Wtorek, 2017.09.26 Cypriana, Justyny, Łucji
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

26. września

26. września

1849 - urodził się Iwan Pawłow, rosyjski twórca fizjologii wyższych czynności nerwowych, laureat Nagrody Nobla w 1904 r. za badania nad fizjologią trawienia. Wprowadził pojęcie odruchów warunkowych;

1939 - w nocy z 26 na 27 utworzono "Służbę Zwycięstwu Polski", przekształcono ją później w Związek Walki Zbrojnej. Ostatecznie powstała z tej organizacji Armia Krajowa.

Więcej w kalendarium »

śmierć

Opowiadam o tym, co znam - rozmowa z Marjane Satrapi

satrapi_i_parronaud
- Od samego początku Kurczak ze śliwkami był dla nas logiczną, spójną kontynuacją  Persepolis. Po pierwsze dlatego, że jego bohaterem, owym muzykiem złamanym przez miłość, jest brat mojego dziadka, rewolucjonista i komunistyczny więzień, o którym opowiadałam w Persepolis - Marjane Satrapi opowiada o swoim najnowszym filmie, współpracy z Vincentem Paronnaud oraz aktorami.

Kurczak ze śliwkami trafi na ekrany polskich kin 26. grudnia 2012 roku. W filmie grają m.in. Matthieu Amalric, Maria de Medeiros, Golshifteh Farahani i Isabella Rossellini.

Starosłowiańskie tropy polskiej Wigilii

bombki_foto
Obecność na wigilijnym stole maku, miodu czy grzybów sięga korzeniami kultury starosłowiańskiej - wskazują etnologowie. Niektórym potrawom przypisano właściwości pomocne w osiąganiu łączności między światem doczesnym a zaświatami.

Jak powstają utwory dla dzieci. Wywiad z Jarosławem Mikołajewskim

kiedy_kiedys_okladka

- Dla dziecka starzec jest tajemnicą, stworzeniem z innej planety, o którym się jednak mówi, że kiedyś był dzieckiem takim jak ono. Dziecku nie mieści się w głowie, że ciało starca mogło być kiedyś dziecięce, a jego własne ciało będzie mogło być starcze. A śmierć jest największą tajemnicą starego człowieka w oczach dziecka, miejscem spotkania w świecie, którego nie ma, lecz w którym dziecko jakoś się jednak odnajduje - mówi Jarosław Mikołajewski, autor książki Kiedy kiedyś... o swojej najnowszej opowieści dla dzieci.

Książka dla dzieci o... śmierci

kiedy_kiedys_okladka
Z dziećmi trzeba rozmawiać prawie o wszystkim. Kiedy kiedyś czyli Kasia, Panjan i Pangór autorstwa Jarosława Mikołajewskiego pomagają znaleźć odpowiedź na najtrudniejsze pytania w życiu dziecka.

Laureat z Angoulême 2010 po polsku

mglisty_billy_okladka
Komiks Guillaume'a Bianco Mglisty Billy ukazał się w Polsce nakładem Wydawnictwa Post. Album otrzymał w 2010 r. nagrodę dla najlepszego albumu francuskojęzycznego Festiwalu w Angoulême.

Cmentarze w nowym serwisie mapowym Warszawy

Na portalu mapowym Warszawy pojawiły się dwa nowe serwisy: Plany Zagospodarowania oraz Mapa Cmentarzy. W serwisie Mapa Cmentarzy prezentowane są wszystkie cmentarze zlokalizowane w Warszawie.

Można umrzeć z miłości

Możliwa jest śmierć na skutek utraty kochanego partnera lub partnerki życiowej - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham w Wlk.Brytanii - poinformował portal naukowy "New Scientist".

Psycholog: rozmawiajmy z dziećmi o katastrofie, jeśli pytają

pozegnanie_pary_prezydenckiej_gal6
Rozmawiajmy z dziećmi o katastrofie, gdy same o to pytają. Nawet, jeśli my uznajemy to, co się stało, za ważne, dzieci nie muszą tego tak odbierać - powiedziała dr Barbara Arska-Karyłowska ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Przeżywanie żałoby pozwala poradzić sobie z nagłą stratą

Wspólne przeżywanie żałoby narodowej przez ludzi - na przykład gromadzenie się w symbolicznych miejscach, palenie zniczy, pomaga poradzić sobie z poczuciem straty i zachwianego bezpieczeństwa - powiedziała PAP psycholog społeczna Joanna Pommersbach ze Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej.

Lech i Maria Kaczyńscy - galeria

Prezydent Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński z żoną Marią Kaczyńską. Oboje zginęli 10. kwietnia 2010 r. podczas katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, podobnie jak 86 pozostałych pasażerów i cała załoga samolotu polskiej delegacji na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość