Piątek, 2017.09.22 Maury, Milany, Tomasza
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

22. września

22. września

1959 - zainaugurowano pierwsze połączenie telefoniczne między Stanami Zjednoczonymi a Europą;

1989 - Sąd Najwyższy zarejestrował Niezależne Stowarzyszenie Studentów;

1989 - zespół Lombard przyleciał do stolicy Iraku Bagdadu. Był drugą grupą rockową występującą w tym kraju, a pierwszą mającą w swoim składzie wokalistkę (i to blondynkę!).

Więcej w kalendarium »

Persepolis

Opowiadam o tym, co znam - rozmowa z Marjane Satrapi

satrapi_i_parronaud
- Od samego początku Kurczak ze śliwkami był dla nas logiczną, spójną kontynuacją  Persepolis. Po pierwsze dlatego, że jego bohaterem, owym muzykiem złamanym przez miłość, jest brat mojego dziadka, rewolucjonista i komunistyczny więzień, o którym opowiadałam w Persepolis - Marjane Satrapi opowiada o swoim najnowszym filmie, współpracy z Vincentem Paronnaud oraz aktorami.

Kurczak ze śliwkami trafi na ekrany polskich kin 26. grudnia 2012 roku. W filmie grają m.in. Matthieu Amalric, Maria de Medeiros, Golshifteh Farahani i Isabella Rossellini.

Vincent Parronaud - od komiksu do filmu

satrapi_i_parronaud
Vincent Parronaud urodził się w 1970 roku w La Rochelle w Francji i jest uznawany za jednego z najważniejszych niezależnych francuskojęzycznych twórców komiksów. Używa również pseudonimu Winshluss.

Marjane Satrapi i jej plastyczne opowieści

satrapi_i_parronaud
Marjane Satrapi - grafik, ilustratorka, pisarka, scenarzystka komiksów i filmów, autorka głośnej powieści graficznej Persepolis oraz pełnometrażowego filmu animowanego pod tym samym tytułem.

Pinokio tylko dla dorosłych

pinokio_komiks_okladka
Komiks Pinokio ze scenariuszem i rysunkami Winshlussa ukaże się w Polsce w wydaniu albumowym w 2011 roku - zapowiada na swojej stronie internetowej Kultura Gniewu. Winshluss to pseudonim Vincenta Paronnauda - współtwórcy głośnego filmu animowanego Persepolis.

Archeolodzy odsłaniają studnie Persepolis

Archeolodzy odsłaniają odkryte pozostałości studni zaopatrujących w wodę Persepolis, starożytną Parsę, jedną ze stolic starożytnej Persji - donosi serwis internetowy Tehran Times. Odkrycia pierwszej ze studni dokonano w odległości około 500 metrów na zachód od zabudowań Persepolis, znajdujących się niedaleko miasta Sziraz w prowincji Fars, w południowo-zachodnim Iranie.

Ukazała się Bajka wenecka Pratta

corto_maltese_bajka_wenecka_okladka
Z ostrym poślizgiem w stosunku do pierwotnych zapowiedzi, ale udało się w tym roku: Bajka wenecka Hugo Pratta z serii Corto Maltese ukazała się w Polsce. Zapowiadany na marzec album trafił do księgarń w pierwszej dekadzie grudnia. I nie jest to jedyna dobra wiadomość z Wydawnictwa Post.

Satrapi zekranizuje swój kolejny komiks

kurczak_ze_sliwkami_okladka
Marjane Satrapi, zachęcona sukcesem ekranizacji komiksu Persepolis, postanowiła przenieść na ekran swoją kolejną opowieść graficzną. Tym razem jednak planuje zrealizowanie filmu aktorskiego.

Persepolis na DVD

Persepolis_dvd_okladka
Obsypany deszczem nagród film animowany Persepolis już 18 kwietnia trafi do sprzedazy w formacie DVD. Obraz jest ekranizacją autobiograficznego cyklu komiksów Marjane Satrapi. Zrealizowano go we Francji, gdzie miał światowa premierę na festiwalu filmowym w Cannes, gdzie otrzymał nagrodę Jury.

Bydgoskie Dni Komiksu przez cały weekend

_bydgoskie_dni_komiksu_logo
Spotkania z bydgoskimi twórcami komiksów, wystawy prac Michała "Śledzia" Śledzińskiego, Marcina Drzewieckiego, Jacka Michalskiego, maraton filmów zrealizowanych na podstawie fabuł komiksowych oraz na warsztaty rysunku - tak w skrócie wygląda program Bydgoskich Dni Komiksu, które będą trwały od 7. do 9. marca.

Nagroda francuskich krytyków dla Persepolis

persepolis_film_news1
Ekranizacja komiksu Marjane Satrapi otrzymała Nagrodę im. Louis-Delluca dla najlepszego francuskiego debiutu 2007 roku. Prestiżowe wyróżnienia przyznaje Stowarzyszenie Francuskich Krytyków Filmowych skupiające ponad 700 dziennikarzy prasowych, radiowych i telewizyjnych.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość