Piątek, 2017.09.22 Maury, Milany, Tomasza
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

22. września

22. września

1959 - zainaugurowano pierwsze połączenie telefoniczne między Stanami Zjednoczonymi a Europą;

1989 - Sąd Najwyższy zarejestrował Niezależne Stowarzyszenie Studentów;

1989 - zespół Lombard przyleciał do stolicy Iraku Bagdadu. Był drugą grupą rockową występującą w tym kraju, a pierwszą mającą w swoim składzie wokalistkę (i to blondynkę!).

Więcej w kalendarium »

premiera książkowa

Literacki Nobel 2013 dla Alice Munro

Alice_Munro_fot_Derek_Shapton
Kanadyjska pisarka Alice Munro, jedna z najbardziej cenionych autorek krótkich form prozatorskich, została laureatką literackiej Nagrody Nobla 2013. Właśnie mistrzostwo w tworzeniu współczesnych opowiadań zostało uhonorowane przez szwedzką Akademię.

Premiera Dzienników Osieckiej

dzienniki_osieckiej_tom_1_okladka
I tom Dzienników Agnieszki Osieckiej obejmujący wczesne zapiski przyszłej poetki z lat 1945-1950 ukaże się w księgarniach 8. października. Do tej pory tylko najbliżsi wiedzieli o dziennikach poetki. Pierwszy tom otwiera ich wielotomową edycję.

Przewodnik po warszawskich kawiarniach literackich

warszawskie_kawiarnie_literackie_okladka
W realia i klimat słynnych kawiarni literackich Warszawy całego dwudziestego wieku pozwala się zagłębić książka Andrzeja Z. Makowieckiego Warszawskie kawiarnie literackie, która ukazała się 16. września nakładem wydawnictwa Iskry.

Elektroniczna premiera powieści Krajewskiego

w_otchlani_mroku_okladka
Najnowsza powieść Marka Krajewskiego W otchłani mroku ukaże się najpierw w formie ebooka. Będzie dostępna od 27. sierpnia - poinformował pisarz na swoim profilu na Facebooku. Papierowa premiera kryminału planowana jest na 12. września.

Nowa książka Marty Podgórnik

marta_podgornik_foto
Ubiegłoroczna laureatka Literackiej Nagrody Gdynia Marta Podgórnik jesienią opublikuje tom z premierowymi wierszami. Zbiór Zawsze będzie ósmą publikacją autorki w Biurze Literackim. Pierwsza od dwóch lat premierowa książka Podgórnik przyniesie trzydzieści słodko-gorzkich osobistych wierszy, które będą niemałym zaskoczeniem także dla wiernych czytelników poetki.

Stephen King: Joyland - fragment powieści

Joyland_okladka
Devin Jones, student college'u, zatrudnia się na okres wakacji w lunaparku, by zapomnieć o dziewczynie, która złamała mu serce. Tam jednak zmuszony jest zmierzyć się z czymś dużo straszniejszym: brutalnym morderstwem sprzed lat, losem umierającego dziecka i mrocznymi prawdami o życiu - i tym, co po nim następuje. Wszystko to sprawi, że jego świat już nigdy nie będzie taki sam...

Tak zaczyna się najnowsza powieść Stephena Kinga Joyland, która ukaże się w Polsce w przekładzie Tomasza Wilusza 6. czerwca nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. Dzięki uprzejmości wydawcy prezentujemy przedpremierowo obszerny fragment książki.

Maria Skłodowska-Curie i jej córki

maria_sklodowska_curie_i_jej_corki_okladka
Książka Shelley Emling Maria Skłodowska-Curie i jej córki, bogato udokumentowana opowieść o nieznanych i mało znanych wątkach życia dwukrotnej noblistki, ukaże się w Polsce 8. maja nakładem Wydawnictwa Literackiego MUZA SA.

Wznowienie wierszy Białoszewskiego

Wybór utworów Mirona Białoszewskiego Sprawdzone sobą zawierający m.in. wiersze z tomów Obroty rzeczy, Rachunek zaściankowy, Mylne wzruszenia, Było i było, Odczepić się, Rozkurz i Oho został wznowiony w nowej specjalnej edycji z okazji 30. rocznicy śmierci pisarza. Książka trafi do księgarń po 12. maja, będzie też dostępna na Warszawskich Targach Książki na stoisku PIW - wydawcy zbioru.

Piosenki Lecha Janerki na papierze

lech_janerka_grafika
Śpij aniele mój / Bez kolacji Lecha Janerki to książka otwierająca nową serię Biura Literackiego "33. Piosenki na papierze". Tom pod redakcją Filipa Zawady ukaże się 21. lutego. Tydzień później we Wrocławiu odbędzie się spotkanie autorskie z udziałem muzyka, a 19. kwietnia specjalny koncert artysty w Porcie Literackim.

Mendoza i Walka kotów

walka_kotow_okladka
Najnowsza powieść Eduardo Mendozy Walka kotów trafi do księgarń 3. października. Jest to jedna z najważniejszych książek w dorobku Mendozy, za którą pisarz został wyróżniony prestiżową nagrodą Premio Planeta.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość