Sobota, 2017.09.23 Bogusława, Liwiusza, Tekli
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

23. września

23. września

Dzisiaj godz. 11.05 rozpocznie się astronomiczna jesień.
W jesieni, gdy tłuste ptaki,
Mróz w zimie nie lada jaki.

63 r. p.n.e. - urodził się Oktawian August, "primus inter pares" - pierwszy wśród równych cesarz rzymski;

1922 - polski Sejm przyjął uchwałę o budowie portu w Gdyni;

1991 - Armenia proklamowała niepodległość.

Więcej w kalendarium »

Krystyna Miłobędzka

Ukazał się 2. tom Dzieł zebranych Karpowicza

dziela_zebrane_tom_2_okladka
Unikatowy poemat Odwrócone światło z 1972 roku ukazał się w drugim tomie dziesięciotomowej edycji Dzieł zebranych Tymoteusza Karpowicza. Utwór ten to jedno z najważniejszych osiągnięć poezji lingwistycznej i opus magnum ostatniego wielkiego modernisty, a całe przedsięwzięcie wpisane jest w szerszy projekt "Dziedzictwo literackie Wrocławia".

Nominacje do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius

piotr_sommer_foto
Mariusz Grzebalski, Bartosz Konstrat, Piotr Matywiecki, Feliks Netz, Jan Polkowski, Marcin Sendecki i Marcin Świetlicki to poeci, których tomiki otrzymały nominację do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii Książka Roku. Nazwiska siedmiu kandydatów do nagrody przedstawiono podczas podczas festiwalu literackiego Port Wrocław.

W kategorii Debiut Roku do Silesiusa nominowani są: Joanna Lech, Dawid Majer oraz  Jakobe Mansztajn.

Nagrodę za całokształt twórczości otrzyma w tym roku Piotr Sommer.

Port Wrocław 2010: Czytaj w trójwymiarze

port_wroclaw_2010
Jubileusz, zaskakujące miejsce, niemainstreamowy program wydarzeń, a także towarzyszący imprezie motyw "Czytaj w trójwymiarze" - to zapowiedź literackiej zabawy podczas 15. edycji Portu Wrocław 2010. Festiwal odbędzie się 23. i 24. kwietnia tym razem Na Grobli - w Studiu Instytutu Grotowskiego.

Premiera dwóch książek Miłobędzkiej

zbierane_gubione_okladka
Dwie książki Krystyny Miłobędzkiej znikam jestem i zbierane, gubione ukazały się na początku lutego z okazji jubileuszu autorki. Pięćdziesiąt lat temu poetka zadebiutowała na łamach "Twórczości".

Biuro Literackie w roku 2009

biuro_literackie_2009_grafika
Ponad trzydzieści nowych tytułów, dwadzieścia nagród i wyróżnień, kolejne edycje warsztatów, cykle spotkań autorskich oraz najciekawsza od lat edycja festiwalu Port Wrocław - to najważniejsze osiągnięcia Biura Literackiego w mijającym roku.

Polska poezja jak ciepłe bułeczki

piosenka_o_zaleznosciach_i_uzaleznieniach_okladka
Dzień po przyznaniu Eugeniuszowi Tkaczyszynowi-Dyckiemu nagrody literackiej Nike z polskich księgarń zniknęły wszystkie dostępne jeszcze egzemplarze Piosenki o zależnościach i uzależnieniach. Kolejny dodruk zbioru poetyckiego ukaże się 13. października.

Wspólny język Julii Szychowiak z ilustracjami

Wspólny język - taki tytuł nosi najnowszy zbiór poezji mieszkającej w Księżycach pod Wrocławiem Julii Szychowiak. Tom Wspólny język, podobnie jak debiutancki arkusz Poprawiny i tomik Po sobie, wydało Biuro Literackie.

Po Porcie Wrocław 2009

port_wroclaw_2009_otwarcie_foto
Zakończyła się 14. edycja festiwalu Port Wrocław. Jak się okazało, amatorów mocnych poetycki wrażeń, śmiałków gotowych - jak głosilo hasło imprezy - "zaczytać się na zabój", nie brakuje. Podczas trzech festiwalowych dni sale Centrum Sztuki Impart pękały w szwach.

Silesius za całokształt twórczości dla Barańczaka

pegaz_zdebial_okladka
Stanisław Barańczak został laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt pracy twórczej - ogłosiło jury drugiej edycji konkursu. Najnowszą książką laureata jest zbiór Pegaz zdębiał wydany w 2008 r. Jurorzy przedstawili także siedem nominacji do nagrody w kategorii książka roku i trzy nominacje w kategorii debiut roku.

Laureatów poznamy 17. kwietnia podczas uroczystej gali w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Zwycięzcy otrzymają statuetki Silesiusa oraz nagrody pieniężne - za całokształt twórczości 100 tys. zł, za książkę roku 50 tys. zł, za debiut 20 tys. zł.

Port Wrocław 2009: Zaczytać się na zabój

14_port_literacki_logo
Trzydzieści książek w dwadzieścia cztery godziny: tyle premier i festiwalowych godzin proponuje wszystkim prawdziwie rozkochanym w dobrej literaturze organizator 14. edycji Portu Literackiego, który odbędzie się w kwietniu we Wrocławiu pod hasłem Zaczytać się na zabój.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość