Czwartek, 2017.09.21 Darii, Mateusza, Wawrzyńca
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

21. września

21. września

Na święty Mateusz płaszcz wdziej,
A na święty Michał futro miej.

1903 - odbyła się premiera pierwszego westernu - 21-minutowego filmu Kit Carson;

1908 - matematyk Hermann Minkowski zdefiniował czas jako czwarty wymiar;

1947 - urodził się Stephen King, pisarz, reżyser, scenarzysta i aktor. Spod jego pióra wyszły takie powieści jak Lśnienie i to.

Więcej w kalendarium »

konkurs komiksowy

Konkurs na komiksową adaptację literatury jidysz

konkurs_komiksowy_jidysz_plakat
Najpierw trzeba wybrać dowolny tekst prozatorski przetłumaczony z z języka jidysz na język polski, a później narysować na jego podstawie komiks mieszczący się na maksymalnie 12 planszach. I do końca października wysłać swoją pracę organizatorom konkursu komiksowego.

Konkurs Powstanie '44 w komiksie - przedłużenie terminu

archiwum_historii_mówionej_skan
Organizatorzy przedłużyli termin składania prac w konkursie Powstanie '44 w komiksie do 21. listopada. W tym roku temat pracy powinien odwoływać się do powstańczych relacji dostępnych w Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.

Premiera antologii Morowe panny

morowe_panny_okladka_komiksu
Antologia z najlepszymi pracami konkursu "Powstanie `44 w komiksie" zostanie oficjalnie zaprezentowana po raz pierwszy 15. maja w Sali Puszkina w Pałacu Kultury i Nauki podczas Warszawskich Targów Książki oraz Festiwalu Komiksowa Warszawa. Najnowszy zbiór nagrodzonych i najciekawszych komiksów poświęconych kobietom w Powstaniu nosi tytuł Morowe panny. Publikacja trafi do księgarń 16. maja.

Druga edycja Festiwalu Komiksowa Warszawa

festiwal_komiksowa_warszawa_2011_plakat
Po raz pierwszy na Warszawskich Targach Książki odbędzie się Festiwal Komiksowa Warszawa. Fani komiksu będą mieli okazję od 12. do 15. maja w Pałacu Kultury i Nauki kupić najnowsze albumy od wydawców, a także spotkać swoich ulubionych twórców, zdobyć prawdziwe białe kruki i wziąć udział w konkursach.

Trwa IV edycja konkursu Powstanie '44 w komiksie

powstanie44_w_komiksie_2010_plakat
Morowe Panny - to hasło tegorocznej, czwartej edycji konkursu na komiks "Powstanie '44 w komiksie". Motywem przewodnim są kobiety w Powstaniu Warszawskim. Prace konkursowe można nadsyłać do 1. października 2010 roku.

Nagrodzono trzy komiksy o Grunwaldzie

Trzy prace zostały nagrodzone w konkursie na komiks Grunwald 1410. Komisja uznała za najlepszy komiks Jakuba Rotte z Wrocławia. Drugą nagrodę otrzymał Marcin Podolec z Jarosławia. Dodatkowo za niekonwencjonalne podejście do tematu wyróżniona została praca Jakuba Sroki z Jarosławia.

Biedronka zwycięzcą konkursu Powstanie 44 w komiksie

powstanie_w_komiksie_2009
Komiks zatytułowany Biedronka Mirosława Urbaniaka Mirasa został uznany za najlepszy spośród 70 prac nadesłanych na konkurs Powstanie 44 w komiksie. Nagrodzone oraz wytypowane przez jury prace ukażą się w antologii komiksowej. Będzie je można obejrzeć również na grudniowej wystawie na Skwerze Hoovera w Warszawie.

W sąsiednich kadrach - wyniki konkursu

w_sasiednich_kadrach_logo
Komiks Emilii Skupień Co Olza widziała - rzecz o kontrabandzie na Moście Przyjaźni w Cieszynie zdobył pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie na reportaż komiksowy w ramach projektu "W sąsiednich kadrach. Polacy i Czesi o sobie w komiksie". Emilia Skupień jest autorką scenariusza i rysunków komiksu.

Grand Prix Konkursu na Krótką Formę Komiksową dla Ostrej Bieli

mfkig_2009_plakat
Grzegorz Janusz (scenariusz) i Jacek Frąś (rysunek) zdobyli Grand Prix Konkursu na Krótką Formę Komiksową XX Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi za pracę Ostra Biel. Jury przyznało w konkursie również trzy nagrody i trzy wyróżnienia dla twórców komiksowych.

Wystawa komiksów o wolności w Gdańsku

festiwal_solidarnosci_logo
Komiks Smak wolności narysowany przez Ernesto Gonzalesa według scenariusza Grzegorza Janusza zajął pierwsze miejsce w konkursie Draw Your Freedom. Draw Your Solidarity. Wystawę wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych prac można oglądać do 30. sierpnia w Gdańsku na placu przy ulicy Korzennej. 
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość