Sobota, 2017.09.23 Bogusława, Liwiusza, Tekli
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

23. września

23. września

Dzisiaj godz. 11.05 rozpocznie się astronomiczna jesień.
W jesieni, gdy tłuste ptaki,
Mróz w zimie nie lada jaki.

63 r. p.n.e. - urodził się Oktawian August, "primus inter pares" - pierwszy wśród równych cesarz rzymski;

1922 - polski Sejm przyjął uchwałę o budowie portu w Gdyni;

1991 - Armenia proklamowała niepodległość.

Więcej w kalendarium »

kultura żydowska

Chanuka - radosny festiwal świateł w Warszawie

chanukija_fot_Magda_Koralewska
Zbliża się jedno z najbardziej radosnych żydowskich świąt - Chanuka. Przez osiem dni, od 28. listopada do 5. grudnia, będzie trwał w Warszawie festiwal świateł - wspaniała okazja do zabawy i poznawania żydowskiej kultury. Dla dzieci i ich rodziców zaplanowano różnego rodzaju warsztaty, czytanie bajek oraz chanukowe opowieści.

Konkurs na komiksową adaptację literatury jidysz

konkurs_komiksowy_jidysz_plakat
Najpierw trzeba wybrać dowolny tekst prozatorski przetłumaczony z z języka jidysz na język polski, a później narysować na jego podstawie komiks mieszczący się na maksymalnie 12 planszach. I do końca października wysłać swoją pracę organizatorom konkursu komiksowego.

Nowy sezon w Centrum Kultury Jidysz

lektoraty_jidysz_plakat
Lektoraty języka jidysz na trzech poziomach zaawansowania i Żydowski Uniwersytet Otwarty to część propozycji Centrum Kultury Jidysz w Warszawie, które rozpocznie nowy sezon od października. Zajęcia skierowane są do ludzi w każdym wieku zainteresowanych historią i kulturą żydowską.

Maria Meyer z pieśniami żydowskimi w Korezie

Maria Meyer wystąpi 20. września w katowickim Teatrze Korez z koncertem pieśni żydowskich Graj dla nas, graj. Program stanowi swoistą mozaikę złożoną z tradycyjnych, dawnych pieśni (m. in. Bubliczki, Rebeka) oraz utworów napisanych współcześnie.

Dwie adaptacje Dybuka na X Festiwalu Singera

Dybuk_gal4_fot_M_Gorecki
Teatr Żydowski z Warszawy przygotował specjalną niespodziankę w przeddzień rozpoczęcia X edycji Festiwalu Singera: 23. sierpnia wystawi spektakl Między dniem a nocą. Dybuk w reżyserii Szymona Szurmieja - od 44. lat dyrektora Teatru Żydowskiego, który w tym roku celebrował swoje 90. urodziny i 65-lecie pracy artystycznej.

Dwie adaptacje Dybuka - galeria

Dybuk Szymona An-Skiego to kamień milowy w dziejach literatury jidysz. Jest tym dla teatru żydowskiego, czym dla polskiego są Dziady.

Teatralna uczta na X edycji Festiwalu Singera

festiwal_singera_2013_plakat
Teatralne gwiazdy światowej sławy m. in. z Rumunii, Argentyny i Izraela wystąpią w Warszawie pod koniec sierpnia podczas X edycji Festiwalu Singera. Teatr Żydowski z Bukaresztu wystawi Yentl na podstawie prozy I. B. Singera, a argentyńska artystka Candelaria Saenz Valiente wystąpi z performansem Golem w reżyserii Anny Smolar. Zaprezentowana zostanie również sztuka na podstawie Sz. An-Skiego The Dybbuk Between Two Worlds w adaptacji Szmuela Shohata dla Teatru Narodowego Habima z Izraela.

Benefis Szymona Szurmieja w Teatrze Żydowskim

Szymon_Szurmiej_2010_fot_Rafal_Latoszek
Szymon Szurmiej obchodzi 18. czerwca 90. urodziny. Przygotowany z tej okazji benefis artystyczny W 90 lat dokoła Szymona to nie tylko celebracja dokonań artystycznych jubilata. To również szalona podróż po XX i XXI wieku, które obfitowały w największy rozwój kulturowy i techniczny.

Szymon Szurmiej - dyrektor Teatru Żydowskiego

Szymon_Szurmiej_2009_fot_Marek_Gorecki
Szymon Szurmiej - Dyrektor Naczelny i Artystyczny Teatru Żydowskiego w Warszawie. Aktor, reżyser, autor licznych scenariuszy teatralnych, znany działacz polskich i międzynarodowych organizacji żydowskich.

Szawuot z Tuwimem i przyjaciółmi w Szczecinie

szawuot_plakat
Koncert plenerowy Szawuot z Tuwimem i przyjaciółmi odbędzie się 18. maja na placu przed Teatrem Polskim w Szczecinie. Wydarzenie ma na celu upamiętnienie w Roku Tuwimowskim postaci wybitnego polskiego poety pochodzenia żydowskiego.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość