Czwartek, 2017.09.21 Darii, Mateusza, Wawrzyńca
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

21. września

21. września

Na święty Mateusz płaszcz wdziej,
A na święty Michał futro miej.

1903 - odbyła się premiera pierwszego westernu - 21-minutowego filmu Kit Carson;

1908 - matematyk Hermann Minkowski zdefiniował czas jako czwarty wymiar;

1947 - urodził się Stephen King, pisarz, reżyser, scenarzysta i aktor. Spod jego pióra wyszły takie powieści jak Lśnienie i to.

Więcej w kalendarium »

rysunek

Guercino - arcydzieła włoskiego baroku w Muzeum Narodowym

Guercino_plakat_wystawy
Monumentalne obrazy, studia rysunkowe, szkice i ryciny Guercina - jednego z najwybitniejszych malarzy włoskiego baroku - można oglądać od 20. września w Muzeum Narodowym w Warszawie. Na wystawie znalazły się najsłynniejsze kompozycje pochodzące z kolekcji włoskich - pinakoteki oraz kościołów i pałaców Cento, rodzinnego miasta malarza, a także ze zbiorów słynnej rzymskiej Galleria Nazionale d’Arte Antica di Palazzo Barberini (Galerii Barberinich). 

Guercino. Triumf baroku - galeria

W Muzeum Narodowym w Warszawie prezentowanych jest ponad 80 dzieł, w tym 33 obrazy autorstwa Guercina - od młodzieńczych, pełnych inwencji, żywiołowych, aż po późne, dojrzałe, charakteryzujące się surowym naturalizmem, podporządkowane klasycyzującym tendencjom.

Wernisaż prac studentów Pracowni Rysunku wrocławskiej ASP

Pracownia_205_rysunek_plakat
Wernisaż ekspozycji prac studentów III Pracowni Rysunku na wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu odbędzie się 19. maja w Centrum Kultury Wrocław-Zachód. Na wystawie Pracownia 205. Rysunek zostaną zaprezentowane prace 22 młodych artystów.

Themersonowie i awangarda - wernisaż w Muzeum Sztuki

themersonowie_kadr_z_filmu_apteka
Wystawa Themersonowie i awangarda zostanie otwarta 22. lutego w Muzeum Sztuki w Łodzi. Obejmuje ona m.in. projekcje ocalałych filmów Franciszki i Stefana Themersonów, a także związane z twórczością filmową kolaże i fotogramy Stefana Themersona. Wstęp na wernisaż wolny.

Rysunki Starowieyskiego na zdjęciach Parceja w Opolu

starowieyski_foto_parceja
Opolski Teatr Rysowania Franciszka Starowieyskiego w fotografii Tadeusza Parceja to tytuł wystawy, która zostanie otwarta 4. lutego w Muzeum Śląska Opolskiego. Ekspozycję będzie można zwiedzać do 31. marca.

Wino, kobiety i śpiew Andrzeja Mleczki

wino_kobiety_i_spiew_okladka
Nowy zbiór rysunków satyrycznych Andrzeja Mleczki komentujących naszą rzeczywistość w sposób czasem złośliwy, czasem dobroduszny, ale zawsze dowcipny ukazał się nakładem wydawnictwa Iskry. Tomik liczący 136 stron nosi tytuł Wino, kobiety i śpiew.

Kot Simona i inne futrzaki

kot_simona_okladka
Każdy Sierściuch jako istota o wyższej kulturze literaturę poważa. I owszem. A najbardziej to jeden z drugim lubi opowieści o sobie samym. Co zasadniczo dziwne nie jest, bo niby kto bardziej zasługuje na to, żeby o nim pisać książki? No przecież nie człowiek.

Kot Simona sam o sobie. Z literkami

kot_simona_okladka
Ponad 30 milionów widzów obejrzało króciutkie animacje z Kotem Simona w roli głownej na YouTube. Nic dziwnego: w kilkudziesięciu sekundach udało się pokazać kwintesencje pokrętnej kociej natury. 14. października Kot Simona rozgości się także w polskich księgarniach.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość