Wtorek, 2017.09.26 Cypriana, Justyny, Łucji
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

26. września

26. września

1849 - urodził się Iwan Pawłow, rosyjski twórca fizjologii wyższych czynności nerwowych, laureat Nagrody Nobla w 1904 r. za badania nad fizjologią trawienia. Wprowadził pojęcie odruchów warunkowych;

1939 - w nocy z 26 na 27 utworzono "Służbę Zwycięstwu Polski", przekształcono ją później w Związek Walki Zbrojnej. Ostatecznie powstała z tej organizacji Armia Krajowa.

Więcej w kalendarium »

książka

Narodowe Czytanie Fredry w Katowicach

sluby_panienskie_gal10
Mnóstwo atrakcji czeka na uczestników pikniku literackiego, który odbędzie się 7. września w Parku Kościuszki w Katowicach. Impreza jest częścią ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania utworów Aleksandra Fredry. Na Małej Scenie pojawią się aktorzy z Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego oraz Teatru Rawa, a także zespoły muzyczne.

Spotkanie autorskie z Mariolą Jarocką

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach zaprasza na dwa spotkania z Mariolą Jarocką, autorką książek dla dzieci i młodzieży, m.in. Smocze opowieści, Baśnie w kolorach tęczy, Piekielna rodzinka. Spotkania odbędą się 5. czerwca w ramach XI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.

Głośne czytanie i róże w Katowicach

swiatowy_dzien_ksiazki_foto
Głośno o książkach - pod takim hasłem odbędzie się 26. kwietnia na przedpolu Muzeum Śląskiego w Katowicach happening z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Podczas akcji każdy będzie mógł głośno przeczytać fragmenty z wybranej przez siebie książki, którą otrzyma w prezencie.

Spotkanie z ks. Sochoniem w Katowicach

jan_sochon_foto
Ksiądz prof. Jan Sochoń, poeta, krytyk literacki, filozof i eseista, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, będzie bohaterem spotkania, które odbędzie się 21. marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach-Bogucicach. 

Spotkanie z Danielem Odiją w Katowicach

daniel_odija_foto
Daniel Odija - pisarz, dziennikarz i publicysta - spotka się z czytelnikami 25. października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach-Koszutce. Rozmowę z autorem poprowadzi Marta Fox.

Grzegorz Gortat w Dyskusyjnym Klubie Książki

grzegorz_gortat_foto
Grzegorz Gortat spotka się z czytelnikami 7. czerwca w katowickiej bibliotece w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmowę z pisarzem, tłumaczem i anglistą poprowadzi Marta Fox.

Zelenka zdominował Czeskie Lwy 2009

Bracia_Karamazow_plakat
Filmy Bracia Karamazow Petra Zelenki i Venkovsky ucitel Bohdana Slamy otrzymały największą liczbę nominacji Czeskiej Akademii Filmowej w wyścigu do po statuetki Czeskich Lwów.

Spektakl wg Pelewina w CBA

zolta_strzala_plakat
Agatę Buzek oraz Łukasza Lewandowskiego zobaczymy 9 i 10 stycznia w spektaklu „Żółta Strzała”. Sztuka powstała na podstawie jednego z opowiadań kultowego współczesnego rosyjskiego pisarza, laureata nagrody Brookera, Wiktora Pielewina. Spektakl będzie prezentowany na scenie Centralnego Basenu Artystycznego w Warszawie.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość