Wtorek, 2017.09.26 Cypriana, Justyny, Łucji
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

26. września

26. września

1849 - urodził się Iwan Pawłow, rosyjski twórca fizjologii wyższych czynności nerwowych, laureat Nagrody Nobla w 1904 r. za badania nad fizjologią trawienia. Wprowadził pojęcie odruchów warunkowych;

1939 - w nocy z 26 na 27 utworzono "Służbę Zwycięstwu Polski", przekształcono ją później w Związek Walki Zbrojnej. Ostatecznie powstała z tej organizacji Armia Krajowa.

Więcej w kalendarium »

PRL

Wirtualne Muzeum Pomarańczowej Alternatywy

muzeum_pomaranczowej_alternatywy
2000 zdjęć i skanów archiwalnych druków, 68 archiwalnych artykułów, 12 publikacji naukowych, 52 fragmenty filmowe, 33 wywiady filmowe z uczestnikami ruchu oraz z historykami i historycznymi postaciami to zasoby Wirtualnego Muzeum Pomarańczowej Alternatywy.

O zdjęciach Radosława Ładczuka przed spotkaniami w Polsce

jestes_bogiem_fot_katarzyna_kural_gal1
Poprzez zdjęcia, których jest autorem, możemy podejrzeć, jak on sam widzi rzeczywistość. Filmy jego autorstwa mają wspólną cechę: są blisko bohatera, dzięki czemu możemy wczuć się w jego świat, ale jednocześnie zachowują dystans. Radek Ładczuk potrafi zachować tę cienką granicę pomiędzy intymnością a światem zewnętrznym.

Uwikłanie w wersji audio

uwiklanie_okladka_cd
Kryminał Zygmunta Miłoszewskiego Uwikłanie ukazał się w wersji audiobooka. Lektorem wydanej 22. sierpnia książki mówionej jest Robert Jarociński.

Komiks i animacja o strajku w Kopalni Piast

W 30. rocznicę protestów społecznych, jakie towarzyszyły wprowadzieniu stanu wojennego w Polsce 13 grudnia 1981 r., wydawnictwo Zin Zin Press przygotowało kolejny w swoim dorobku album komiksowy oparty  na autentycznych wydarzeniach z tamtego okresu.

Pomarańczowa Alternatywa w dokumentach aparatu represji PRL - fragment

wszyscy_proletariusze_badzcie_piekni_okladka
Wszyscy proletariusze bądźcie piękni! Pomarańczowa Alternatywa w dokumentach aparatu represji PRL (1987-1989), Wstęp, wybór i opracowanie Joanna Dardzińska, Krzysztof Dolata, Oddział IPN we Wrocławiu, Wrocław 2011, 364 s. + wkładka zdjęciowa 24 s. (seria "Dokumenty", t. 49). Książka ukazała się w październiku 2011 r.

Róża Smarzowskiego - galeria

Lato 1945. Tadeusz, były żołnierz AK, któremu wojna zabrała wszystko i niczego nie oszczędziła, włącznie z obecnością przy śmierci żony zamordowanej przez hitlerowców, wędruje przez Mazury. Odnajduje wdowę po niemieckim żołnierzu, którego śmierci był świadkiem.

Ruch Wolność i Pokój na scenie Teatru Wybrzeże

plomienie_okladka
W Teatrze Wybrzeże trwają próby do spektaklu Sprawa operacyjnego rozpoznania na podstawie Płomieni Stanisława Brzozowskiego i historii ruchu Wolność i Pokój. Reżyseruje Zbigniew Brzoza, scenografię przygotowuje Marcin Jarnuszkiewicz. Premiera spektaklu odbędzie się 27. sierpnia na Scenie Malarnia w ramach Festiwalu Solidarity of Arts.

Ukazała się biografia Hedy "Szarego"

antoni_heda_szary_biografia
Ukazała się biografia dowódcy oddziału partyzanckiego Armii Krajowej, Antoniego Hedy "Szarego", który wsławił się rozbiciem ubeckiego więzienia w Kielcach w sierpniu 1945 roku. Książkę Sebastiana Piątkowskiego i Marcina Sołtysiaka wydało Muzeum Historii Kielc.

Pretorianie Stalina w księgarniach

pretorianie_stalina_okladka
Pretorianie Stalina. Sowieckie służby bezpieczeństwa i wywiadu na ziemiach polskich 1939 - 1945 Piotra Kołakowskiego to pierwsze w historiografii polskiej tak obszerne opracowanie poświęcone funkcjonowaniu sowieckiego wywiadu i organów bezpieczeństwa na ziemiach polskich w czasie II wojny światowej. Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa BELLONA.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość