Czwartek, 2017.09.21 Darii, Mateusza, Wawrzyńca
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

21. września

21. września

Na święty Mateusz płaszcz wdziej,
A na święty Michał futro miej.

1903 - odbyła się premiera pierwszego westernu - 21-minutowego filmu Kit Carson;

1908 - matematyk Hermann Minkowski zdefiniował czas jako czwarty wymiar;

1947 - urodził się Stephen King, pisarz, reżyser, scenarzysta i aktor. Spod jego pióra wyszły takie powieści jak Lśnienie i to.

Więcej w kalendarium »

niesłyszący

Wilcze piętno - zdjęcia z prób spektaklu

Wilcze piętno to niezwykły spektakl. Przygotowane z rozmachem widowisko muzyczne zostanie wystawione jednocześnie w dwóch wersjach językowych: po polsku i w języku migowym, który został częściowo wpleciony w choreografię przedstawienia. Na scenie wystąpi prawie trzydziestu aktorów słyszących i niesłyszących, którzy przed premierą uczyli się... czytania nut! Z kolei aktorzy slyszący przed próbami teatralnymi wzięli udział w warsztatach języka migowego.

Renesans dwóch światów - prace laureatów konkursu

Jury nagrodziło siedem prac nadesłanych na konkurs Renesans dwóch światów - trzy obrazy oraz cztery fotografie. Oprócz nich na wystawie w foyer Teatru Współczesnego w Szczecinie można oglądać do 15. listopada także kilka innych prac wybranych przez jurorów.

Renesans inspiracją dla szczecinian - wystawa pokonkursowa

renesans_dwoch_swiatow
Obraz Józefy Grześkowiak Współczesna Madonna z dzieciątkiem oraz fotografia Moniki Miśków Portret zajęły pierwsze miejsca w Regionalnym Konkursie Malarstwa i Fotografii Osób z Wadami Słuchu RENESANS DWÓCH ŚWIATÓW.

Głusi w przestrzeni publicznej: USC

glusi_w_przestrzeni_publicznej_usc
Kierownik szczecińskiego Urzędu Stanu Cywilnego Karol Lipiński opowie podczas spotkania z osobami niesłyszącymi o sprawach, które można załatwić w USC - od zawarcia związku małżeńskiego, poprzez rejestrację urodzin i zgonów. Będzie także mówić o wydawaniu odpisów dokumentów i zmianie nazwiska.

Deaf Life - pokaz filmu o niesłyszących w Klubie Winda

deaf_life_plakat
Deaf Life, film zrealizowany wspólnie przez młodzież słyszącą i niesłyszącą z grupy "Aktywni to my", zostanie zaprezentowany 13. marca w gdańskim Klubie Winda. Film jest opowieścią o życiu w "świecie ciszy", o marzeniach i wykluczeniu. Bohaterkami są dwie nastolatki: niesłysząca od dzieciństwa Ola oraz Agnieszka, która traci słuch w wypadku drogowym. Pasją Agnieszki jest taniec...

Sosnowiec: migający pracownik w miejskim szpitalu

miganie_foto
Osoby niesłyszące i głuchonieme nie powinny mieć już problemów w porozumiewaniu się z lekarzami i personelem medycznym w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Miejskim w Sosnowcu. Szpital zatrudnił pracownika znającego język migowy - poinformował Urząd Miasta.

Miganie w Kawiarni Mesita

miganie_foto
Świat głuchych przez pryzmat języka migowego - to temat spotkania z Magdą Bielak, która opowie czym charakteryzuje się społeczność głuchych w Polsce. Spotkanie odbędzie się 3. września w Kawiarni Mesita w Warszawie.

Zobaczyć ciszę - fotosy z serialu

Kasia, niesłysząca wrażliwa nastolatka, marzy o tym, aby zostać aktorką. Jej historia jest głównym tematem serialu Zobaczyć ciszę. Serial ukazuje relacje dziewczyny z rodziną, kontakty z rówieśnikami, marzenia, pierwszą miłość. I nie byłoby to zapewne nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że aktorzy nie używają słów, lecz posługują się językiem migowym.

Porozumiewam się dotykiem - spotkanie w Planecie 11

alfabet_punktowy_grafika
Spotkanie Nie widzę, nie słyszę, porozumiewam się dotykiem, w którym udział wezmą osoby głuchoniewidome i ich tłumacze, odbędzie się 27. marca w olsztyńskiej Planecie 11. W programie m.in. tańce integracyjne, opowieści o życiu osób głuchoniewidomych, nauka alfabetu Lorma i nauka języka migowego.

Kino dla niewidomych i niesłyszących w Warszawie

poza_cisza_i_ciemnoscia_plakat
Cykl Kino poza ciszą i ciemnością, skierowany do osób niewidomych i niesłyszących, rozpocznie się 23. marca seansem filmu Parę osób mały czas w warszawskim Kinie Alchemia. Odbiór filmu umożliwi zastosowanie specjalnych napisów dla niesłyszących oraz audiodeskrybcja (lektor) dla niewidomych.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość