Czwartek, 2017.09.21 Darii, Mateusza, Wawrzyńca
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

21. września

21. września

Na święty Mateusz płaszcz wdziej,
A na święty Michał futro miej.

1903 - odbyła się premiera pierwszego westernu - 21-minutowego filmu Kit Carson;

1908 - matematyk Hermann Minkowski zdefiniował czas jako czwarty wymiar;

1947 - urodził się Stephen King, pisarz, reżyser, scenarzysta i aktor. Spod jego pióra wyszły takie powieści jak Lśnienie i to.

Więcej w kalendarium »

Marek Edelman

Hanna Krall na Bruno Schulz. Festiwal

bruno_schulz_festiwal_logo
Hanna Krall będzie gościem Bruno Schulz. Festiwal we Wrocławiu. Spotkanie z pisarką odbędzie się 23. listopada w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich. Rozmowę z gościem poprowadzi Jacek Antczak, a fragmenty książki Biała Maria przeczyta Anna Polony.

Rok 2009 w literaturze

ksiazki_foto
W mijającym roku polska literatura straciła wielkich twórców - Jana Błońskiego, Leszka Kołakowskiego, Barbarę Skargę. Literacka nagroda Nobla przypadła niemieckiej pisarce Hercie Mueller. W Polsce dwiema literackimi nagrodami - Nike i Gdynia - uhonorowano poetę Eugeniusza Tkaczyszyn-Dyckiego. Najbardziej komentowaną książką mijającego roku okazało się opracowanie Lech Wałęsa. Idea i historia Pawła Zyzaka.

16. Festiwal Felliniada FeFe w MCKiS

16_fellinada_plakat
Niemal wszystkie dziedziny sztuki - film, muzyka, teatr, a także malarstwo i fotografia - obecne będą podczas 16. Festiwalu Felliniada FeFe w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie od 29. do 31. października. W trakcie imprezy zostaną przyznane dwie nagrody FeFe - Wielka i Mała.

I była miłość w getcie - inscenizacja na Dzielnej

i_byla_milosc_w_getcie_okladka
Mariusz Benoit i Tomasz Schimscheiner przeczytają fragmenty wspomnień Marka Edelmana na skwerze przy ulicy Dzielnej w Warszawie 21. września - w rocznicę ostatniego transportu mieszkańców warszawskiego getta do Treblinki w ramach tzw. Wielkiej Akcji Likwidacyjnej 1942 r.

Pascha dla Nieobecnych

powstanie_w_getcie_plakat
19. kwietnia 1943 roku do warszawskiego getta weszły niemieckie oddziały z rozkazem likwidacji dzielnicy żydowskiej. Heroiczną walkę nie tyle o życie, co o godność podjęli żydowscy powstańcy.

Premiera monodramu o Marku Edelmanie

edelman_monodram_plakat
Monodram Marek Edelman: Życie. Po prostu w wykonaniu Tomasza Schimscheinera będzie miał premierę 18. kwietnia w Domu Spotkań z Historią w Warszawie. W programie także spotkanie z autorami pierwszej książkowej biografii Marka Edelmana - Witoldem Beresiem i Krzysztofem Brunetko.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość