Czwartek, 2017.09.21 Darii, Mateusza, Wawrzyńca
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

21. września

21. września

Na święty Mateusz płaszcz wdziej,
A na święty Michał futro miej.

1903 - odbyła się premiera pierwszego westernu - 21-minutowego filmu Kit Carson;

1908 - matematyk Hermann Minkowski zdefiniował czas jako czwarty wymiar;

1947 - urodził się Stephen King, pisarz, reżyser, scenarzysta i aktor. Spod jego pióra wyszły takie powieści jak Lśnienie i to.

Więcej w kalendarium »

SF

Finał Kroniki Awatarów

edda_okladka
Do księgarń trafiła Edda - trzecia i ostatnia część cyklu "Kroniki Awatarów" Conora Kosticka, twórcy pierwszej na świecie gry LARP i zdobywcy liczących się nagród literackich.

LEMologia - książka jako aplikacja na iPada

lemologia_okladka
LEMologia - cyfrowa wersja książki Wojciecha Orlińskiego wydana przez firmę iSource jako aplikacja na iPada - od 13. lutego dostępna jest w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, 25 krajach Europy, 29 krajach Afryki, Bliskiego Wschodu i Indiach, 19 krajach Azji i Pacyfiku i 37 krajach Ameryki Łacińskiej. Aplikacja stanowi kompendium wiedzy na temat Stanisława Lema i jego twórczości.

Wojna światów z Liamem Neesonem w Trójmieście

wojna_swiatow_logo
Musical Wojna światów Jeffa Wayne’a zostanie po raz pierwszy zaprezentowany w Polsce. W roli głównej - dziennikarza George’a Herberta - wystąpi Liam Neeson, a właściwie jego trójwymiarowy hologram. Widowisko będzie można zobaczyć 10. stycznia 2013 r. w hali Ergo Arena w Trójmieście.

Filmowe adaptacje Lema w Iluzjonie

adaptacje_lema_grafika
9 ekranizacji utworów Stanisława Lema, w tym dwie kinowe adaptacje Solaris, będzie można obejrzeć od 12. do 19. września w warszawskim Iluzjonie. Przegląd zorganizowano w 90. rocznicę urodzin i 5. rocznicę śmierci Stanisława Lema.

Nowa powieść o Enderze

ender_na_wygnaniu_okladka
Ender na wygnaniu - taki tytuł nosi polska edycja najnowszej, długo oczekiwanej powieści Orsona Scotta Carda opowiadającej o tym, co działo się z Enderem między Grą Endera a Mówcą Umarłych. Polska premiera zapowiadana jest na 24. sierpnia.

Magdalena Kozak: Fiolet - fragment powieści

fiolet_okladka
Fiolet, najnowsza powieść Magadleny Kozak - autorki bestsellerowego cyklu o Nocarzach, wampirach w tajnych jednostkach specjalnych - pojawiła się 21. kwietnia w salonach Empiku jako pierwsza książka nowej, wspólnej serii Bellony i Runy. Do pozostałych księgarń Fiolet trafi 28. kwietnia.

Martha Washington Millera i Gibbonsa po polsku

Rok po amerykańskiej premierze pełnego wydania Marthy Washington legendarny komiks ze scenariuszem Franka Millera i rysunkami Dave'a Gibbonsa ukaże się w Polsce. Będzie to monumentalne wydanie: antyutopia zostanie opublikowana w dwóch tomach (pierwszy będzie liczył 248 stron, drugi - 352) i w twardej oprawie, w formacie 170 na 260 mm. Oba tomy wydane w serii "Mistrzowie Komiksu" będą sprzedawane łącznie.

Kroki w nieznane - ukazał się kolejny tom antologii fantastyki

kroki_w_nieznane_2009_okladka
Ukazał się kolejny tom antologii światowej fantastyki Kroki w nieznane. Zbiór zawiera szesnaście nowych i najnowszych opowiadań autorów ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rosji, Ukrainy, Australii i Argentyny. Robert Silverberg, Nancy Kress, Connie Willis i Greg Egan to tylko część nazwisk autorów szesnastu opowiadań, które składają się na najnowszy tom wydawanego co kilkanaście miesięcy almanachu fantastyki.

Xavras Wyżryn w nowej szacie graficznej

xavras_wyzryn_okladka
Książka Jacka Dukaja Xavras Wyżryn i inne fikcje narodowe ukazała się 24. września w nowej szacie graficznej. To kolejny tom prozy Dukaja wydany w w twardej oprawie, w jednolitym firmacie A5 i okładkami zaprojektowanymi przez Tomka Bagińskiego. Dokładnie za rok w tej samej serii ukaże się Extensa.

Kolejna wiedźma przybywa do Polski

przyniescie_mi_glowe_wiedzmy_okladka
Gdy na listach bestsellerów książkowych wampiry rozgościły się w najlepsze, do grona niezwykłych postaci dołącza kolejna: Rachel Morgan - wiedźma i agentka w jednej osobie. Pierwsza część z trzytomowego cyklu Zapadlisko ukaże się w Polsce 23. września.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość