Piątek, 2017.09.22 Maury, Milany, Tomasza
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

22. września

22. września

1959 - zainaugurowano pierwsze połączenie telefoniczne między Stanami Zjednoczonymi a Europą;

1989 - Sąd Najwyższy zarejestrował Niezależne Stowarzyszenie Studentów;

1989 - zespół Lombard przyleciał do stolicy Iraku Bagdadu. Był drugą grupą rockową występującą w tym kraju, a pierwszą mającą w swoim składzie wokalistkę (i to blondynkę!).

Więcej w kalendarium »

onkologia

Ćwiczenia antystresowe pomagają chorym na raka piersi

mammografia
Dzięki technikom redukującym stres poprawia się stan zdrowia pacjentek z rakiem piersi - zarówno pod względem psychologicznym, jak i fizjologicznym - informuje "Western Journal of Nursing Research".

Składniki soi poprawiają skuteczność radioterapii

Zawarte w ziarnach soi składniki mogą zwiększyć skuteczność leczenia guzów płuca - informuje pismo "Radiotherapy and Oncology".

Kawa może zapobiegać rakowi piersi

kawa_w_kawiarni_foto
Kobiety, które piją dużo kawy, mogą być mniej narażone na jeden z rodzajów raka piersi - informuje pismo "Breast Cancer Research".

Wyprzedzić raka

gabinet_lekarski_foto
Strach to pierwsze uczucie, jakie pojawia u mnie się w skojarzeniu ze słowem rak. A przecież tego właśnie szukamy podczas USG: nieprawidłowości, które mogłyby wskazywać na pierwsze symptomy nowotworu. Oczywiście, mogę sobie powiedzieć, że to tylko jedno z wielu badań kontrolnych, że można dzięki niemu wykryć, a potem zdusić w zarodku wiele rozmaitych chorób. Ale to będzie tylko mydlenie sobie oczu. USG piersi i tarczycy to element profilaktyki raka, również USG brzucha to jedna z najprostszych metod wykrywania nowotworów - na przykład nerki (rak nerki nie daje objawów we wczesnym stadium i właściwie tylko ultrasonografia może wskazać na niepokojące zmiany). A skoro szuka się raka, można znaleźć raka, więc na badanie większość z nas pójdzie ze ściśniętym sercem.

Czy za kilka godzin odetchnę z ulgą?

Marchew, kapusta i brokuły zdrowe dla pań

warzywa2_foto
Spożywanie dużych ilości marchewki i warzyw kapustowatych, w tym brokułów, może pomóc zredukować ryzyko raka piersi, zwłaszcza agresywnej odmiany często spotykanej u Afroamerykanek - wynika z badań opublikowanych w "American Journal of Epidemiology".

Zdrowy tryb życia może zmniejszyć ryzyko raka piersi

mammografia
Regularna aktywność fizyczna, utrzymywanie prawidłowej wagi i ograniczenie ilości spożywanego alkoholu znacząco obniża ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiet po menopauzie - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Breast Cancer Research".

Darmowe warsztaty dla chorych z Małopolski

unicorn_logo
Osoby niepełnosprawne i chorujące onkologicznie mogą wziąć udział w bezpłatnych, pięciodniowych warsztatach w siedzibie Stowarzyszenia Wspierania Onkologii UNICORN w Krakowie. W programie m.in. zajęcia ruchowe, spotkania z psychologiem, doradcą zawodowym, onkologiem oraz dietetykiem. Termin: od 16. sierpnia do 19. listopada.

Genetyczny test ułatwi leczenie raka piersi

Badanie genetyczne pozwoli zawczasu wskazać te pacjentki z rakiem piersi, u których chemioterapia i tak nie przyniosłaby wyników, a groziłaby efektami ubocznymi - informuje pismo "The Lancet Oncology".

Specjaliści: ból jest jak choroba

Ból to jeden z najważniejszych problemów, z jakimi zmaga się współczesna medycyna - powiedział dr Jerzy Jarosz z Zakładu Medycyny Paliatywnej Centrum Onkologii podczas konferencji zorganizowanej przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Szansa na skuteczne leczenie raka

Potencjalny lek przechodzący właśnie testy pod kątem leczenia raka sutka i płuc, w badaniach przedklinicznych okazał się skuteczny w hamowaniu rozwoju raka mózgu i prostaty - informują naukowcy z USA na łamach pism "Clinical Cancer Research" oraz "International Journal of Cancer".
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość