Piątek, 2017.09.22 Maury, Milany, Tomasza
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

22. września

22. września

1959 - zainaugurowano pierwsze połączenie telefoniczne między Stanami Zjednoczonymi a Europą;

1989 - Sąd Najwyższy zarejestrował Niezależne Stowarzyszenie Studentów;

1989 - zespół Lombard przyleciał do stolicy Iraku Bagdadu. Był drugą grupą rockową występującą w tym kraju, a pierwszą mającą w swoim składzie wokalistkę (i to blondynkę!).

Więcej w kalendarium »

Rok Chopinowski

Muzyka Chopina codziennie u Wizytek

chopinowski_mural_gal1
Maria Pomianowska z zespołem, Lena Ledoff, Andrzej Jagodziński z zespołem i inni znakomici artyści wystąpią podczas koncertów Chopin z wizytą u Wizytek w warszawskim kościele sióstr Wizytek przy Krakowskim Przedmieściu. Recitale będą odbywały się codziennie od 22. lutego do 1. marca.

Chopinowi Duda-Gracz - wystawa w Płocku

chopinowi_duda_gracz_plakat
Chopinowi to ostatni wielki cykl obrazów Jerzego Dudy-Gracza, z których każdy inspirowany jest kolejnym utworem wielkiego romantyka. Praca nad cyklem trwała cztery lata, od 1999 do 2003 roku. W tym czasie powstało 295 prac - więcej niż utworów Chopina, gdyż są wśród nich dyptyki, tryptyki i poliptyki - w zależności od liczby części składających się na dany utwór.

Kolejny mural chopinowski w Warszawie

Na warszawskim Powiślu będzie można podziwiać kolejny mural chopinowski. Tym razem artyści mają do dyspozycji 200 metrów kw. ściany kamienicy przy ul. Górnośląskiej 8. Prace nad głównymi elementami rozpoczęły się 7. października.

O Chopinie dla dzieci

zagraj_fryderyku_okladka
Ewa Marcinkowska-Schmidt, autorka książki Zagraj, Fryderyku, opowie najmłodszym czytelnikom o swojej książce i o Chopinie. Spotkanie odbędzie się 13. października w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach-Bogucicach.

Zwycięski mural chopinowski w Warszawie

Chopin raz jeszcze odda Warszawie swe serce - tym razem na wielkoformatowym malowidle. Praca Serce Chopina autorstwa Emilii Bartkowskiej zwyciężyła w konkursie na projekt muralu poświęconego Warszawie i Fryderykowi Chopinowi. Nagrodą jest realizacja pracy laureatki na 200-metrowej ścianie kamienicy na warszawskim Powiślu.

Stenka przeczyta listy George Sand

Danuta_Stenka_Idealny_facet
Danuta Stenka przeczyta listy George Sand do Chopina podczas wieczoru literacko-muzycznego w Muzeum Literatury w Warszawie. W trakcie spotkania, które zaplanowano na 27. września, będzie można wysłuchać utworów Chopina w wykonaniu pianisty Juliusza Trawińskiego.

Klawiatura pod stopami warszawiaków

Na nowowyremontowanej nawierzchni ulicy Emilii Plater w Warszawie pojawiły się nietypowe przejścia dla pieszych w formie... klawiatury fortepianu. Umieszczenie ich w centrum miasta obok Dworca Centralnego ma w Roku Chopinowskim przypominać turystom i mieszkańcom o tym, że Warszawa jest miastem, w którym przez 20 lat mieszkał i tworzył Fryderyk Chopin.

Metropolitalna Noc Teatrów w Gliwicach

gtm_09_2010_repertuar
Filmy, koncerty, spektakle oraz specjalna edycja Krakowskiego Salonu Poezji w Gliwicach wypełnią program Metropolitalnej Nocy Teatrów, która będzie trwała ponad 24. godziny - od popołudnia 18. września do wieczornego epilogu dnia następnego.

Chopin na Grochowskiej w Warszawie

chopin_2010_logo
Muzyka Chopina będzie rozbrzmiewała podczas trzech kolejnych sobót przełomu sierpnia i września w siedzibie Orkiestry Sinfonia Varsovia przy Grochowskiej 272 w Warszawie. Podczas muzycznych spotkań wystąpią młodzi polscy pianiści, a towarzyszyć im będą wykłady muzykologów, którzy w przystępny sposób opowiedzą o związkach Chopina z innymi dziedzinami sztuk: filmem, literaturą i jazzem.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość