Piątek, 2017.09.22 Maury, Milany, Tomasza
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

22. września

22. września

1959 - zainaugurowano pierwsze połączenie telefoniczne między Stanami Zjednoczonymi a Europą;

1989 - Sąd Najwyższy zarejestrował Niezależne Stowarzyszenie Studentów;

1989 - zespół Lombard przyleciał do stolicy Iraku Bagdadu. Był drugą grupą rockową występującą w tym kraju, a pierwszą mającą w swoim składzie wokalistkę (i to blondynkę!).

Więcej w kalendarium »

Rosja

Nagroda Kościelskich 2012 za Gugarę

gugara_okladka
Andrzej Dybczak zostanie uhonorowany Nagrodą im. Fundacji Kościelskich za książkę reportażową Gugara. Jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień literackich dla polskich autorów przyznano po raz 50.

Jan Szurmiej o odeskich błatnych pieśniach

jan_szurmiej_foto
Słowo "błatnoj" oznacza profesjonalnego przestępcę, człowieka solidaryzującego się z normami i kodeksem życia świata przestępczego, zajmującego określone miejsce w nieformalnej hierarchii więźniów (takie samo znaczenie ma określenie "błatny" w polskim żargonie środowisk przestępczych).

Wznowienie Protokołów mędrców Syjonu

protokoly_medrcow_syjonu_okladka
W 1903 roku na łamach petersburskiego czasopisma Russkoje Znamia, a dwa lata później już jako oddzielna edycja książkowa, ukazały się Protokoły mędrców Syjonu. W marcu 2012 r. ukazało się wznowienie tekstu napisanego z inicjatywy carskiej ochrany z obszernym wstępem Janusza Tazbira.

Miasto Ruin na festiwalu w Moskwie

miasto_ruin_kadr
Filmowy projekt Muzeum Powstania Warszawskiego Miasto Ruin zostanie zaprezentowany podczas 33. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie. Będzie to międzynarodowa premiera filmu. Moskiewski festiwal, który rozpocznie się 23. czerwca i potrwa do 2. lipca,  jest jedną z najważniejszych imprez filmowych na świecie.

Wojna absolutna Chrisa Bellamy'ego

wojna_absolutna_okladka
Historię wojny toczącej się w latach 1941-1945 między Związkiem Radzieckim a Niemcami opisuje w książce Wojna absolutna Chris Bellamy. Publikacja ukazała się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Pora Reportażu 2009 w Gdańsku

pora_reportazu_logo
Krystyna Kurczab-Redlich, Jacek Hugo-Bader oraz Paweł Smoleński spotkają się w drugiej połowie listopada z czytelnikami w Gdańsku w ramach cyklu Pora Reportażu.

Polak patrzy na Rosję - debata literacka na Ochocie

Polak patrzy na Rosję - miłość, nienawiść, obojętność to temat debaty literackiej, która odbędzie się 5. listopada w Klubokawiarni "Mam ochotę" w Warszawie. W spotkaniu wezmą udział Adam Pomorski - tłumacz, eseista, krytyk literacki, wiceprezes polskiego PEN Clubu oraz Piotr Mitzner - teatrolog, poeta, eseista, pisarz, autor scenariuszy teatralnych.

George Friedman: Polska będzie mocarstwem

nastepne_100_lat_okladka
Polska w roli jednego z głównych mocarstw XXI wieku - taka wizja przyszłości naszego kraju wyłania się z książki Następne 100 lat amerykańskiego politologa George'a Friedmana. Autor, szef agencji prognoz geopolitycznych Stratfor, próbuje przewidzieć losy świata w XXI wieku. Polski przekład książki ukaże się w październiku.

Koniec banicji Archipelagu Gułag

archipelag_gulag_okladka
Zakazana za czasów sowieckich książka Aleksandra Sołżenicyna Archipelag Gułag została wpisana przez rosyjskie Ministerstwo Edukacji na listę lektur obowiązkowych w szkołach średnich. Podjętą decyzję ministerstwo uzasadnia tym, że dzieło należy do dziedzictwa historycznego i kulturowego Rosji XX wieku.

Rosyjski naukowiec o fałszowaniu historii kraju

Znany rosyjski historyk Jurij Afanasjew ostro skrytykował powołanie przez prezydenta Dmitrija Miedwiediewa specjalnej komisji do przeciwdziałania próbom fałszowania historii na szkodę interesów Rosji.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość