Piątek, 2017.09.22 Maury, Milany, Tomasza
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

22. września

22. września

1959 - zainaugurowano pierwsze połączenie telefoniczne między Stanami Zjednoczonymi a Europą;

1989 - Sąd Najwyższy zarejestrował Niezależne Stowarzyszenie Studentów;

1989 - zespół Lombard przyleciał do stolicy Iraku Bagdadu. Był drugą grupą rockową występującą w tym kraju, a pierwszą mającą w swoim składzie wokalistkę (i to blondynkę!).

Więcej w kalendarium »

odkrycie

Tysiące posągów Buddy odkryto w Chinach

budda_amitajus_foto
Na stanowisku w północnych Chinach archeolodzy odnaleźli dużą liczbę figurek i posągów Buddy z VI wieku - informuje serwis internetowy Xinhuanet. Odkrycia dokonał zespół archeologów prowadzący prace badawcze na stanowisku Yecheng, położonym w okręgu Linzhang w prowincji Hebei.

Powstał Raport Autostradowy

raport_autostradowy_okladka
Wyniki badań archeologicznych wykonywanych w latach 2005-2006 na trasie planowanych autostrad A-1, A-2, A-4 i obwodnic miast opublikował NID - poinformował PAP Dariusz Bogacz, rzecznik prasowy instytucji. Publikacja Raport 2005-2006 ukazała się pod redakcją prof. dr hab. Sławomira Kadrowa.

Zdrowszy papieros?

pet
Z punktu widzenia lekarza najzdrowszy papieros to taki, którego nie wypalimy. A jednak dla milionów osób, które co roku próbują od nowa rzucić palenie, naukowcy z Cornell University mają rozwiązanie, które sprawi, że ich nałóg będzie nieco mniej wyniszczający - informuje "New Scientist". 

Relikty prehistorycznych fortyfikacji w Karpatach

Fragment idola antropomorficznego oraz nietypową konstrukcję kamienną z epoki brązu sprzed 4 tys. lat odkryli archeolodzy z Instytutu Archeologii UJ w Maszkowicach (Małopolskie). Tegoroczne wykopaliska, które odbyły się latem, poprzedziły badania nieinwazyjne - geomagnetyczne i odwierty geologiczne w 2009 i 2010 roku. Dzięki temu archeolodzy poznali strukturę geologiczną terenu i wytypowali miejsca do rozpoczęcia regularnych prac.

Odkryto tysiące pancerzy żółwi ze starożytnymi inskrypcjami

W środkowych Chinach archeolodzy odkryli tysiące pancerzy żółwi pokrytych znakami chińskiego pisma sprzed ponad 2800 lat - informuje serwis internetowy People’s Daily Online. 

Co przed wiekami jadano na Mazurach

ryby_kuchnia_logo
Mieszkańcy północnych krańców współczesnych Mazur przed wiekami jadali ryby z rodziny karpiowatych a także świnie, zające oraz wiewiórki. Palili w piecach drewnem, które rosło w pobliżu, a ich chaty były bielone - wynika z najnowszych badań archeologów.

Odkrycie w kościele oo. franciszkanów w Kaliszu

Warstwy polichromii z czasów Bolesława Pobożnego i krzyże w prezbiterium kaplicy Męki Pańskiej, które fundowali ówcześni władcy, odkryto w trakcie prac renowacyjnych w XIII-wiecznym kościele ojców franciszkanów w Kaliszu. 

Freski Willmanna odkryto w Jeleniej Górze

Historyczne freski z przełomu XVII i XVIII w. odkryto podczas modernizacji zabytkowego zespołu budynków pocysterskich w Jeleniej Górze–Cieplicach. Barokowe freski autorstwa śląskiego malarza Michała Willmanna i jego uczniów znaleziono pod warstwą tynku.

Groby łużyckie odkryto w Kostrzynie nad Odrą

Cmentarzysko sprzed 2,5 tysiąca lat z wczesnej epoki żelaza znaleźli archeolodzy w czasie wykopalisk na obszarze Starego Miasta w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie). Odkrycia dokonano w czasie nadzoru archeologicznego prowadzonego w ramach II etapu rewitalizacji Twierdzy Kostrzyn.

Co jedli praludzie?

Najnowsze technologie pozwalają na poznanie diety hominidów sprzed milionów lat - informują naukowcy na łamach magazynu "Science". 
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość