Wtorek, 2017.09.26 Cypriana, Justyny, Łucji
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

26. września

26. września

1849 - urodził się Iwan Pawłow, rosyjski twórca fizjologii wyższych czynności nerwowych, laureat Nagrody Nobla w 1904 r. za badania nad fizjologią trawienia. Wprowadził pojęcie odruchów warunkowych;

1939 - w nocy z 26 na 27 utworzono "Służbę Zwycięstwu Polski", przekształcono ją później w Związek Walki Zbrojnej. Ostatecznie powstała z tej organizacji Armia Krajowa.

Więcej w kalendarium »

miłość

Premiera Carmen w ruinach gliwickiego teatru

carmen_plakat
Widowisko taneczne Gliwickiego Teatru Muzycznego inspirowane operą Georgesa Bizeta Carmen zostanie premierowo wystawione 20. czerwca w Ruinach Teatru Victoria. Twórcą choreografii oraz reżyserem spektaklu jest Robert Balogh. W spektalu wykorzystano muzykę  Bizeta, S. Sośniaka, flamenco i pieśni hiszpańskie.

Miłość po łotewsku - galeria

Punktem wyjścia i pierwotnym tematem przedstawienia Alvisa Hermanisa Miłość po łotewsku twórcy uczynili sposób poznawania ludzi poprzez anonse towarzyskie. Spektakl przygotowano na bazie zbieranych przez zespół Teatru Nowego z Rygi materiałów, wśród których znalazły się fotografie, listy, ogłoszenia matrymonialne, a także autentyczne opowieści poznane podczas spotkań i wywiadów z Łotyszami.

Wojtek Smarzowski o Róży

roza_gal1
- Przede wszystkim Róża jest filmem o miłości. Miłości na gruzach. Miłości w czasach nieludzkich - mówi o swoim najnowszym filmie Wojciech Smarzowski. Premiera laureata Grand Prix oraz Nagrody Publiczności 27. Warszawskiego Festiwalu Filmowego planowana jest na 27. stycznia 2012 r. 

Artura Górskiego krok do piekła

Krok do piekła - najnowsza powieść sensacyjna Artura Górskiego - wkrótce trafi do rąk czytelników. Tym razem znany pisarz i dziennikarz powołał do życia detektywa-amatora Ryszarda Kroka, z wykształcenia historyka, z zawodu... cykliniarza. W opisywanych - pół żartem, pół serio poszukiwaniach skradzionego obrazu El Greca towarzyszy mu dzielna niewiasta o imieniu Basia. Książka ukaże się 24. sierpnia nakładem wydawnictwa G+J.

Polacy kochliwi, lecz wciąż cenią małżeństwo

sluby_panienskie_gal10
Polacy potrzebują mocnych i silnych uczuć, ale w ich okazywaniu daleko im do południowców. Choć są kochliwi, to wciąż pozostają narodem tradycyjnym i swoje związki najczęściej kończą ślubem - przekonują eksperci.

Można umrzeć z miłości

Możliwa jest śmierć na skutek utraty kochanego partnera lub partnerki życiowej - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham w Wlk.Brytanii - poinformował portal naukowy "New Scientist".

Głos mamy w słuchawce koi jak dotyk

Głos mamy w słuchawce telefonu może łagodzić stres dziecka, tak jak jej dotyk - wynika z amerykańskich badań, o których informuje pismo "Proceedings of the Royal Society B".

Podwójna rozkosz - aromatyczna zupa dla zakochanych

Przepis na potrawę dla pary zakochanych. Czas przygotowania: 40 min.

Koncert Katarzyny Groniec we Wrocławiu

listy_julii_wkladka
Katarzyna Groniec kontynuuje trasę po kraju ze swoim najnowszym programem Listy Julii. 14. lutego artystka wystąpi z konertem walentynkowym w Centrum Kultury Wrocław - Zachód. Listy Julii to tytuł najnowszej płyty Groniec polskiej wersji albumu Elvisa Cosstello i Brodsky Quartet z 1993 roku.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość