Wtorek, 2017.09.26 Cypriana, Justyny, Łucji
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

26. września

26. września

1849 - urodził się Iwan Pawłow, rosyjski twórca fizjologii wyższych czynności nerwowych, laureat Nagrody Nobla w 1904 r. za badania nad fizjologią trawienia. Wprowadził pojęcie odruchów warunkowych;

1939 - w nocy z 26 na 27 utworzono "Służbę Zwycięstwu Polski", przekształcono ją później w Związek Walki Zbrojnej. Ostatecznie powstała z tej organizacji Armia Krajowa.

Więcej w kalendarium »

rekonstrukcja historyczna

Maliniec: Noc Muzeów 2013 pełna atrakcji

Andrzej_Kozlowski_foto
Wieczór filmów Konrada Łęckiego, wernisaż rzeźby Andrzeja Kozłowskiego, koncert jazzowych standardów Marzeny Ślusarskiej, spotkanie z grupą rekonstrukcyjną - to część atrakcji Nocy Muzeów w Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu. Początek o godz. 18.00.

Warszawa: Historyczne wojsko w Święto Niepodległości

ulani_foto
Defilada historyczna przejdzie 11. listopada Traktem Królewskim w Warszawie. Dużą atrakcją będzie przemarsz wojsk piechoty z uzbrojeniem z różnych okresów historii Polski, a zwłaszcza udział blisko stu koni w uroczystościach przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Święto Niepodległości 2011: defilada historyczna

ulani_foto
Ponad 300 żołnierzy w umundurowaniu i z uzbrojeniem z lat 1920-45, samochody, pojazdy, motocykle i ponad 80 koni weźmie udział w defiladzie historycznej, która odbędzie się z okazji Święta Niepodległości na Trakcie Królewskim w Warszawie. Pokazy musztry i inne atrakcje przygotowuje Muzeum Wojska Polskiego na imprezie "Dotknij niepodległości".

Atrakcją tegorocznej defilady będzie limuzyna Polski Fiat 518, która należała do dowódcy polskiej floty admirała Józefa Unruga. Samochód jest unikatowy - to jedyny ocalały egzemplarz z przedwojennej floty rządowej.

Rekonstrukcja obrony Twierdzy Modlin 2011

obrona_twierdzy_modlin_2011_plakat
Rekonstrukcję polsko-niemieckich walk o Twierdzę Modlin z września 1939 r. będzie można obejrzeć 11. września na terenie Fundacji Park Militarny Twierdzy Modlin. W inscenizacji wykorzystane zostaną m.in. polska tankietka TK-3 oraz niemieckie motocykle.

Zainteresowanie rekonstrukcjami historycznymi istniało od wieków

bitwa_pod_grunwaldem
Zainteresowanie rekonstrukcjami historycznymi nie jest niczym nowym i istniało od wieków. Z psychologicznego punktu widzenia pełnią one ważną rolę w procesie utożsamiania się z pewnymi wartościami, które przyniosła nam historia - mówi w wywiadzie dla PAP prof. Jerzy Miziołek.

Podziemia Rynku w Krakowie Wydarzeniem Historycznym Roku 2010

podziemia_rynku_krakow_plan
Otwarcie podziemi Rynku Głównego w Krakowie zwyciężyło w plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku 2010 zorganizowanym po raz trzeci przez Muzeum Historii Polski wspólnie z portalem historia.org.pl. 14. kwietnia w Krakowie rozdano nagrody laureatom konkursu.

Widowisko historyczne przy Twierdzy Wisłoujście

wisloujscie_rekonstrukcja_foto
Uzbrojony w działa galeon, 90 kg prochu, czterdziestolufowa artyleria twierdzy, 100 żołnierzy z muszkietami w mundurach z epoki napoleońskiej i wybuchy pirotechniczne - to tylko część atrakcji, które 16 kwietnia ubarwią inscenizację historycznej bitwy z przełomu XVIII/XIX w. przy Twierdzy Wisłoujście.

Rekonstrukcja Nocy Listopadowej w Warszawie

noc_listopadowa_2010_plakat
Widowisko hitoryczne Noc Listopadowa - zdobycie Warszawskiego Arsenału odbędzie się w Warszawie 27. listopada - w 180. rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego. Inscenizacja rozpocznie się o godz. 17.00 na Placu Piłsudskiego uroczystą odprawą wojsk.

Dotknij Niepodległości 11. listopada 2010

dotknij_niepodleglosci_plakat
Defilada historyczna na Trakcie Królewskim z udziałem dziewięciu grup rekonstrukcyjnych piechoty, konnicy i zrekonstruowanych pojazdów bojowych, wystawa pojazdów militarnych i prezentacja sprzętu wojskowego, spotkanie z twórcami filmu Bitwa Warszawska 1920, XXII Bieg Niepodległości i pokaz sztucznych ogni - to część atrakcji warszawskich obchodów 92. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Warszawa: Defilada historyczna 2010 - grupy rekonstrukcyjne

ford_ftb_skan
Dziewięć grup rekonstrukcji historycznej weźmie udział w defiladzie z okazji Święta Niepodległości w Warszawie. Traktem Królewskim przemaszerują rekonstruktorzy w mundurach i z uzbrojeniem z lat 1920-45, w kolumnie przejadą też samochody wojskowe i 50 koni.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość