Sobota, 2017.09.23 Bogusława, Liwiusza, Tekli
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

23. września

23. września

Dzisiaj godz. 11.05 rozpocznie się astronomiczna jesień.
W jesieni, gdy tłuste ptaki,
Mróz w zimie nie lada jaki.

63 r. p.n.e. - urodził się Oktawian August, "primus inter pares" - pierwszy wśród równych cesarz rzymski;

1922 - polski Sejm przyjął uchwałę o budowie portu w Gdyni;

1991 - Armenia proklamowała niepodległość.

Więcej w kalendarium »

poezja

O Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej w Arkadii

Mariola Pryzwan - na co dzień bibliotekarka, po pracy zmienia się w dociekliwego detektywa i pedantyczną archiwistkę, by zbadać dogłębnie życiorysy swoich ukochanych bohaterów. Są wśród nich Anna German i Anna Jantar. Zbyszek Cybulski i Władysław Broniewski. A w najnowszej książce Pryzwan - Maria Pawlikowska-Jasnorzewska. Lilka.

Machalica i Borowski z Tuwimem w Poznaniu

tuwim_nie_tylko_liryczny_plakat
Piotr Machalica i Piotr Borowski zaprezentują autorski wybór utworów Juliana Tuwima w barze hotelu Blow Up Hall 5050 na terenie Starego Browaru w Poznaniu. Nie tylko liryczne spotkanie z twórczością Tuwima odbędzie się 19 stycznia.

Nowa książka Marty Podgórnik

marta_podgornik_foto
Ubiegłoroczna laureatka Literackiej Nagrody Gdynia Marta Podgórnik jesienią opublikuje tom z premierowymi wierszami. Zbiór Zawsze będzie ósmą publikacją autorki w Biurze Literackim. Pierwsza od dwóch lat premierowa książka Podgórnik przyniesie trzydzieści słodko-gorzkich osobistych wierszy, które będą niemałym zaskoczeniem także dla wiernych czytelników poetki.

Piknikowe Forum Młodej Literatury w Łodzi

forum_mlodej_literatury_plakat
Warsztaty poetyckie oraz prozatorskie, panele z młodymi poetami i Turniej Jednego Wiersza, pokaz animacji osób urodzonych po 1990 roku oraz spotkania autorskie - to tylko część atrakcji literackiego pikniku promującego najmłodsza literaturę polską. Forum Młodej Literatury odbędzie się 12. i 13. lipca w Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi.

Warszawska Premiera Wydawnicza dla Julii Fiedorczuk

julia_fiedorczuk_foto
Czerwcową Nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej otrzymała Julia Fiedorczuk. Wyróżnienie przyznano poetce za dwie książki wydane przez Biuro Literackie, czyli autorski tom tuż-tuż oraz przekłady utworów Laurie Anderson zebrane w książce Język przyszłości.

Międzynarodowa Nagroda Literacka Herberta dla Amerykanina

Merwin_fot_Mark_Hanauer
Amerykański poeta W. S. Merwin 3. czerwca odbierze - jako pierwszy laureat - Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta. Uroczysta gala odbędzie się w Teatrze Polskim w Warszawie. Laureat otrzyma statuetkę autorstwa pracowni Szaroszyk & Rycerski Architekci oraz czek na 50 tys. dolarów.

Świetlicki w trasie z nowym zbiorem poezji

jeden_okladka
Nowa książka poetycka Marcina Świetlickiego Jeden ukaże się 22. maja, a dwa dni wcześniej autor ruszy w trasę promocyjną zbioru. Poza spotkaniami autorskimi w sześciu miastach, zaplanowano także dwa koncerty.

Wznowienie wierszy Białoszewskiego

Wybór utworów Mirona Białoszewskiego Sprawdzone sobą zawierający m.in. wiersze z tomów Obroty rzeczy, Rachunek zaściankowy, Mylne wzruszenia, Było i było, Odczepić się, Rozkurz i Oho został wznowiony w nowej specjalnej edycji z okazji 30. rocznicy śmierci pisarza. Książka trafi do księgarń po 12. maja, będzie też dostępna na Warszawskich Targach Książki na stoisku PIW - wydawcy zbioru.

Krótkie Historie Jaskulskiego w Domku Grabarza

krotkie_historie_plakat
Powrót, Krótkie Historie i Machina to trzy nowe prace Wiesława Jaskulskiego, szczecińskiego fotografa i poety. Artysta zaprezentuje je podczas pokazu diaporamy 6. maja w Domku Grabarza w Szczecinie.

Kropla słowa Krystyny Stańko w Blue Note

krystyna_stanko_foto
Krystyna Stańko wystąpi 6. kwietnia w poznańskim klubie Blue Note z materiałem ze swojej najnowszej płyty Kropla słowa uznanej przez czytelników Jazz Forum za Album Roku 2012. W programie koncertu znajdą się również utwory z poprzedniej płyty Stańko Secretly z muzyką Petera Gabriela w aranżacjach jazzowych
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość