Sobota, 2017.09.23 Bogusława, Liwiusza, Tekli
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

23. września

23. września

Dzisiaj godz. 11.05 rozpocznie się astronomiczna jesień.
W jesieni, gdy tłuste ptaki,
Mróz w zimie nie lada jaki.

63 r. p.n.e. - urodził się Oktawian August, "primus inter pares" - pierwszy wśród równych cesarz rzymski;

1922 - polski Sejm przyjął uchwałę o budowie portu w Gdyni;

1991 - Armenia proklamowała niepodległość.

Więcej w kalendarium »

komiks frankofoński

Nowy album z przygodami Asteriksa

asterix_u_piktow_okladka
Asteriks u Piktów, 35. album serii zrealizowany w całości przez nowych autorów - Didiera Conrada (rysunki) i  Jeana-Yves`a Ferri (scenariusz) - ukaże się 24. października. W dniu światowej premiery ukaże się także polska edycja tego komiksu.

Vincent Parronaud - od komiksu do filmu

satrapi_i_parronaud
Vincent Parronaud urodził się w 1970 roku w La Rochelle w Francji i jest uznawany za jednego z najważniejszych niezależnych francuskojęzycznych twórców komiksów. Używa również pseudonimu Winshluss.

Seria o Thorgalu - podwójna premiera

Dwa albumy komiksowe związane z historią wychowanka Wikingów ukazuja się w Polsce 23. listopada: 33. tom serii Thorgal - Statek miecz oraz Raissa - pierwszy album nowej serii Thorgal Louve.

Skład główny Loisela i Trippa po polsku

sklad_glowny_okladka_komiksu
Trzy części komiksu Skład główny Regisa Loisela i Jean-Louisa Trippa - Marie, Serge i Mężczyźni - znajdą się w albumie wydanym w ekskluzywnej serii "Plansze Europy". Premiera polskiego wydania odbędzie się podczas 21. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi na początku października.

Piąta część przygód Lou!

lou_laserowy_ninja_okladka
Lou, która przez cztery wcześniejsze albumy francuskiego komiksu dla dziewczyn wyrosła na zgrabną nastolatkę, czeka wyjątkowo trudny okres w piątej części serii. Polska premiera albumu Laserowy Ninja zapowiadana jest na 13. września.

Miś Misza nadzieją kudłatych

mis_misza_okladka
Pierwszy tom debiutanckiego komiksu Pawła Kłudkiewicza Miś Misza trafi do sprzedaży w kwietniu tego roku. Misza praktykuje Zez Zen - odmawia sutrę wielkiego paradoksu siedząc w kwiecie lotosu i popijając rum sojowy, ale bynajmniej nie czyni tego w celach rozrywkowych. Stawką jest, a jakże, ocalenie naszej planety, dlatego Misza skupia się jak laser i pokonuje każdą przeszkodę.

Paweł Kłudkiewicz - od piłki do Misia Miszy

Paweł "Pawka" Kłudkiewicz urodził się w 1978 roku Warszawie. Jest z wykształcenia architektem, ale pracuje jako rysownik i ilustrator. Pierwsze komiksy zaczął rysować w wieku 26 lat. Debiutował w Antologii Piłkarskiej (Kultura Gniewu, 2005).

Polska premiera francuskich komiksów

super_pan_owoc_okladka
Premiera dwóch francuskich komiksów - Profesor Bell Joanna Sfara oraz Super Pan Owoc Nicolasa de Crécy'ego - odbędzie się 26. lutego w warszawskiej Kawangardzie. Jak informuje wydawca obu tytułów, czyli oficyna timof i cisi wspólnicy, w roli ojców chrzestnych wystąpią Bartosz Sztybor i Jakub Rebelka.

34. album Asteriksa na 50-lecie serii

zlota_ksiega_asteriksa_okladka
Wbrew od wielu lat pojawiającym się prognozom czarnowidzów, nadal ukazują się kolejne tomy przygód sławnych galijskich wojowników - Asteriksa i Obeliksa. Nestor francuskiego komiksu Albert Uderzo nie zamierza kończyć rysowniczej kariery, czego dowodem jest 34. album serii. Jest to tom wyjątkowy, stworzony specjalnie na 50. rocznicę narodzin sagi o celtyckich wojownikach.

50. lat Asteriksa - urodzinowa galeria

Słynny Gal, przed którym drżą "ci głupi Rzymianie", świętuje w tym roku 50. urodziny. Postać Asteriksa pojawiła się po raz pierwszy na łamach magazynu "Pilote" 29. października 1959 roku. Pierwsza przygoda nosiła tytuł Gal Asteriks. Magazyn odniósł sukces: w krótkim czasie zostało sprzedanych 200 000 egzemplarzy pisma.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość