Sobota, 2017.09.23 Bogusława, Liwiusza, Tekli
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

23. września

23. września

Dzisiaj godz. 11.05 rozpocznie się astronomiczna jesień.
W jesieni, gdy tłuste ptaki,
Mróz w zimie nie lada jaki.

63 r. p.n.e. - urodził się Oktawian August, "primus inter pares" - pierwszy wśród równych cesarz rzymski;

1922 - polski Sejm przyjął uchwałę o budowie portu w Gdyni;

1991 - Armenia proklamowała niepodległość.

Więcej w kalendarium »

nastolatek

Gabriel nagrodzony na festiwalu Schlingel

Gabriel_fotos1
Młody aktor Jan Rotowski odebrał Nagrodę Specjalną Jury Festiwalu Filmowego Schlingel dla filmu Gabriel w reżyserii Mikołaja Haremskiego. Schlingel to międzynarodowy festiwal filmów dla dzieci i młodzieży, który odbywa się w Chemnitz od roku 1996 i jest przeglądem światowych produkcji kina młodzieżowego.

Mały Dong dla serii Trylogia czasu

trylogia_czasu
"Trylogia czasu" niemieckiej pisarki Kerstin Gier zdobyła nagrodę Małego DONGA przyznawaną przez Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych przy Polskiej Sekcji IBBY.

Dyskusje z matką szkołą życia dla nastolatka

Nastolatki, które bardziej otwarcie wyrażają swoje poglądy w rozmowach z matkami (nawet, jeśli ich zdania się różnią) - częściej niż inni potrafią oprzeć się presji ze strony rówieśników, nakłaniających np. do narkotyków lub alkoholu - stwierdzili badacze z USA.

Riordan ujawnił ściśle tajne akta

archiwum_herosow_okladka
Archiwum Herosów, najnowsza powieść Ricka Riordana, zostało ujawnione. Książka, która jest uzupełnieniem serii Percy Jackson i bogowie olimpijscy, trafiła do księgarń w Polsce.

Problemy z cerą przyczyną depresji

Trądzik może doprowadzić młodych ludzi do depresji, a nawet myśli samobójczych. Jest to skutek problemów z cerą, a nie jak dotychczas podejrzewano, skutek uboczny leczenia trądziku - informują naukowcy z Norwegii na łamach pisma "Journal of Investigative Dermatology".

Koledzy z internetu niemal tak ważni jak rodzina

klawiatura_foto
Nastoletni członkowie internetowych społeczności identyfikują się ze swą wirtualną wspólnotą niemal tak samo silnie, jak z własną rodziną. Wyniki badania młodzieżowych bywalców serwisów społecznościowych przytacza pismo "Journal of Youth Studies".

Paracetamol zwiększa ryzyko astmy

Nastolatki zażywające paracetamol nawet raz w miesiącu są ponaddwukrotnie bardziej narażone na wystąpienie objawów astmy lub egzemy - informuje internetowe wydanie pisma "American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine".

Brak światła dziennego o poranku opóźnia zasypianie

Niedobory światła o poranku opóźniają zasypianie u nastolatków i mogą się przyczyniać do niedoborów snu - wynika z badań, o których informuje pismo "Neuroendocrinology Letters".

Nowy magazyn dla nastolatków - miłośników gotyku

back_to_black_okladka_nr1
"Back to Black. Czarne jest czarne" - nowy magazyn dla młodzieży poruszający trochę mroczne, trudne tematy, ale bez okrucieństwa i agresji, ukaże się w Polsce 21. stycznia. "Back to Black" to autorski dwumiesięcznik wydawnictwa Egmont.

Marihuana wywołuje trwałe zmiany w mózgach nastolatków

Marihuana bardziej szkodzi niedojrzałym mózgom nastolatków niż sądzono dotychczas - wynika z najnowszych kanadyjskich badań, które publikuje pismo "Neurobiology of Disease".
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość