Berlin. Miasto kamieni, jedna z najwybitniejszych powieści graficznych i jednocześnie jeden z najciekawszych komiksów historycznych amerykańskiego twórcy Jasona Lutesa - ukażą się w Polsce 15. lutego nakładem kultury gniewu.

Berlin. Miasto kamieni - plansze komiksu

Berlin. Miasto kamieni Jasona Lutesa to jedna z najwybitniejszych powieści graficznych i jednocześnie jeden z najciekawszych komiksów historycznych. Powstające ponad 10 lat arcydzieło komiksu wymienione jest przez magazyn „Time” wśród szczytowych osiągnięć tego medium.

Jason Lutes - nota biograficzna

Amerykański twórca komiksowy Jason Lutes urodził się w 1967 roku w New Jersey. Jednak niedługo potem jego rodzina przeniosła się do miejscowości Missoula w stanie Montana. Jak większość amerykańskich chłopców w dzieciństwie zaczytywał się komiksami o superbohaterach. Dopiero podróż do Europy, którą odbył z rodzicami w wieku ośmiu lat, pozwoliła mu odkryć obrazkowe opowieści zupełnie innego rodzaju.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość