Wtorek, 2017.09.26 Cypriana, Justyny, Łucji
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

26. września

26. września

1849 - urodził się Iwan Pawłow, rosyjski twórca fizjologii wyższych czynności nerwowych, laureat Nagrody Nobla w 1904 r. za badania nad fizjologią trawienia. Wprowadził pojęcie odruchów warunkowych;

1939 - w nocy z 26 na 27 utworzono "Służbę Zwycięstwu Polski", przekształcono ją później w Związek Walki Zbrojnej. Ostatecznie powstała z tej organizacji Armia Krajowa.

Więcej w kalendarium »

nowotwór

Seler i pietruszka w leczeniu raka piersi

mammografia
Zawarta w tak pospolitych warzywach jak seler czy pietruszka apigenina mogłaby znaleźć zastosowanie w leczeniu raka piersi - informuje strona internetowa University of Missouri.

Spożywanie ryb a rak jelita grubego

ryba_w_sosie_cytrynowym_foto
Dieta bogata w ryby może chronić przed rakiem jelita grubego, który jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów na nowotwory złośliwe - wynika z analizy 41 badań, której wyniki ukazały się w "American Journal of Medicine".

Zdrowszy papieros?

pet
Z punktu widzenia lekarza najzdrowszy papieros to taki, którego nie wypalimy. A jednak dla milionów osób, które co roku próbują od nowa rzucić palenie, naukowcy z Cornell University mają rozwiązanie, które sprawi, że ich nałóg będzie nieco mniej wyniszczający - informuje "New Scientist". 

Składniki soi poprawiają skuteczność radioterapii

Zawarte w ziarnach soi składniki mogą zwiększyć skuteczność leczenia guzów płuca - informuje pismo "Radiotherapy and Oncology".

Wyprzedzić raka

gabinet_lekarski_foto
Strach to pierwsze uczucie, jakie pojawia u mnie się w skojarzeniu ze słowem rak. A przecież tego właśnie szukamy podczas USG: nieprawidłowości, które mogłyby wskazywać na pierwsze symptomy nowotworu. Oczywiście, mogę sobie powiedzieć, że to tylko jedno z wielu badań kontrolnych, że można dzięki niemu wykryć, a potem zdusić w zarodku wiele rozmaitych chorób. Ale to będzie tylko mydlenie sobie oczu. USG piersi i tarczycy to element profilaktyki raka, również USG brzucha to jedna z najprostszych metod wykrywania nowotworów - na przykład nerki (rak nerki nie daje objawów we wczesnym stadium i właściwie tylko ultrasonografia może wskazać na niepokojące zmiany). A skoro szuka się raka, można znaleźć raka, więc na badanie większość z nas pójdzie ze ściśniętym sercem.

Czy za kilka godzin odetchnę z ulgą?

Zdrowy tryb życia może zmniejszyć ryzyko raka piersi

mammografia
Regularna aktywność fizyczna, utrzymywanie prawidłowej wagi i ograniczenie ilości spożywanego alkoholu znacząco obniża ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiet po menopauzie - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Breast Cancer Research".

Darmowe warsztaty dla chorych z Małopolski

unicorn_logo
Osoby niepełnosprawne i chorujące onkologicznie mogą wziąć udział w bezpłatnych, pięciodniowych warsztatach w siedzibie Stowarzyszenia Wspierania Onkologii UNICORN w Krakowie. W programie m.in. zajęcia ruchowe, spotkania z psychologiem, doradcą zawodowym, onkologiem oraz dietetykiem. Termin: od 16. sierpnia do 19. listopada.

Brokuły i brukselka pomogą w walce z rakiem

Substancja o nazwie indolo-3-karbinol (I3C) dostarczana naszemu organizmowi podczas jedzenia brokułów i brukselki blokuje proliferację komórek nowotworowych dzięki usuwaniu z nich białka niezbędnego do podziałów komórek raka - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Cancer Prevention Research".

Banany kontra HIV

banany_grafika
Zawarta w bananach lektyna może chronić przed zakażeniem wirusem HIV - informuje "Journal of Biological Chemistry".

Soja wrogiem raka płuc?

Panowie, którzy rzucili już palenie mogą rozważyć włączenie do swojej diety produktów sojowych. Zdaniem japońskich naukowców soja może być bowiem jednym z czynników zmniejszających ryzyko raka płuca. O ich wnioskach informuje "American Journal of Clinical Nutrition".
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość