Poniedziałek, 2017.04.24 Bony, Horacji, Jerzego
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

24. kwietnia

24. kwietnia

Międzynarodowy Dzień Solidarności Młodzieży

Gdy na Jerzego pogodnie,
będzie tak przez 2 tygodnie.

1921 - belgijskie kobiety po raz pierwszy głosowały w wyborach komunalnych;

1952 - w Polsce wprowadzono obowiązkowe dostawy mleka;

1960 - odbyła się prapremiera Ślubu Gombrowicza w teatrze studenckim Politechniki  Gliwickiej;

1977 - ukazał się pierwszy numer pisma "Opinia" wydawanego w drugim obiegu.

Więcej w kalendarium »

Marek Edelman

Hanna Krall na Bruno Schulz. Festiwal

bruno_schulz_festiwal_logo
Hanna Krall będzie gościem Bruno Schulz. Festiwal we Wrocławiu. Spotkanie z pisarką odbędzie się 23. listopada w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich. Rozmowę z gościem poprowadzi Jacek Antczak, a fragmenty książki Biała Maria przeczyta Anna Polony.

Rok 2009 w literaturze

ksiazki_foto
W mijającym roku polska literatura straciła wielkich twórców - Jana Błońskiego, Leszka Kołakowskiego, Barbarę Skargę. Literacka nagroda Nobla przypadła niemieckiej pisarce Hercie Mueller. W Polsce dwiema literackimi nagrodami - Nike i Gdynia - uhonorowano poetę Eugeniusza Tkaczyszyn-Dyckiego. Najbardziej komentowaną książką mijającego roku okazało się opracowanie Lech Wałęsa. Idea i historia Pawła Zyzaka.

16. Festiwal Felliniada FeFe w MCKiS

16_fellinada_plakat
Niemal wszystkie dziedziny sztuki - film, muzyka, teatr, a także malarstwo i fotografia - obecne będą podczas 16. Festiwalu Felliniada FeFe w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie od 29. do 31. października. W trakcie imprezy zostaną przyznane dwie nagrody FeFe - Wielka i Mała.

I była miłość w getcie - inscenizacja na Dzielnej

i_byla_milosc_w_getcie_okladka
Mariusz Benoit i Tomasz Schimscheiner przeczytają fragmenty wspomnień Marka Edelmana na skwerze przy ulicy Dzielnej w Warszawie 21. września - w rocznicę ostatniego transportu mieszkańców warszawskiego getta do Treblinki w ramach tzw. Wielkiej Akcji Likwidacyjnej 1942 r.

Pascha dla Nieobecnych

powstanie_w_getcie_plakat
19. kwietnia 1943 roku do warszawskiego getta weszły niemieckie oddziały z rozkazem likwidacji dzielnicy żydowskiej. Heroiczną walkę nie tyle o życie, co o godność podjęli żydowscy powstańcy.

Premiera monodramu o Marku Edelmanie

edelman_monodram_plakat
Monodram Marek Edelman: Życie. Po prostu w wykonaniu Tomasza Schimscheinera będzie miał premierę 18. kwietnia w Domu Spotkań z Historią w Warszawie. W programie także spotkanie z autorami pierwszej książkowej biografii Marka Edelmana - Witoldem Beresiem i Krzysztofem Brunetko.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość