Wtorek, 2017.09.26 Cypriana, Justyny, Łucji
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

26. września

26. września

1849 - urodził się Iwan Pawłow, rosyjski twórca fizjologii wyższych czynności nerwowych, laureat Nagrody Nobla w 1904 r. za badania nad fizjologią trawienia. Wprowadził pojęcie odruchów warunkowych;

1939 - w nocy z 26 na 27 utworzono "Służbę Zwycięstwu Polski", przekształcono ją później w Związek Walki Zbrojnej. Ostatecznie powstała z tej organizacji Armia Krajowa.

Więcej w kalendarium »

mózg

Prawo- lub leworęczność mogą wpływać na emocje

leworecznosc_foto
W mózgach ludzi prawo- i leworęcznych emocje mogą być nieco inaczej przetwarzane. Motywację można zdefiniować jako podążanie lub unikanie w odpowiedzi na bodźce fizyczne lub środowiskowe. Motywacja to podstawowe pojęcie z zakresu ludzkich emocji.

Londyńscy taksówkarze mają większe mózgi

taksowka_gal1
U londyńskich taksówkarzy zmuszonych do zapamiętania setek tras, skrótów i nazw ulic zmienia się struktura mózgu. Części mózgu związane z pamięcią powiększają się - ustalili naukowcy z Universtity College.

Przejadanie się postarza mózg

wedliny_foto
Przejadanie się przyspiesza starzenie się mózgu, natomiast ograniczenie jedzenia aktywuje cząsteczkę, która może pomóc zachować jego młodość - wynika z badań, które publikuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences". 

Uzależnienie to choroba mózgu - nowa definicja nałogów

pet
Uzależnienie nie ma nic wspólnego z siłą woli. Według najnowszej definicji amerykańskich specjalistów, jest to permanentna choroba mózgu wymagająca odpowiedniego leczenia, obojętnie czy chodzi o uzależnienie od alkoholu, leków lub hazardu - informuje AP. 

Zdolności leworęcznych

Według naukowców leworęczność związana jest m.in. z uzdolnieniami matematycznymi, muzycznymi i plastycznymi, daje także większe szanse powodzenia w walce. 

Naukowcy: Rozstania bolą naprawdę

Trauma fizyczna i silne poczucie odrzucenia społecznego wywołują w mózgu człowieka jednakowe reakcje - donosi magazyn "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Kreatywność zależy od pozytywnego myślenia

balwan_foto
Poprawianie sobie humoru śmiesznymi filmikami w internecie bądź kawałami wcale nie musi być marnotrawstwem czasu. Ludzie myślący pozytywnie są bardziej kreatywni - przekonują studenci z University of Western Ontario, których badanie opublikowano w magazynie "Psychological Science".

Psy mają większe mózgi niż koty

kot_kocik
Psy wyewoluowały jako zwierzęta społeczne, dlatego mają większe mózgi niż koty - informują naukowcy na łamach tygodnika naukowego "PNAS".

Od macierzyństwa rośnie mózg

noworodek_foto
Świeżo upieczonym mamom już w ciągu kilku miesięcy powiększają się struktury mózgu odpowiedzialne za motywację, emocje i zachowania opiekuńcze - wynika z pracy, którą publikuje pismo "Behavioral Neuroscience".

Zapamiętaj się w chodzeniu!

chodzenie_foto
Chodzenie prawie dziesięć kilometrów tygodniowo może zapobiegać zmniejszaniu mózgu i w rezultacie chronić pamięć w starszym wieku - sugerują najnowsze badania naukowców z University of Pittsburgh. Wyniki badań zostały zamieszczone w internetowym wydaniu pisma "Neurology".
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość