Środa, 2017.08.23 Apolinarego, Miły, Róży
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

konserwacja

Sum i syrenka wrócili na ulicę Dolną

Zakończyły się prace konserwatorskie przy zabytkowej studni wodociągowej i pijalni u zbiegu ul. Dolnej i Puławskiej w Warszawie.  Ujęcie powstało cztery lata przed wojną  i było prawdziwą atrakcją Mokotowa.

Odkrycie w kościele oo. franciszkanów w Kaliszu

Warstwy polichromii z czasów Bolesława Pobożnego i krzyże w prezbiterium kaplicy Męki Pańskiej, które fundowali ówcześni władcy, odkryto w trakcie prac renowacyjnych w XIII-wiecznym kościele ojców franciszkanów w Kaliszu. 

Drugi etap konserwacji Bitwy pod Grunwaldem

bitwa_pod_grunwaldem_obraz
Po zakończeniu etapu prac na podobraziu Bitwy pod Grunwaldem (1878) Jana Matejki, w Muzeum Narodowym w Warszawie rozpoczynają się prace na warstwie malarskiej obrazu. Od ponad roku dzieło malarstwa polskiego poddawane jest pełnej i kompleksowej renowacji - drugiej tak gruntownej w historii tego obrazu. Zwieńczeniem etapu prac konserwatorskich prowadzonych na tzw. odwrociu i przygotowującym jednocześnie do prac na licu było odwrócenie płótna warstwą malarską do góry.

Bitwa pod Grunwaldem w liczbach

bitwa_pod_grunwaldem_obraz
Poszczególne etapy prac technicznych związanych z konserwacją Bitwy pod Grunwaldem Jana Matejki trwały wiele tygodni, a do ich przeprowadzenia użyto setki skalpeli i dziesiątki litrów różnego rodzaju rozpuszczalników i roztworów impregnatów.

Obrazy Fałata wróciły do Muzeum Narodowego w Warszawie

Dwa obrazy Juliana Fałata - Naganka na polowaniu w Nieświeżu i Przed polowaniem w Rytwianach - powróciły 4. października 2011 roku do Muzeum Narodowego w Warszawie, skąd 67 lat temu zostały zrabowane. Odzyskane obrazy trafiły do Pracowni Konserwacji Grafiki i Pracowni Konserwacji Malarstwa Sztalugowego MNW, ponieważ dzieła wymagają zabiegów konserwatorskich.

XVI-wieczny obraz króla Jagiełły zidentyfikowano w Sandomierzu

XVI-wieczny obraz króla Władysława Jagiełły namalowany techniką tempery na drewnie zidentyfikowano w kapitularzu katedry w Sandomierzu (Świętokrzyskie). Po konserwacji malowidło zostanie zaprezentowane na lipcowej wystawie grunwaldzkiej na Wawelu w Krakowie.

Prześwietlono obraz Caravaggia

Włoscy naukowcy prześwietlili za pomocą specjalistycznego urządzenia obraz Caravaggia Wieczerza w Emmaus. Dzięki temu mogli poznać fazy powstawania dzieła - informuje serwis Consiglio Nazionale delle Ricerche.

Restauracja konińskiego słupa milowego

Unikatowy w skali kraju i Europy XII-wieczny słup milowy w Koninie (Wielkopolska) zostanie w tym roku odrestaurowany - poinformował PAP Andrzej Łącki z miejscowego magistratu. Słup jest najstarszym zachowanym znakiem drogowym w Polsce. - Podobno o wiele mniejszy jest jeszcze na terenie Włoch. Ten koniński ma 2,5 m wysokości. Wyznaczał połowę drogi z Kalisza do Kruszwicy - twierdzi Łącki.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość