Piątek, 2017.09.22 Maury, Milany, Tomasza
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

22. września

22. września

1959 - zainaugurowano pierwsze połączenie telefoniczne między Stanami Zjednoczonymi a Europą;

1989 - Sąd Najwyższy zarejestrował Niezależne Stowarzyszenie Studentów;

1989 - zespół Lombard przyleciał do stolicy Iraku Bagdadu. Był drugą grupą rockową występującą w tym kraju, a pierwszą mającą w swoim składzie wokalistkę (i to blondynkę!).

Więcej w kalendarium »

Powstanie Warszawskie

Inny świat - galeria fotosów

"Znacie smak pigwy? To niekoniecznie popularny owoc. Kilka jego krzaków rosło u mnie pod domem. Hodowała je pewna staruszka. Są cierpkie i kwaśne jednocześnie. Moja sąsiadka wychodziła czasami przed dom, siadała na ławce wśród stokrotek, tulipanów i krzaków pigw, a my, wszystkie dzieci z sąsiedztwa, obsiadaliśmy ją i słuchaliśmy jej historii. Przeżyła dwie wojny. Miałam cztery lata, jak pierwszy raz słuchałam opowieści o nalotach, strachu i głodzie. Najbardziej utkwiła mi w pamięci opowieść o tym, jak z głodu, w czasie nalotu, leżąc na ziemi, jadła ziemię".

Agnieszka Pakuła - portrecistka stanów ducha

Agnieszka_Pakula_foto
Agnieszka Pakuła - malarka, zajmuje się również ilustracją i komiksem. Urodziła się w Warszawie w 1986. W 2010 uzyskała dyplom z wyróżnieniem z malarstwa w pracowni prof. Antoniego Fałata w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie.

Zakończenie obchodów 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

powstanie_warszawskie_w_swiadomosci_potomnych_plakat
Po 63 dniach od rozpalenia ognia pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego, we wtorek 2. października odbędzie się uroczyste wygaszenie symbolicznego płomienia.

Ukazała się biografia rotmistrza Pileckiego

ochotnik_okladka
"Bohater naszych czasów" - tak Witolda Pileckiego określa Marco Patricelli, autor biografii rotmistrza, który dobrowolnie znalazł się w Auschwitz, aby napisać raport o panujących tam warunkach. Książka Ochotnik właśnie ukazała się po polsku.

Obrazy Fałata wróciły do Muzeum Narodowego w Warszawie

Dwa obrazy Juliana Fałata - Naganka na polowaniu w Nieświeżu i Przed polowaniem w Rytwianach - powróciły 4. października 2011 roku do Muzeum Narodowego w Warszawie, skąd 67 lat temu zostały zrabowane. Odzyskane obrazy trafiły do Pracowni Konserwacji Grafiki i Pracowni Konserwacji Malarstwa Sztalugowego MNW, ponieważ dzieła wymagają zabiegów konserwatorskich.

Konkurs Powstanie '44 w komiksie - przedłużenie terminu

archiwum_historii_mówionej_skan
Organizatorzy przedłużyli termin składania prac w konkursie Powstanie '44 w komiksie do 21. listopada. W tym roku temat pracy powinien odwoływać się do powstańczych relacji dostępnych w Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.

Miasto Ruin na festiwalu w Moskwie

miasto_ruin_kadr
Filmowy projekt Muzeum Powstania Warszawskiego Miasto Ruin zostanie zaprezentowany podczas 33. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie. Będzie to międzynarodowa premiera filmu. Moskiewski festiwal, który rozpocznie się 23. czerwca i potrwa do 2. lipca,  jest jedną z najważniejszych imprez filmowych na świecie.

Morowe panny - galeria

Antologia prac wyróżnionych w konkursie komiksowym zorganizowanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego w 2010 roku to trzeci taki zbiór komiksowych fabuł poświęconych Powstaniu. Tematem i inspiracją IV edycji konkursu były "morowe panny", czyli dziewczęta i kobiety, którym przyszło przeżyć Powstanie Warszawskie.

Premiera antologii Morowe panny

morowe_panny_okladka_komiksu
Antologia z najlepszymi pracami konkursu "Powstanie `44 w komiksie" zostanie oficjalnie zaprezentowana po raz pierwszy 15. maja w Sali Puszkina w Pałacu Kultury i Nauki podczas Warszawskich Targów Książki oraz Festiwalu Komiksowa Warszawa. Najnowszy zbiór nagrodzonych i najciekawszych komiksów poświęconych kobietom w Powstaniu nosi tytuł Morowe panny. Publikacja trafi do księgarń 16. maja.

Druga edycja Festiwalu Komiksowa Warszawa

festiwal_komiksowa_warszawa_2011_plakat
Po raz pierwszy na Warszawskich Targach Książki odbędzie się Festiwal Komiksowa Warszawa. Fani komiksu będą mieli okazję od 12. do 15. maja w Pałacu Kultury i Nauki kupić najnowsze albumy od wydawców, a także spotkać swoich ulubionych twórców, zdobyć prawdziwe białe kruki i wziąć udział w konkursach.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość