Czwartek, 2017.09.21 Darii, Mateusza, Wawrzyńca
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

21. września

21. września

Na święty Mateusz płaszcz wdziej,
A na święty Michał futro miej.

1903 - odbyła się premiera pierwszego westernu - 21-minutowego filmu Kit Carson;

1908 - matematyk Hermann Minkowski zdefiniował czas jako czwarty wymiar;

1947 - urodził się Stephen King, pisarz, reżyser, scenarzysta i aktor. Spod jego pióra wyszły takie powieści jak Lśnienie i to.

Więcej w kalendarium »

Mironalia

Jakie Mironalia 2014? - debata w Obrotach Rzeczy

mironalia_debata
Otwarta debata na temat Mironaliów - programu oraz kształtu imprezy, która odbywa się od 1996 roku na ulicy Tarczyńskiej w Warszawie - odbędzie się 8. września 2013 r. w klubokawiarni Obroty Rzeczy. W programie, oprócz dyskusji, przewidziano występ Teatru Pijana Sypialnia z Warszawy oraz slamera z Wrocławia. Początek spotkania o godz. 15.00.

Poezja Mistrza Mirona legalnie niedostępna

czlowiek_miron_okladka
W 90. rocznicę urodzin Mirona Białoszewskiego w polskich księgarniach nie ma ani jednego zbioru jego poezji. Z prozami też nie jest najlepiej: nawet na aukcjach internetowych nie są dostępne Donosy rzeczywistości, Szumy, zlepy, ciągi czy Rozkurz. Wielbiciele twórczości autora Oho mają niewielki wybór: w sprzedaży są jedynie: Pamiętnik z Powstania Warszawskiego (lektura szkolna) i Chamowo (najnowszy - 11. tom Utworów zebranych). Można też trafić gdzieniegdzie na audiobook Zawału.

Wyprawy krzyżowe Teatru Cokolwiek - galeria

Ochraniacze skatera stają się zbroją, a raczej jej znakiem, pluszowa kotara może się zmienić w mnisi habit, łańcuch choinkowy - w koronę, a szczotka klozetowa - w berło.

Mironalia 2012 - program

mironalia_2012_plakat
Galerie, zaułki, podwórka i chodniki ulicy Tarczyńskiej w Warszawie po raz siedemnasty wypełnią niezwykłe postaci i wydarzenia z okazji Mironaliów. Tegoroczna edycja imprezy inspirowanej twórczością Mirona Białoszewskiego odbędzie się 17. czerwca.

Mironalia 2011

mironalia_2011_plakat
Sztuki Teatru Osobnego i inscenizacje na podstawie poezji Mirona Białoszewskiego, prezentacja wierszy innych polskich poetów, dyskusje literackie, wystawy, projekcje filmów, uliczna gra literacka, recitale - program tegorocznych Mironaliów jest bardzo bogaty. Impreza poświęcona Mironowi Białoszewskiemu odbędzie się 12. czerwca na warszawskiej Ochocie.

Mironalia 2009 - fotoreportaż

Szumy, zlepy i ciągi zdarzeń, spotkań, wystaw fotograficznych oraz występów wokalnych, teatralnych i tanecznych wypełniły 21. czerwca ulicę Tarczyńską na warszawskiej Ochocie, gdzie odbyły się Mironalia 2009. Festyn dedykowany Mironowi Białoszewskiemu zorganizowano w sąsiedztwie Teatru na Tarczyńskiej, w którym Mistrz Miron prezentował m.in. Osmędeuszy.

Mironalia 2009

mironalia_2009_plakat
Wiersze Baby z Bloku, Oho-ho-ho czyli inscenizacja tekstów Mirona Białoszewskiego, Doroty Masłowskiej i Krzysztofa Bizio, Uliczna Gra Literacka Znani-pamiętani, Miron po zagranicznemu czyli opowieści Tadeusza Sobolewskiego, Mironowisko z archiwalnymi nagraniami radiowymi Mistrza Mirona i Teatru na Tarczyńskiej, Obczytywanie Białoszewskiego i dziesiątki innych atrakcji przygotowano z okazji Mironaliów 2009.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość