Czwartek, 2017.09.21 Darii, Mateusza, Wawrzyńca
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

21. września

21. września

Na święty Mateusz płaszcz wdziej,
A na święty Michał futro miej.

1903 - odbyła się premiera pierwszego westernu - 21-minutowego filmu Kit Carson;

1908 - matematyk Hermann Minkowski zdefiniował czas jako czwarty wymiar;

1947 - urodził się Stephen King, pisarz, reżyser, scenarzysta i aktor. Spod jego pióra wyszły takie powieści jak Lśnienie i to.

Więcej w kalendarium »

Polska

Możdżer, Danielsson i Fresco nagrali Polskę

polska_okladka_cd
Leszek Możdżer, Lars Danielsson i Zohar Fresco nagrali wspólnie kolejną płytę. Premiera albumu Polska zapowiadana jest na 25. października, a poza utworami członków grupy znajdzie się na nim również kompozycja... Hendrixa!

Polska będzie pierwszym krążkiem jazzowego tercetu dystrybuowany poza Polską - czyli w Europie, Azji i USA - przez prestiżową niemiecką wytwórnię płytową ACT. Poza wersją podstawową albumu ma ukazać się również jego limitowana edycja zrealizowana w dźwięku przestrzennym w formacie Super Audio CD.

Dwa tygodnie po premierze Możdżer, Danielsson i Fresco ruszą w trasę koncertową z Polską po Polsce.

Ziemia niczyja w Teatrze Powszechnym

Ziemia_niczyja_fot_Ralf_Emmerich_Lilian_Szokody
Polsko-niemiecka sztuka Ziemia niczyja autorstwa Lothara Kittsteina i Julii Holewińskiej będzie miała polską premierę w Teatrze Powszechnym w Warszawie 24. stycznia. Spektakl w reżyserii Franka Heuela i polsko-niemieckiej obsadzie został po raz pierwszy wystawiony w Niemczech 28. listopada 2012 r.

Domena .pl rozrasta się najszybciej w UE

klawiatura
Po 20 latach działania internetu w Polsce, w domenie .pl zarejestrowano już ponad 2,1 mln nazw stron internetowych. Tempo przybywania polskich stron w sieci jest teraz największe w Unii Europejskiej - mówili eksperci podczas konferencji w Warszawie.

Medium rzeczy pospolitych na Zamku Książąt Pomorskich

medium_rzeczy_pospolitych_plakat
"Jesteśmy jak organizm z upośledzony systemem immunologicznym - gdy brakuje nam zewnętrznych czynników, z którymi moglibyśmy walczyć... atakujemy sami siebie" - to motto nowego spektaklu Nieformalnej Grupy Avis. Premiera monodramu Medium rzeczy pospolitych odbędzie się 10. lipca na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Plebiscyt na Wydarzenie Historyczne Roku 2010

bitwa_pod_grunwaldem
Uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w minionym roku i popularyzacja historii to cele plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku 2010 ogłoszonego przez Muzeum Historii Polski.

Opowieści świadków historii w Sieci

audiohistoria_skan
Z opowieściami o życiu codziennym, bliskich, obyczajach czy zainteresowaniach świadków historii, uzupełnionymi fotografiami z ich prywatnych zbiorów można zapoznać się dzięki portalowi audiohistoria.pl prezentującemu zasoby Archiwum Historii Mówionej.

Od Niepodległości do Niepodległości. Historia Polski 1918-1989 - fragment wstępu

od_niepodleglosci_do_niepodleglosci_okladka1
Podręcznik Od Niepodległości do Niepodległości. Historia Polski 1918-1989 to jedna z najważniejszych publikacji IPN. Książka ukazała się w listopadzie 2010 r. Nauczyciele mogą zamówić bezpłatnie egzemplarze podręcznika dla uczniów zdających maturę z historii i WOS-u.

Tomasz Rakowski laureatem nagrody im. Jerzego Giedroycia

lowcy_zbieracze_praktycy_niemocy_okladka
Nagrodę naukową im. Jerzego Giedroycia ustanowioną przez Senat Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, otrzymał Tomasz Rakowski za książkę  Łowcy, zbieracze, praktycy niemocy. Etnografia człowieka zdegradowanego.

Nowa mapa ryzyka na drogach krajowych w Polsce

mapa_ryzyka_skan
Tylko 9 proc. długości dróg krajowych spełnia kryteria małego ryzyka i są to wyłącznie autostrady i drogi ekspresowe... Aż połowa polskich dróg to "czarne odcinki". Naukowcy z Politechniki Gdańskiej wraz z ekspertami Polskiego Związku Motorowego i Fundacji Rozwoju Inżynierii Lądowej opracowali mapę ryzyka na drogach krajowych w Polsce.

Prezydent RP Ryszard Kaczorowski

Prezydent Ryszard Kaczorowski urodził się 26. listopada 1919 roku w Białymstoku. Przed II Wojną Światową był w tym mieście instruktorem harcerskim. Po zajęciu miasta przez Armię Radziecką współtworzył Szare Szeregi na Białostocczyźnie.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość