Niedziela, 2017.08.20 Bernarda, Sabiny, Samuela
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

Maria Kaczyńska

Para Prezydencka spoczęła na Wawelu

pozegnanie_pary_prezydenckiej_gal2
Prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria spoczęli 18. kwietnia na Wawelu. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli najbliżsi zmarłych, przedstawiciele najwyższych władz oraz 18 zagranicznych delegacji. Na krakowskim Rynku, okolicznych ulicach, na Błoniach i przy Sanktuarium w Łagiewnikach zebrało się ok. 150 tys. osób. 

Wkrótce zakwitną tulipany odmiany "Maria Kaczyńska"

maria_kaczynska_i_tulipany
Za kilkanaście dni w Chrzypsku Wielkim (Wielkopolskie) zakwitną kremowo-żółte tulipany "Maria Kaczyńska". Pierwsza dama zgodziła się na nadanie takiego imienia tulipanom ze słynnej holenderskiej hodowli przed dwoma laty.

Warszawa: Uroczystości żałobne - telebimy zostaną do niedzieli

plan_placu_pilsudskiego_zblizenie
Po zakończeniu sobotnich uroczystości żałobnych w Warszawie na Placu Piłsudskiego pozostaną dla warszawiaków dwa telebimy (na wysokości masztów przed Grobem Nieznanego Żołnierza) oraz jeden telebim na pl. Zamkowym.

Katedra na Wawelu i krypty

W podziemiach katedry wawelskiej spoczywają szczątki większości władców polskich i ich rodzin oraz wybitnych Polaków i bohaterów narodowych jak książę Józef Poniatowski, gen. Tadeusz Kościuszko, marszałek Józef Piłsudski, gen. Władysław Sikorski czy Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki.

Dzwon polskiej historii

Dzwon Zygmunta - umieszczony na Wieży Zygmuntowskiej Katedry Wawelskiej - dzwonił przy królewskich koronacjach i pogrzebach, wyborze Karola Wojtyły na papieża i po jego śmierci. 18. kwietnia zabrzmi ponownie podczas przemarszu konduktu żałobnego Lecha i Marii Kaczyńskich.

Pożegnanie w Pałacu Prezydenckim tylko do 15.00

Wejście do Pałacu Prezydenckiego w sobotę 17. kwietnia będzie otwarte do godz. 15.00 - poinformowała w piątek wieczorem Kancelaria Prezydenta. Do tej godziny będzie można składać hołd Parze Prezydenckiej.

Kraków: Uroczystości pogrzebowe - wejściówki na Rynek Główny

10 000 osób będzie miało możliwość wejścia podczas uroczystości pogrzebowych Pary Prezydenckiej do specjalnego Sektora Szarego na Rynku Głównym (pomiędzy pomnikiem Adama Mickiewicza a pierzeją pomiędzy ul. Grodzką i Bracką)  - poinformowali organizatorzy uroczystości.

Program uroczystości pogrzebowych w Warszawie i Krakowie

Program uroczystosci pogrzebowych 17. kwietnia w Warszawie oraz 18. kwietnia w Krakowie został do końca opracowany. - Wolą rodziny jest, aby w żadnych okolicznościach nie przekładać uroczystości pogrzebowych. Zgodnie z pierwotnym planem odbędą się w niedzielę o godzinie 14.00 - powiedział minister Kancelarii Prezydenta Jacek Sasin.

Stan gotowości w PKP w dniach uroczystości pogrzebowych

Pociągi wszystkich przewoźników kolejowych będą kursować 17. i 18. kwietnia jak w dni powszednie; między Warszawą i Krakówem średnio co 45 minut. Wszystkie pociągi łączące oba miasta z pozostałymi największymi aglomeracjami będą maksymalnie wzmocnione wagonami, a PKP Intercity i Przewozy Regionalne uruchomią w sumie dodatkowo 48 pociągów.

Warszawa: Uroczystości żałobne - informacje dla mieszkańców i przyjezdnych

plan_placu_pilsudskiego
Miasto uruchomiło specjalną infolinię dla zainteresowanych sobotnimi uroczystościami. W specjalnych punktach informacyjnych rozdawana będzie również mapka sytuacyjna ułatwiająca dotarcie do Pl. Piłsudskiego i Parku Saskiego oraz poruszanie się po terenie uroczystości.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość