Piątek, 2017.09.22 Maury, Milany, Tomasza
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

22. września

22. września

1959 - zainaugurowano pierwsze połączenie telefoniczne między Stanami Zjednoczonymi a Europą;

1989 - Sąd Najwyższy zarejestrował Niezależne Stowarzyszenie Studentów;

1989 - zespół Lombard przyleciał do stolicy Iraku Bagdadu. Był drugą grupą rockową występującą w tym kraju, a pierwszą mającą w swoim składzie wokalistkę (i to blondynkę!).

Więcej w kalendarium »

komiks historyczny

Agnieszka Pakuła - portrecistka stanów ducha

Agnieszka_Pakula_foto
Agnieszka Pakuła - malarka, zajmuje się również ilustracją i komiksem. Urodziła się w Warszawie w 1986. W 2010 uzyskała dyplom z wyróżnieniem z malarstwa w pracowni prof. Antoniego Fałata w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie.

Szpieg w Bydgoszczy - plansze

Szpieg w Bydgoszczy to pierwszy zeszyt komiksu z serii Tajemnice DAG Fabrik Bromberg autorstwa Macieja Jasińskiego (scenariusz) i Jacka Michalskiego (rysunki). Cały cykl, zaplanowany na pięć części, opowiada o wydarzeniach, które miały miejsce na terenie bydgoskich zakładów materiałów wybuchowych podczas II wojny światowej.

Komiks wojenny o DAG Fabrik Bromberg

dag_fabrik_bromberg_1_okladka
Pierwsza część komiksu z serii Tajemnice DAG Fabrik Bromberg autorstwa Macieja Jasińskiego (scenariusz) i Jacka Michalskiego (rysunki) ukaże się pod koniec września nakładem Zin Zin Press. Pierwszy zeszyt będzie nosił tytuł Szpieg w Bydgoszczy.

Komiks i animacja o strajku w Kopalni Piast

W 30. rocznicę protestów społecznych, jakie towarzyszyły wprowadzieniu stanu wojennego w Polsce 13 grudnia 1981 r., wydawnictwo Zin Zin Press przygotowało kolejny w swoim dorobku album komiksowy oparty  na autentycznych wydarzeniach z tamtego okresu.

Trzeci tom Marzi

marzi_tom_3
Nie ma wolności bez solidarności, czyli trzeci tom komiksowej opowieści Marzeny Sowy z rysunkami Sylvaina Savoia o Marzi, będzie miał premierę 30. września podczas 22. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Do ogólnopolskiej sprzedaży komiks trafi 19. października.

Komiks o obronie Poczty Polskiej w Dzienniku Bałtyckim

pierwsi_w_boju_okladka
Komiks Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku ukazuje się od 24. września w razem z wydaniem "Dziennika Bałtyckiego". 30. września to ostatni dzień publikacji plansz komiksowych przedstawiających precyzyjnie zrekonstruowaną kilkunastogodzinną bohaterską obronę Poczty Polskiej prowadzoną przez polskich pocztowców zaatakowanych o świcie 1. września 1939 r. przez Niemców. 

Konkurs Powstanie '44 w komiksie - przedłużenie terminu

archiwum_historii_mówionej_skan
Organizatorzy przedłużyli termin składania prac w konkursie Powstanie '44 w komiksie do 21. listopada. W tym roku temat pracy powinien odwoływać się do powstańczych relacji dostępnych w Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.

Powstaje komiks o zbrodni katyńskiej

Dobiegają końca prace nad komiksem 1940 Katyń. Zbrodnia na nieludzkiej ziemi. Album, który ukaże się w trzeciej dekadzie kwietnia, będzie liczył 120 stron, w tym 62 strony komiksu oraz tekst dr Tadeusza A. Kisielewskiego, autora publikacji o II wojnie światowej, m. in. Katyń. Zbrodnia i kłamstwo (Rebis, 2008) na temat zbrodni katyńskiej. W wydawnictwie znajdą się również liczne fotografie archiwalne oraz plansze z umundurowaniem i uzbrojeniem armii polskiej, niemieckiej i sowieckiej z lat 1939-1940 wykonane przez Wojciecha Nawrota.

Nagrodzono trzy komiksy o Grunwaldzie

Trzy prace zostały nagrodzone w konkursie na komiks Grunwald 1410. Komisja uznała za najlepszy komiks Jakuba Rotte z Wrocławia. Drugą nagrodę otrzymał Marcin Podolec z Jarosławia. Dodatkowo za niekonwencjonalne podejście do tematu wyróżniona została praca Jakuba Sroki z Jarosławia.

Biedronka zwycięzcą konkursu Powstanie 44 w komiksie

powstanie_w_komiksie_2009
Komiks zatytułowany Biedronka Mirosława Urbaniaka Mirasa został uznany za najlepszy spośród 70 prac nadesłanych na konkurs Powstanie 44 w komiksie. Nagrodzone oraz wytypowane przez jury prace ukażą się w antologii komiksowej. Będzie je można obejrzeć również na grudniowej wystawie na Skwerze Hoovera w Warszawie.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość