Wtorek, 2017.09.26 Cypriana, Justyny, Łucji
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

26. września

26. września

1849 - urodził się Iwan Pawłow, rosyjski twórca fizjologii wyższych czynności nerwowych, laureat Nagrody Nobla w 1904 r. za badania nad fizjologią trawienia. Wprowadził pojęcie odruchów warunkowych;

1939 - w nocy z 26 na 27 utworzono "Służbę Zwycięstwu Polski", przekształcono ją później w Związek Walki Zbrojnej. Ostatecznie powstała z tej organizacji Armia Krajowa.

Więcej w kalendarium »

literatura rosyjska

Premiera Wiśniowego sadu w Bydgoszczy

W Teatrze Polskim w Bydgoszczy trwają ostatnie przygotowania do wystawienia Wiśniowego sadu Antoniego Czechowa. Premiera spektaklu w reżyserii Pawła Łysaka zapowiadana jest na 2. lutego.

Moskwa - Pietuszki inaczej w Piwnicy na Wójtowskiej

Impresja sceniczna ПОЕЗД (Moskwa - Rostow nad Donem) na motywach opowiadania Moskwa - Pietuszki zostanie wystawiona 26. stycznia w Piwnicy na Wójtowskiej w Warszawie w ramach cyklu "Teatr klasyki rosyjskiej". Wstęp wolny.

Dyptyk Szostakowicza i jego uczniów

gracze_plakat
Gracze / Skrzypce Rotszylda - niezwykly dyptyk operowy autorstwa Dymitra Szostakowicza oraz jego dwóch uczniów Benjamin Fleischmann i Krzysztofa Meyera - zostanie premierowo wystawiony 26. stycznia w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

Premiera Utworów zebranych Babla

utwory_zebrane_babla_okladka
Spotkanie z okazji wydania Utworów zebranych Izaaka Babla odbędzie się 13. czerwca w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Gościem wieczoru będzie tłumacz prozy rosyjskiego pisarza - profesor Jerzy Pomianowski. Fragmenty prozy Babla przeczyta Daniel Olbrychski. Spotkanie poprowadzi Michał Komar.

Iluzje Wyrypajewa w Teatrze Starym

iluzje_plakat
Iluzje Iwana Wyrypajewa, spektakl warszawskiego Teatru na Woli w reżyserii Agnieszki Glińskiej, będzie można obejrzeć 19. maja w Teatrze Starym w Lublinie. Obsada: Dominika Ostałowska, Dorota Landowska, Łukasz Lewandowski i Krzysztof Stroiński.

Wznowienie Opowiadań kołymskich

opowiadania_kolymskie_okladka
Opowiadania kołymskie Warłama Szałamowa, jedna z najbardziej wstrząsających książek opisujących łagrową rzeczywistość, ukazały się w nowej polskiej edycji. Książka w tłumaczeniu Juliusza Baczyńskiego nie była wznawiana od 10. lat.

Jesienin według Oleny Leonenko - galeria

Bohaterem spektaklu muzycznego Oleny Leonenko jest tragiczne i szalone życie Sergiusza Jesienina. Życie utopione w alkoholu, wspaniałej poezji i niezliczonych romansach. Najgłośniejszy to absurdalny i namiętny związek z legendarną tancerką Isadorą Duncan. A w tle Lenin i krwawa rosyjska rewolucja.

Weekend z Idiotą we Wrocławiu

idiota_foto
Teatralna adaptacja Idioty Fiodora Dostojewskiego będzie prezentowana 5, 6 i 7 lutego w Teatrze Muzycznym CAPITOL we Wrocławiu. Spektakl w reżyserii Wojciecha Kościelniaka i z muzyką Piotra Dziubka jest pierwszą realizacją historii księcia Myszkina na scenie muzycznej, choć sama powieść lub jej wybrane wątki były wielokrotnie przekładane na język filmu i teatru.

Rosyjskie damy kryminału w serii z kobrą

rytual_ostatniej_nocy_okladka
Daria Doncowa, Polina  Daszkowa i Victoria Płatowa to trzy rosyjskie autorki powieści kryminalnych, których książki będą w najbliższym czasie wydawane w Polsce. Prawa do publikacji kryminałów niezwykle popularnych w Rosji pisarek zakupiło wydawnictwo Videograf II. W tym roku oficyna zamierza wydać pięć tytułów, które ukażą się pod wspólnym szyldem: "Seria z kobrą".

Siergiej Łukjanienko: Labirynt odbić - fragment powieści

labirynt_odbic_okladka
Labirynt odbić, pierwszy tom słynnej dylogii fantastycznej Siergieja Łukjanienki, ukaże się w Polsce 15. maja. Cyberpunkowa fabuła została uhonorowana w 1997 r. prestiżową nagrodą Bolszoj Zilant, przyznawaną corocznie przez jurorów na festiwalu Zilantcon w Kazaniu.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość