Sobota, 2017.09.23 Bogusława, Liwiusza, Tekli
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

23. września

23. września

Dzisiaj godz. 11.05 rozpocznie się astronomiczna jesień.
W jesieni, gdy tłuste ptaki,
Mróz w zimie nie lada jaki.

63 r. p.n.e. - urodził się Oktawian August, "primus inter pares" - pierwszy wśród równych cesarz rzymski;

1922 - polski Sejm przyjął uchwałę o budowie portu w Gdyni;

1991 - Armenia proklamowała niepodległość.

Więcej w kalendarium »

literatura francuska

Trzej muszkieterowie Montowni w Warszawie

trze_muszkieterowie_gal5_fot_b_siedlik
Trzej muszkieterowie, jedna kobieta oraz szafa, pies i kot w zwariowanej adaptacji powieści Aleksandra Dumasa pojawią się na scenie Teatru Powszechnego w Warszawie. Wspólna produkcja Teatru Montownia i Łaźni Nowej, która w Krakowie przyciągała tłumy, zostanie wystawiona premierowo 30. listopada.

Jean Genet - z więzienia do klasyki literatury

Jean Genet (1910-1986) - francuski pisarz, poeta i dramaturg. Porzucony przez matkę wychowywał się w domach dziecka, kilka lat spędził w domu poprawczym. Zaciągnął się do armii, z której następnie zdezerterował, by wyruszyć w podróż po Europie.

Jean Genet: Zakochany jeniec - fragment

zakochany_jeniec_okladka
Ostatnia książka Jeana Geneta Zakochany jeniec ukazała się w Polsce 17. października w przekładzie Jacka Giszczaka. To literacki reportaż z obozu dla uchodźców w Palestynie na początku lat 70. XX wieku, wydany w oryginale już po śmierci autora, swoisty testament Geneta, a także unikalne świadectwo konfliktu, który nie wygasł do dziś.

Eric-Emmanuel Schmitt w Katowicach

kobieta_w_lustrze_okladka
Laureat Nagrody Goncourtów Eric-Emmanuel Schmitt przyjeżdża do Polski, by promować swoją najnowszą powieść Kobieta w lustrze. 22. lutego spotka się z czytelnikami w Bibliotece Śląskiej w Katowicach.

Eric-Emmanuel Schmitt w Warszawie

kobieta_w_lustrze_okladka
Francuski pisarz Eric-Emmanuel Schmitt spotka się z polskimi czytelnikami z okazji premiery swojej najnowszej powieści Kobieta w lustrze. 21. lutego autor Oskara i pani Róży weźmie udział w spotkaniu w salonie Empik Junior w Warszawie.

Michel Houellebecq nie przyleciał do Polski

mapa_i_terytorium_okladka
Z ostatniej chwili: Francuski pisarz Michel Houellebecq nie przyleciał 3. listopada do Polski i nie wyjaśnił przyczyn swojej nieobecności, w związku z tym planowane na 4. listopada spotkanie w ramach Festiwalu Conrada zostało odwołane.

Bóg mordu Teatru Ateneum w Lublinie

bog_mordu_foto
Warszawski Teatr Ateneum zaprezentuje 21. czerwca w Lublinie spektakl Bóg mordu na podstawie sztuki Yasminy Rezy. W przedstawieniu wyreżyserowanym przez Izabellę Cywińską występują: Artur Barciś, Barbara Prokopowicz, Krzysztof Tyniec i Sylwia Zmitrowicz.

Wznowienie Królów przeklętych

Słynny cykl historyczny Maurice’a Druona Królowie przeklęci doczekał się polskiego wznowienia po blisko 10. latach przerwy. Nakładem Wydawnictwa Otwartego ukazały się właśnie trzy pierwsze tomy siedmiotomowej epopei z dziejów Francji: Król z żelaza, Zamordowana królowa i Trucizna królewska

Madame Bovary - premiera w Dramatycznym przełożona

madame_bovary_grafika
Premiera adaptacji scenicznej powieści Gustawa Flauberta Madame Bovary w reżyserii Radosława Rychcika, która miała odbyćsię 17. kwietnia na Dużej Scenie Teatru Dramatycznego w Warszawie, została przelożona na 19. kwietnia. W roli tytułowej wystąpi Joanna Drozda.

Miliony euro za rękopis pamiętników Casanovy

Rząd francuski zapłacił ok. 7,2 miliona euro za rękopis pamiętników słynnego uwodziciela Giacomo Casanovy (1725-1798), należący dotąd do niemieckiej rodziny wydawców Brockhaus. Umowę podpisano 18. lutego w Paryżu.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość