Środa, 2017.10.18 Hanny, Klementyny, Łukasza
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

18. października

18. października

1523 - urodziła się Anna Jagiellonka;

1558 - w Polsce uruchomiono pierwszą międzynarodową linię pocztową Kraków - Wenecja;

1792 - francuski minister spraw wewnętrznych Roland polecił malarzowi Davidowi przygotowanie planu przekształcenia podparyskiego pałacu królewskiego Luwr w muzeum. Otwarcie dla publiczności nastąpiło 8 listopada 1793 r.;

1867 - Stany Zjednoczone formalnie przejęły Alaskę od Rosji.

Więcej w kalendarium »

manga

Eliza Płocieniak-Alvarez i animacje poklatkowe

Eliza_Plocieniak_Alvarez_foto
Eliza Płocieniak-Alvarez, urodzona we Wrocławiu, zajmuje się animacją i efektami specjalnymi. Studiowała animację w Szkole Filmowej w Madrycie (ECAM, Escuela de Cinematografía y del Audiovisual de la Comunidad de Madrid). Następnie uczestniczyła w półrocznym kursie animatorów lalkowych w łódzkim Se-ma-forze.

Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier 2013

mfkig_logo
Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi doczekał się szerokiej przestrzeni. W tym roku odbędzie się w hali widowiskowo-sportowej Atlas Arena, gdzie uda się pomieścić większość festiwalowych atrakcji, w tym targi komiksu i gier, konkursy i rozgrywki turniejowe, panele, warsztaty i spotkania autorskie odbywające się od 4. do 6. października. Tylko część wystaw będzie można obejrzeć m.in. w Domu Literatury oraz ŁDK.

Tydzień z mangą i anime w Ostrowcu Świętokrzyskim

tydzien_z_manga_i_anime_plakat
Tydzień z mangą i anime to jedna z propozycji Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim na drugi tydzień ferii zimowych. W programie tygodnia, który będzie trwał od 25. do 31. stycznia, znalazły się: kurs rysunku mangowego, warsztaty kaligrafii i origami oraz konkursy z nagrodami.

Japan Fest 2009 w Szczecinie

japan_fest_2009
Ogłoszenie wyników konkursu mangowego, pokazy filmów, bezpłatne warsztaty origami, ikebany, gry go oraz kaligrafii shodo, a także otwarte treningi sztuk walki: karate tradycyjnego, karate kyokushin oraz aikido zaplanowano w ramach tegorocznego Japan Fest w Szczecinie. Termin przyjmowania zgłoszeń na zajęcia upływa 13. października.

Bałtycki Festiwal Komiksu - GDAK 2009

bfk_gdak_2009
Brytyjski rysownik David Lloyd, ilustrator komiksowych hitów V jak Vendetta, Doctor Who czy Hellblazer, będzie gościem Bałtyckiego Festiwalu Komiksu GDAK 2009. Do Gdańska przyjedzie również kanadyjski twórca komiksowy Guy Delisle znany polskim czytelnikom jako autor Phenianu i Kronik Birmańskich.

Koniec Czarodziejek z Księżyca

Tomiki Czarodziejki z Księżyca oraz Hasło brzmi: Sailor V zostały wycofane 6. stycznia ze sprzedaży - poinformowało wydawnictwo J.P.Fantastica. Mangi są jeszcze dostępne w księgarniach i punktach sprzedaży.

1000 lat mangi na 250 stronach

manga_1000_lat_okladka
Kompendium wiedzy na temat japońskiej sztuki komiksowej zatytułowane Manga. 1000 lat historii ukaże się 14. listopada nakładem PWN. W publikacji znalazło się 420 kolorowych i czarno-białych rycin oraz rysunków, których część nigdy wcześniej nie była pokazywana poza Japonią.

Japan Fest w Szczecinie

japan_fest_2008
Japan Fest - cykl imprez kulturalnych związanych z Japonią - odbędzie się w Szczecinie 17. i 18. października. Celem organizowanego po raz pierwszy przedsięwzięcia jest popularyzacja bogatej kultury i sztuki Kraju Kwitnącej Wiśni. W programie m.in. warsztaty rysunku w stylu manga, pokaz japońskich sztuk walki, lekcja języka japońskiego dla początkujących oraz seanse samurajskiego kina chanbara.

Mangi czekają na głos

clover_okladka
Cyberpunkująca manga Clover grupy Clamp zdecydowanie prowadzi w ankiecie zorganizowanej przez wydawnictwo J.P.F., które zamierza wydać zwycięski tytuł w ekskluzywnej wersji.

Mangowa rewolucjonistka dla dziewcząt

Rewolucjonistka_Utena_okladka_t1
Rewolucjonistka Utena - taki tytuł nosi nowa seria mangowa dla dziewcząt Wydawnictwa Waneko, której pierwszy tom trafił pod koniec grudnia do księgarń.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość