Wtorek, 2017.09.26 Cypriana, Justyny, Łucji
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

26. września

26. września

1849 - urodził się Iwan Pawłow, rosyjski twórca fizjologii wyższych czynności nerwowych, laureat Nagrody Nobla w 1904 r. za badania nad fizjologią trawienia. Wprowadził pojęcie odruchów warunkowych;

1939 - w nocy z 26 na 27 utworzono "Służbę Zwycięstwu Polski", przekształcono ją później w Związek Walki Zbrojnej. Ostatecznie powstała z tej organizacji Armia Krajowa.

Więcej w kalendarium »

średniowiecze

Świteź - wybrane kadry animacji Kamila Polaka

Film Świteź w reżyserii Kamila Polaka jest adaptacją romantycznej ballady Adama Mickiewicza pod tym samym tytułem. Opowiada historię tajemniczego jeziora, na dnie którego leży zaklęte średniowieczne miasto. Świteź to apokaliptyczna opowieść o zniszczeniu, cudach, odwiecznej walce dobra ze złem, wierze i nadziei.

XXII Noc Skarbów w Muzeum Śląska Opolskiego

Wczesnośredniowieczne skarby biżuterii z Czermna będzie można obejrzeć w Muzeum Śląska Opolskiego 27. kwietnia od godz. 19.00 do 24.00 podczas XXII Nocy Skarbów. W programie także wykład Marcina Piotrowskiego z Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie.

Odkrycie w kościele oo. franciszkanów w Kaliszu

Warstwy polichromii z czasów Bolesława Pobożnego i krzyże w prezbiterium kaplicy Męki Pańskiej, które fundowali ówcześni władcy, odkryto w trakcie prac renowacyjnych w XIII-wiecznym kościele ojców franciszkanów w Kaliszu. 

Opis obrazu Bitwa pod Grunwaldem

bitwa_pod_grunwaldem_obraz
Obraz Bitwa pod Grunwaldem, namalowany w technice olejnej na płótnie, został ukończony przez Jana Matejkę w 1878 roku, a prace nad nim trwały blisko 6 lat. Od tego czasu był prezentowany w różnych galeriach Europy, m.in. w Wiedniu, Warszawie, Petersburgu, Berlinie, Londynie, Paryżu, Lwowie, Bukareszcie, Moskwie.

Średniowieczne artefakty odkryto w północnej Islandii

Archeolodzy prowadzący wykopaliska na stanowisku w Islandii odkryli rozmaite artefakty z XII i XIII wieku - informuje serwis internetowy Iceland Review. Odkrycia dokonano na stanowisku w miejscowości Siglunes, położonej nad fiordem Siglurfjordur, w północnej części wyspy.

Jesień średniowiecza - wiosna renesansu w Tarnowie

"Jesień średniowiecza - wiosna renesansu" to hasło cyklu wydarzeń kulturalno-naukowych zaplanowanych na lata 2011-2012, których organizatorem będzie Muzeum Okręgowe w Tarnowie.

Madonna z Klonówki w Warszawie

madonna_z_klonowki_zblizenie
Figurę Madonny szafkowej wypożyczoną na okres świąteczny z Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie można oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie do 28. lutego 2011. Unikatowa figura reprezentuje rzadki typ wizerunku maryjnego.

Madonna z Klonówki - galeria

Madonna z Klonówki powstała w końcu XIV wieku w warsztacie gdańskim, na co wskazują wyraźne analogie do rzeźby tego ośrodka. Jest ona pokrewna stylistycznie i koncepcyjnie Madonnie szafkowej ze zbiorów Germanisches Nationalmuseum w Norymberdze, która pochodzi prawdopodobnie z Rogóżna koło Grudziądza.

Średniowiecze - epoka dla detektywa i wielbiciela... kobiecej literatury

mszal_sredniowieczny_foto
Czasy barwne, złożone i tajemnicze, z jednej strony egzotyczne i obce mentalnie dla współczesnego człowieka, a jednocześnie kolebka dzisiejszej cywilizacji - tak na średniowiecze patrzy historyk prof. Jerzy Strzelczyk. I dzięki temu znajduje w nim skarby, np. literaturę pisaną przez niezwykłe kobiety tamtych czasów.

Naukowcy przywrócą do życia średniowieczną muzykę

Naukowcy zbadają i skatalogują materiały dotyczące jednego ze średniowiecznych gatunków muzycznych. Jednym z efektów tej pracy będzie studyjne nagranie utworów, których nie wykonywano od połowy XIII w. - poinformował brytyjski University of Southampton.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość