Wtorek, 2017.09.26 Cypriana, Justyny, Łucji
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

26. września

26. września

1849 - urodził się Iwan Pawłow, rosyjski twórca fizjologii wyższych czynności nerwowych, laureat Nagrody Nobla w 1904 r. za badania nad fizjologią trawienia. Wprowadził pojęcie odruchów warunkowych;

1939 - w nocy z 26 na 27 utworzono "Służbę Zwycięstwu Polski", przekształcono ją później w Związek Walki Zbrojnej. Ostatecznie powstała z tej organizacji Armia Krajowa.

Więcej w kalendarium »

premiera wydawnicza

Benek Kwiaciarz znowu w księgarniach

ten_stary_zlodziej_okladka
Wczesne opowiadania Marka Nowakowskiego z debiutanckich tomów Ten stary złodziej (1958) i Benek Kwiaciarz (1961) ukazały się w nowej zbiorczej edycji. W tomie znalazło się 25 opowiadań.

Orhan Pamuk o książkach

pisarz_naiwny_okladka
Najnowsza książka Orhana Pamuka Pisarz naiwny i sentymentalny jest już dostępna w polskich księgarniach. Zbiór esejów-wykładów wygłoszonych noblistę w 2009 roku na Uniwersytecie Harvarda ukazał się w przekładzie Tomasza Kunza.

to i owo Różewicza - premiera książki

to_i_owo_zajawka
Premierowe wiersze, felietonowe zapiski i groteski, a także bogaty materiał ilustracyjny - autorskie rysunki, przedruki rękopisów i dedykacje przyjaciół poety - znajdą się w nowej książce Tadeusza Różewicza zatytułowanej to i owo. Zbiór ukaże się 29. listopada nakładem Biura Literackiego. Pierwsze dwa wiersze zostały opublikowane przedpremierowo na stronie internetowej wydawnictwa.

Grochola kończy cykl o Judycie

zaby_i_anioly_okladki
Czwarta i ostatnia powieść Katarzyny Grocholi z cyklu Żaby i anioły została właśnie ujawniona przez wydawcę. Do 9. grudnia strona Wydawnictwa Literackiego będzie jedynym miejscem, w którym czytelnicy mogą zamawiać powieść A nie mówiłam!

Megan Abbott: Koniec wszystkiego - fragment powieści

koniec_wszystkiego_okladka
Znika trzynastolatka. Policja, chcąc ustalić okoliczności zaginięcia, przesłuchuje jej najlepszą przyjaciółkę - Lizzie. Dziewczynki rozstały się na boisku szkolnym, Evie miała wracać do domu pieszo, ale nigdy do niego nie dotarła. Tak zaczyna się thriller Megan Abbott Koniec wszystkiego. Premiera 26. października.

Konopnicka odczytana na nowo

seria_44_logo
Tom wierszy Marii Konopnickiej Złotniejący świat ukaże się 8. października w setną rocznicę śmierci, poetki, publicystki i działaczki społecznej. Książka pod redakcją Piotra Matywieckiego, tegorocznego laureata Silesiusa, zainauguruje nową serię Biura Literackiego: "44. Poezja Polska od nowa".

Muminkowe mądrości zebrane

tove_jansson_foto
65. lat po światowej premierze pierwszej książki o Muminkach Małe trolle i duża powódź w Polsce ukazały się pierwsze trzy tomiki - zbiory najlepszych cytatów i niezapomnianych powiedzonek z historii wymyślonych przez Tove Jansson.

Margines Różewicza w listopadzie

margines_ale_okladka
Nowa książka Tadeusza Różewicza Margines, ale... ukaże się w listopadzie nakładem Biura Literackiego. Na publikację złożą się szkice krytyczne, rozprawy metaliterackie, wystąpienia z okazji nadania tytułu doktora honoris causa, listy, recenzje, rozmowy i inne teksty niepublikowane do tej pory w zwartej formie.

Finał przygód Kudłaczka i Bąbelka

kudlaczek_i_babelek_okladka
"Zakończyłem prace przy albumie zwieńczającym przygody, kolejnej pary moich bohaterów komiksowych, Bąbelka oraz Kudłaczka" - poinformował na swoim profilu na Facebooku Tadeusz Baranowski. 3. września materiały trafiły do drukarni.

Wkrótce pierwszy tom Dziennika Mrożka

dziennik_1962_1969_okladka
Pierwszy tom Dziennika Sławomira Mrożka obejmujący lata 1962 - 1969 ukaże się we wrześniu nakładem Wydawnictwa Literackiego. Kolejne tomy obejmować będą lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte. Całość ukaże się w 3 tomach.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość