Wtorek, 2017.09.26 Cypriana, Justyny, Łucji
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

26. września

26. września

1849 - urodził się Iwan Pawłow, rosyjski twórca fizjologii wyższych czynności nerwowych, laureat Nagrody Nobla w 1904 r. za badania nad fizjologią trawienia. Wprowadził pojęcie odruchów warunkowych;

1939 - w nocy z 26 na 27 utworzono "Służbę Zwycięstwu Polski", przekształcono ją później w Związek Walki Zbrojnej. Ostatecznie powstała z tej organizacji Armia Krajowa.

Więcej w kalendarium »

komunizm

Ruch Wolność i Pokój na scenie Teatru Wybrzeże

plomienie_okladka
W Teatrze Wybrzeże trwają próby do spektaklu Sprawa operacyjnego rozpoznania na podstawie Płomieni Stanisława Brzozowskiego i historii ruchu Wolność i Pokój. Reżyseruje Zbigniew Brzoza, scenografię przygotowuje Marcin Jarnuszkiewicz. Premiera spektaklu odbędzie się 27. sierpnia na Scenie Malarnia w ramach Festiwalu Solidarity of Arts.

70. rocznica zbrodni katyńskiej

5. marca 1940 r. Biuro Polityczne WKP(b) podjęło uchwałę o rozstrzelaniu polskich oficerów więzionych w obozach na terenie Związku Sowieckiego oraz innych więźniów polskich przetrzymywanych w zachodnich obwodach Ukrainy i Białorusi. Na mocy tej decyzji 3. kwietnia 1940 r. NKWD rozpoczęło likwidację obozu w Kozielsku, a dwa dni później obozów w Starobielsku i Ostaszkowie. W ciągu następnych sześciu tygodni rozstrzelano 14 587 polskich jeńców.

39/89 Zrozumieć Polskę w Filharmonii Łódzkiej

zrozumiec_polske_plakat_lodz
Koncert 39/89 Zrozumieć Polskę z udziałem tancerzy i aktorów, pełen wizualizacji nawiązujących do historii ostatnich kilkudziesięciu lat w Polsce, wzbogacony materiałami archiwalnymi Polskiego Radia, będzie punktem kulminacyjnym niezwykłej imprezy, która odbędzie się 22. grudnia w Filharmonii Łódzkiej.

Rocznica wydarzeń Grudnia '70

gdanski_grudzien_70_okladka
Mija 39. rocznica tragicznych wydarzeń Grudnia'70. Od kul milicji i wojska zginęło wówczas ponad 40 osób, a ponad tysiąc zostało rannych. Rocznicowe uroczystości odbywają się m.in. w Gdańsku, Szczecinie i Gdyni.

Krzysztof Jaworski: Dandys. Słowo o Brunonie Jasieńskim - fragment książki

dandys_okladka
Opowieść o życiu i twórczości Brunona Jasieńskiego, jednego z najsłynniejszych polskich futurystów, głośnego skandalisty i literackiego buntownika dwudziestolecia międzywojennego, ukaże się na początku listopada nakladem wydawnictwa Iskry. Biografia porządkuje fakty i ujawnia nieznane dotąd informacje, a oparta została na niepublikowanych wcześniej materiałach pochodzących z archiwów KGB, w których skryta była przez długi czas prawda o tragicznej śmierci poety.

Czy można porównywać nazizm i komunizm? Spotkanie z szefem KARTY

nazizm_i_komunizm_plakat
Czy można porównywać nazizm i komunizm? Polska perspektywa to tytuł spotkania z prezesem Ośrodka KARTA Zbigniewem Gluzą, które odbędzie się w Domu Spotkań z Historią w Warszawie 15. października. W programie m.in. prezentacja archiwalnych zdjęć i filmów, plakatów, karykatur i dokumentów.

Oblicza totalitaryzmu w Domu Spotkań z Historią

oblicza_totalitaryzmu_wystawa_plakat
Dokumenty, listy, zapisy przemówień, fotografie, filmy archiwalne oraz sowieckie i nazistowskie plakaty propagandowe można będzie zobaczyć od poniedziałku na multimedialnej wystawie Oblicza totalitaryzmu w Domu Spotkań z Historią w Warszawie.

Generał Nil wraca do kin

General_Nil_plakat
Generał Nil - najnowszy film Ryszarda Bugajskiego, reżysera głośnego Przesłuchania - będzie konkurował o Złote Lwy 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (14-19 września 2009). Widzowie, którzy do tej pory nie widzieli filmu i w tym roku nie przyjadą do Gdyni, mogą spodziewać się dodatkowych projekcji w kinach całej Polski.

Pozostaw ślad pamięci - ofiarom totalitaryzmów

swieca
1. i 17. września, w rocznicę agresji niemieckiej i sowieckiej, o godz. 21.00 zapalmy w oknach świeczki lub znicze w hołdzie ofiarom obu systemów totalitarnych - apelują organizatorzy akcji Pozostaw ślad pamięci.

Premiera książki Gułag w oczach Zachodu

gulag_w_oczach_zachodu_okladka
Książka Dariusza Tołczyka "Gułag w oczach Zachodu" - historia reakcji Zachodu wobec Gułagu i sowieckich zbrodni od czasów rewolucji bolszewickiej do dziś - trafiła do księgarń. Autor opisuje, jak wspólnym wysiłkiem sowieckiej propagandy przy poparciu zachodnich elit intelektualnych budowano obraz szczęśliwej Rosji Sowieckiej. Przypomina też, czego wymagało i z czym na Zachodzie wiązało się w różnych okresach mówienie prawdy na temat Gułagu.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość