Czwartek, 2017.09.21 Darii, Mateusza, Wawrzyńca
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

21. września

21. września

Na święty Mateusz płaszcz wdziej,
A na święty Michał futro miej.

1903 - odbyła się premiera pierwszego westernu - 21-minutowego filmu Kit Carson;

1908 - matematyk Hermann Minkowski zdefiniował czas jako czwarty wymiar;

1947 - urodził się Stephen King, pisarz, reżyser, scenarzysta i aktor. Spod jego pióra wyszły takie powieści jak Lśnienie i to.

Więcej w kalendarium »

rodzice

Macierzyństwo bez lukru 3!

macierzynstwo_bez_lukru_3
Macierzyństwo bez lukru - co powie tata? to trzecia odsłona projektu charytatywnego na rzecz ciężko chorego Mikołajka Kamińskiego. W kolejnym tomie antologii nie tylko matki, ale i ojcowie opowiadają o swoich doświadczeniach rodzicielskich.

Autorzy  zastanawiają się, czy dzieci muszą być posłuszne rodzicom, dostawać to, czego my nie mieliśmy i czy powinny być nam wdzięczne; dywagują, na czym polega partnerski podział obowiązków i gdzie leży granica między bezpieczeństwem dziecka a nadopiekuńczością rodziców.

Cały zysk ze sprzedaży antologii trafia na konto Mikołajka w Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą". Wszyscy autorzy oraz wydawca zrezygnowali z honorariów na rzecz chorego chłopczyka.

Macierzyństwo bez lukru 2 - pierwsze recenzje

macierzynstwo_bez_lukru_2_okladka
"(...) tak wygląda mamowa jazda bez trzymanki", "(...) każda kobieta znajdzie coś dla siebie", "Świetne zmierzenie się ze wszystkim banałami i mitami", "Kolejna porcja słodko-gorzkiego dania serwowanego przez matki-blogerki na śniadanie, obiad i kolację", "(...) najlepszy kawałek polskiego Internetu o tym, czym jest macierzyństwo", "(...) jest to dłuższa ulotka nie dołączana do dziecka, Przepływ doświadczeń i empatii" - są już pierwsze recenzje antologii Macierzyństwo bez lukru 2.

Macierzyństwo... - wystawa w Lublinie

macierzynstwo_plakat
Ponad dwudziestu polskich artystów weźmie udział w wystawie Macierzyństwo..., której wernisaż odbędzie się 8. września w Warsztatach Kultury w Lublinie. Koncepcja wystawy kładzie szczególny akcent na rolę matek, jednak wyraźnie zaznaczono również aspekt ojcostwa, często pomijany na podobnych tematycznie wystawach.

Dyskusje z matką szkołą życia dla nastolatka

Nastolatki, które bardziej otwarcie wyrażają swoje poglądy w rozmowach z matkami (nawet, jeśli ich zdania się różnią) - częściej niż inni potrafią oprzeć się presji ze strony rówieśników, nakłaniających np. do narkotyków lub alkoholu - stwierdzili badacze z USA.

Dobry tata chroni przed stresem

Chłopcy, którzy w dzieciństwie mieli dobre relacje z ojcem, są w wieku dorosłym bardziej odporni na stres - wynika z badań, o których informuje serwis internetowy EurekAlert.

Co czyha na dzieci w sieci?

klawiatura_foto
Ujawnianie osobistych informacji, kontakt z treściami pornograficznymi, nasyconymi przemocą i zastraszanie - to najczęstsze zagrożenia, które czekają na dzieci korzystające z internetu. Do takich wniosków doszli autorzy badań przeprowadzonych w ramach I. etapu międzynarodowego programu EU Kids Online. Polskimi badaniami kierowała dr Lucyna Kirwil, psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

CBOS: mężczyźni bardziej chętni do rodzicielstwa

dziecko_i_dorosly_foto
Mężczyźni częściej niż kobiety wyrażają chęć posiadania potomstwa. Różnice w kwestii planowania dzieci są szczególnie duże wśród osób, które już je posiadają: kobiety, które mają już dzieci, skłonne są do powiększenia rodziny znacznie rzadziej niż mężczyźni - wynika z badania CBOS.

Wychowywanie dzieci obniża ciśnienie

Choć może się to wydawać zaskakujące, najnowsze badania dowodzą, że osoby posiadające dzieci mają niższe ciśnienie krwi niż osoby, które rodzicami nie są - informuje pismo "Annals of Behavioral Medicine".

Baby blues, czyli niesforny niemowlak w komiksie

Baby blues, cykl komiksowy Jerry’ego Scotta i Ricka Kirkmana o perypetiach początkujących rodziców zmagających się z kolkami i brakiem snu, zaczął ukazywać się w Polsce. Do księgarń trafił właśnie pierwszy tom serii zatytułowany To będzie trudniejsze, niż myśleliśmy.

Ruszyła akcja "Zrób bilans dwulatka"

dwulatek_foto
Bilans dwulatka to badanie okresowe, które pozwala ocenić, czy dziecko jest prawidłowo żywione, czy odpowiednio się rozwija, a także wcześnie wykryć wady rozwojowe i poważne schorzenia, w tym nowotwory. Prof. Anna Dobrzańska, krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii, podkreśliła, że rodzice nie mogą zapominać o tym badaniu.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość