Wtorek, 2017.09.26 Cypriana, Justyny, Łucji
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

26. września

26. września

1849 - urodził się Iwan Pawłow, rosyjski twórca fizjologii wyższych czynności nerwowych, laureat Nagrody Nobla w 1904 r. za badania nad fizjologią trawienia. Wprowadził pojęcie odruchów warunkowych;

1939 - w nocy z 26 na 27 utworzono "Służbę Zwycięstwu Polski", przekształcono ją później w Związek Walki Zbrojnej. Ostatecznie powstała z tej organizacji Armia Krajowa.

Więcej w kalendarium »

science fiction

Gra Endera ciut wcześniej w kinach

gra_endera_polski_plakat
Ekranizacja powieści Orsona Scotta Carda trafi na ekrany polskich kin dzień wcześniej niż dotąd planowano: w czwartek 31. października, a nie w piątek 1. listopada. Nietrudno zrozumieć tę decyzję, choć i tak dla filmu nie będzie to łatwy weekend.

Polskie zwiastuny ekranizacji Gry Endera

gra_endera_plakat
W internecie pojawił się pierwszy polski zwiastun filmu Gra Endera, ekranizji kultowej powieści science fiction Orsona Scotta Carda. Zwiastun ma dwie wersje - z napisami i z polskim dubbingiem.

Pierwsze pełne wydanie najdłuższego polskiego komiksu

kajtek_i_koko_w_kosmosie_3wydanie
Po raz pierwszy udało się zebrać w jedną całość ponad 1200 pasków najdłuższego polskiego komiksu - Kajtek i Koko w kosmosie. Trzecie uzupełnione wydanie albumu z komiksem Janusza Christy ukazało się w 40. rocznicę zakończenia edycji prasowej.

Finał Kroniki Awatarów

edda_okladka
Do księgarń trafiła Edda - trzecia i ostatnia część cyklu "Kroniki Awatarów" Conora Kosticka, twórcy pierwszej na świecie gry LARP i zdobywcy liczących się nagród literackich.

Filmowe adaptacje Lema w Iluzjonie

adaptacje_lema_grafika
9 ekranizacji utworów Stanisława Lema, w tym dwie kinowe adaptacje Solaris, będzie można obejrzeć od 12. do 19. września w warszawskim Iluzjonie. Przegląd zorganizowano w 90. rocznicę urodzin i 5. rocznicę śmierci Stanisława Lema.

Cyberpunk to nasza przyszłość?

neuromancer_plakat_filmu
Do 2050 r. prawdopodobnie staniemy się cyborgami, korzystając z połączonych z naszym systemem nerwowym implantów poszerzających znacznie możliwości naszej pamięci czy zmysłów - przewiduje wybitny brytyjski cybernetyk prof. Kevin Warwick.

Dystrykt 9 w CK Wrocław-Zachód

dystrykt_9_plakat
Obca cywilizacja uwięziona na naszej planecie w wizjonerskiej produkcji Petera Jacksona (Władca pierścieni). Zaskakujący obraz współczesnego świata, w którym przybysze z kosmosu od lat żyją obok nas. Jak długo ludzie będą tolerować ich obecność? Film można będzie obejrzeć 21. marca w Centrum Kultury Wrocław - Zachód.

Łukasz Orbitowski: Ten ogień nie boli - opowiadanie

adam_patrzyk_obraz2
Słońce niedługo wybuchnie, zmieniając wszystko w wilgotny obłok. Siedzimy na ganku, bardziej razem niż kiedykolwiek, a wiatr gna w naszą stronę okruchy świata.

Miś Misza nadzieją kudłatych

mis_misza_okladka
Pierwszy tom debiutanckiego komiksu Pawła Kłudkiewicza Miś Misza trafi do sprzedaży w kwietniu tego roku. Misza praktykuje Zez Zen - odmawia sutrę wielkiego paradoksu siedząc w kwiecie lotosu i popijając rum sojowy, ale bynajmniej nie czyni tego w celach rozrywkowych. Stawką jest, a jakże, ocalenie naszej planety, dlatego Misza skupia się jak laser i pokonuje każdą przeszkodę.

Martha Washington Millera i Gibbonsa po polsku

Rok po amerykańskiej premierze pełnego wydania Marthy Washington legendarny komiks ze scenariuszem Franka Millera i rysunkami Dave'a Gibbonsa ukaże się w Polsce. Będzie to monumentalne wydanie: antyutopia zostanie opublikowana w dwóch tomach (pierwszy będzie liczył 248 stron, drugi - 352) i w twardej oprawie, w formacie 170 na 260 mm. Oba tomy wydane w serii "Mistrzowie Komiksu" będą sprzedawane łącznie.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość