Wtorek, 2017.09.26 Cypriana, Justyny, Łucji
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

26. września

26. września

1849 - urodził się Iwan Pawłow, rosyjski twórca fizjologii wyższych czynności nerwowych, laureat Nagrody Nobla w 1904 r. za badania nad fizjologią trawienia. Wprowadził pojęcie odruchów warunkowych;

1939 - w nocy z 26 na 27 utworzono "Służbę Zwycięstwu Polski", przekształcono ją później w Związek Walki Zbrojnej. Ostatecznie powstała z tej organizacji Armia Krajowa.

Więcej w kalendarium »

powieść

Historia rodziny Oriany Fallaci w księgarniach

kapelusz_caly_w_czeresniach_okladka
Kapelusz cały w czereśniach - ostatnia, wydana już pośmiertnie książka Oriany Fallaci, jednej z najważniejszych i najodważniejszych publicystek XX wieku - ukazuje się w Polsce 20. września. Praca nad tą wielopokoleniową sagą (50 bohaterów, 5 pokoleń) i jednocześnie autobiografią zajęła pisarce 10 lat.

John Irving: W jednej osobie - fragment powieści

w_jednej_osobie_okladka
Najnowsza powieść Johna Irvinga W jednej osobie w przekładzie Magdaleny Moltzan-Małkowskiej ukaże się w Polsce 2. października nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. Trzynasta powieść autora Świata według Garpa opowiada o ważnym etapie w dziejach kultury amerykańskiej, począwszy od rygorystycznych lat pięćdziesiątych poprzez dwie dekady rewolucji obyczajowej, tragedię "plagi" AIDS aż po czasy współczesne.Przedpremierowo prezentujemy pierwszy rozdział powieści.

Dorota Sumińska: Zwykłe niezwykłe życie - fragment powieści

zwykle_niezwykle_zycie_okladka
Pełna życiowych zakrętów, miłosnych perypetii, przelanych łez i wielkich radości nowa powieść Doroty Sumińskiej Zwykłe niezwykłe życie ukaże się 14. czerwca nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Sensacja z historią w tle

Zemsta_Fahreinheita_okladka
W Gdańsku, pod pomnikiem Neptuna, od kuli snajpera ginie holenderski biznesmen. Czy jego śmierć ma coś wspólnego z nieznanym dotąd obrazem Rembrandta? Odpowiedzi na to pytanie należy poszukać w najnowszej powieści Artura Górskiego zatytułowanej Zemsta Fahrenheita (w księgarniach od 13. maja). Ale zanim czytelnik rozwikła zagadkę, spadnie na niego istna lawina nieoczekiwanych wydarzeń i... wiedzy historycznej.

Nieznana powieść Wojaczka

rafal_wojaczek_foto
Niepublikowana dotąd w całości powieść Rafała Wojaczka Sanatorium ukazała się 7. grudnia nakładem wrocławskiego Biura Literackiego. Premiera książki zbiegła się z 65. rocznicą urodzin autora.

Wkrótce Rewers w wersji książkowej

rewers_fotos1
Na podstawie scenariusza filmu Rewers powstała książka pod tym samym tytułem. Autorem zarówno scenariusza, jak i powieści, która ukaże się w październiku nakładem wydawnictwa W.A.B., jest Andrzej Bart - znakomity pisarz i twórca filmów dokumentalnych, nominowany w tym roku do Nagrody Literackiej Nike za Fabrykę muchołapek.

Spotkanie z Martą Fox w MBP w Katowicach

kobieta_zakleta_w_kamien_okladka
Marta Fox spotka się z czytelnikami 28. września w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach-Tysiąclecie. Pisarka opowie o swojej najnowszej książce Zaklęta w kamień. Podczas spotkania autorskiego wystąpią także wykonawcy poezji śpiewanej: Martyna Ciecierężanka i Wiesław Ciecieręga.

Halide Edip Adivar: Rabia - fragment powieści

rabia_okladka
Turcja, schyłek XIX wieku. Na tronie zasiada "krwawy sułtan" Abdul Hamid II, w społeczeństwie narasta ferment. Na tym tle rozgrywa się historia Rabii, córki komedianta zdobywającego szturmem stambulskie sceny, opisana w powieści tureckiej pisarki i przywódczyni ruchu feministycznego Halide Edip Adivar. Książka ukazała się w 1935 r. Polska premiera zapowiadana jest na 3. września.

Dyskusja o najnowszej polskiej prozie

polska_do_wymiany_okladka
Przemysław Czapliński, Grażyna Borkowska i Marek Zaleski będą dyskutowali o polskiej prozie po roku 1989. Spotkanie odbędzie się 29. maja w siedzibie redakcji pisma "Res Publica Nowa" w Warszawie.

Polki są najpiękniejsze w Europie - twierdzi James Hopkin

zatopiona_zima_okladka
- W Krakowie po raz pierwszy byłem w 1999 roku. Robiłem wtedy materiał o Wisławie Szymborskiej dla "Guardiana". Zachwyciło mnie, że jest tu tak dużo pięknych kobiet. Poważnie. Polki są najpiękniejsze w Europie, a może i na świecie. Są inteligentne i eleganckie - ocenia James Hopkin, autor książki Zatopiona zima.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość