Piątek, 2017.09.22 Maury, Milany, Tomasza
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

22. września

22. września

1959 - zainaugurowano pierwsze połączenie telefoniczne między Stanami Zjednoczonymi a Europą;

1989 - Sąd Najwyższy zarejestrował Niezależne Stowarzyszenie Studentów;

1989 - zespół Lombard przyleciał do stolicy Iraku Bagdadu. Był drugą grupą rockową występującą w tym kraju, a pierwszą mającą w swoim składzie wokalistkę (i to blondynkę!).

Więcej w kalendarium »

Rewers

Angelus 2010: ćwierćfinaliści

angelus_2010_grafika
14 książek, w tym aż 7 polskich, zakwalifikowało się do ćwierćfinału Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS. Do piątej edycji konkursu zostały zgłoszone 42 tytuły. Oprócz publikacji polskich autorów są wśród nich 3 książki rumuńskie i po jednej z Niemiec, Czech, Węgier i Chorwacji. Laureata Angelusa poznamy 4. grudnia podczas Uroczystej Gali.

Kwartet Pawlika zagra na żywo do Rewersu

wlodek_pawlik_foto
Kwartet Włodka Pawlika będzie grał na żywo podczas projekcji filmu Rewers w poznańskim kinie Apollo. Koncert w "zabytkowych murach" wielkopolskiego kina odbędzie się 23. kwietnia.

Rewers zdominował Polskie Orły 2010

rewers_plakat
Rewers Borysa Lankosza zdobył 8 statuetek, w tym dla najlepszego filmu, podczas ceremonii wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły 2010. Za kreacje aktorskie Polska Akademia Filmowa nagrodziła Agatę Buzek i Annę Polony. Sam reżyser został uznany za odkrycie roku.

Nominacje do Orłów 2010

Orly_statuetka
Po ogłoszeniu nominacji do Polskich Nagród Filmowych Orły 2010 można odnieść wrażenie, że od 1. stycznia do 31. grudnia 2009 r. zrealizowano w Polsce trzy filmy: Rewers (14 nominacji w 12 kategoriach), Dom zły (8 nominacji) oraz Wojnę polsko-ruską (7 nominacji). Pozostałe filmy, łącznie z Tatarakiem Wajdy, zebrały maksymalnie po dwie nominacje.

Grand Piano Włodka Pawlika w szczecińskiej Filharmonii

wlodek_pawlik_foto
Włodek Pawlik - wybitny pianista i kompozytor - zaprezentuje 24. lutego w Filharmonii Szczecińskiej projekt Grand Piano. Będzie to pierwszy od ośmiu lat koncert Pawlika w stolicy Pomorza Zachodniego. Twórca ścieżki dźwiękowej do filmu Rewers zaprezentował wówczas w Bazylice pw. św. Jakuba program Stabat Mater.

Rewers bez szans na Oscara

rewers_plakat
Rewers, polski kandydat do Oscara, nie znalazł się na tzw. skróconej liście filmów ubiegających się o nominację do tej nagrody. Amerykańska Akademia Filmowa wybrała sześć tytułów, które będą ubiegały się o nominację. Trzy kolejne to propozycje Komitetu Wykonawczego Kategorii Najlepszego Filmu Nieanglojęzycznego.

Laureaci Paszportów Polityki 2009

paszporty_polityki_logo
Po raz pierwszy w historii Paszportów "Polityki" nagroda w jednej kategorii została przyznana dwóm twórcom. Paszport ex aequo otrzymali dwaj reżyserzy filmowi: Borys Lankosz za Rewers i Xawery Żuławski za Wojnę polsko-ruską. W kategorii muzyki popularnej Paszport przypadł twórcy niezwykłego projektu muzyczno-wizualnego 39/89 Zrozumieć Polskę Łukaszowi Rostkowskiemu znanemu powszechnie jako L.U.C.

Kandydaci do Orłów 2010 w Kinie Charlie

przeglad_orlow_2010_plakat
Przegląd filmów kandydujących do Polskich Nagród Filmowych Orły 2010 odbędzie się w łódzkim Kinie Charlie od 8. do 23. stycznia. W tym czasie widzowie będą mogli obejrzeć 29 polskich produkcji, które zostały zrealizowane w ubiegłym roku. Uroczysta ceremonia wręczenia Orłów 2010 planowana jest na 1. marca.

Złota Żaba 2009 za zdjęcia z czołgu

liban_plakat
Giora Bejach otrzymał Złotą Żabę, główną nagrodę Festiwalu Plus Camerimage 2009, za zdjęcia do filmu Liban o pierwszej wojnie libańskiej. Widz obserwuje akcję z perspektywy czołgu, podglądając rzeczywistość na zewnątrz przez wizjer lufy. Film produkcji libańsko-izraelsko-francusko-niemieckiej wyreżyserował Samuel Maoz.

Świetny weekend otwarcia Rewersu

rewers_plakat2
Piątek trzynastego okazał się szczęśliwym dniem dla czarnej komedii - Rewers Borysa Lankosza zgromadził rekordową liczbę widzów. W premierowy weekend film obejrzało prawie 54 tysiące osób, co razem z frekwencją pokazów przedpremierowych stanowi wynik otwarcia na poziomie ponad 66 tysięcy widzów.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość