Czwartek, 2017.09.21 Darii, Mateusza, Wawrzyńca
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

21. września

21. września

Na święty Mateusz płaszcz wdziej,
A na święty Michał futro miej.

1903 - odbyła się premiera pierwszego westernu - 21-minutowego filmu Kit Carson;

1908 - matematyk Hermann Minkowski zdefiniował czas jako czwarty wymiar;

1947 - urodził się Stephen King, pisarz, reżyser, scenarzysta i aktor. Spod jego pióra wyszły takie powieści jak Lśnienie i to.

Więcej w kalendarium »

opowiadanie

Literacki Nobel 2013 dla Alice Munro

Alice_Munro_fot_Derek_Shapton
Kanadyjska pisarka Alice Munro, jedna z najbardziej cenionych autorek krótkich form prozatorskich, została laureatką literackiej Nagrody Nobla 2013. Właśnie mistrzostwo w tworzeniu współczesnych opowiadań zostało uhonorowane przez szwedzką Akademię.

Czechow. Opowiadania w Teatrze Kamienica

czechow_opowiadania_plakat
Humorystyczną i lekką inscenizację pięciu opowiadań Antoniego Czechowa w wykonaniu Zawodowego Teatru Osób Niepełnosprawnych będzie można zobaczyć 12. czerwca w warszawskim Teatrze Kamienica.

Benek Kwiaciarz znowu w księgarniach

ten_stary_zlodziej_okladka
Wczesne opowiadania Marka Nowakowskiego z debiutanckich tomów Ten stary złodziej (1958) i Benek Kwiaciarz (1961) ukazały się w nowej zbiorczej edycji. W tomie znalazło się 25 opowiadań.

Spotkania Opowiadaczy Słowodaję w Lublinie

spotkania_opowiadaczy_2011_plakat
Janet Blake (Wielka Brytania) i Laurence Benedetti (Francja) wezmą udział w Spotkaniach Opowiadaczy Słowodaję, które odbędą się Warsztatach Kultury w Lublinie w pierwszej połowie grudnia.

Moja pierwsza zjawa - Mrożek w Łaźni Nowej

moja_pierwsza_zjawa_gal2
Moja pierwsza zjawa, spektakl na podstawie opowiadania Sławomira Mrożka w reżyserii Weroniki Szczawińskiej, zostanie wystawiony trzykrotnie w Łaźni Nowej w Krakowie - 17, 18 i 19. marca. Pierwsza prezentacja będzie premierowym przedstawieniem.

Moja pierwsza zjawa - zdjęcia ze spektaklu

Moja pierwsza zjawa, spektakl na podstawie opowiadania Sławomira Mrożka w reżyserii Weroniki Szczawińskiej, zostanie wystawiony w Łaźni Nowej w Krakowie. Premiera odbędzie się 17. marca.

Testament optymisty Mrożka w Łaźni Nowej

projekt_mrozek_plakat
Premiera Testamentu optymisty - kolejnego spektaklu z cyklu Mrożkowskiego - odbędzie się 17. lutego w Łaźni Nowej w Krakowie. Absurdalny i ironiczny ton opowiadania Mrożka stał się inspiracją do zrealizowania minimalistycznego spektaklu operującego językiem teatru tańca.

Julia Fiedorczuk w Porcie Literackim

poranek_marii_okladka
Zbiór Julii Fiedorczuk Poranek Marii i inne opowiadania ukazał się w styczniu nakładem Biura Literackiego. Spotkanie z poetką, która debiutuje prozatorsko, odbędzie się 23. stycznia w Porcie Literackim we Wrocławiu.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość