Wtorek, 2017.09.26 Cypriana, Justyny, Łucji
lokalizator imprez Sprawdź co się dzieje w Twoim województwie

26. września

26. września

1849 - urodził się Iwan Pawłow, rosyjski twórca fizjologii wyższych czynności nerwowych, laureat Nagrody Nobla w 1904 r. za badania nad fizjologią trawienia. Wprowadził pojęcie odruchów warunkowych;

1939 - w nocy z 26 na 27 utworzono "Służbę Zwycięstwu Polski", przekształcono ją później w Związek Walki Zbrojnej. Ostatecznie powstała z tej organizacji Armia Krajowa.

Więcej w kalendarium »

starożytny Egipt

Egipska policja odzyskała starożytne artefakty

Egipski sarkofag oraz inne starożytne artefakty skradzione na stanowisku archeologicznym w Sakkarze zostały odzyskane przez egipskie służby policyjne - informuje serwis internetowy Ahram Online.

Ognisty Tron Riordana w księgarniach

ognisty_tron_okladka
Ognisty Tron, najnowsza powieść Ricka Riordana, trafił 7. września do polskich księgarń. To drugi tom Kronik Rodu Kane - kolejnej po Percym Jacksonie i Bogach Olimpijskich serii książek amerykańskiego pisarza dla młodych czytelników.

Odkryto 12 posągów sfinksa pod Luksorem

Dwanaście posągów sfinksa z okresu faraona Nektanebo I (380-362 p.n.e.) odkryto w pobliżu świątyń w Karnaku koło Luksoru - poinformowała egipska Najwyższa Rada Zabytków.

XIX-wieczna podróż na Bliski Wschód

wspomnienia_z_naszej_podrozy_na_wschodzie_okladka
Wspomnienia XIX-wiecznego ziemianina Józefa Hussarzewskiego z jego podróży po Egipcie i Ziemi Świętej ukazały się po raz pierwszy nakładem wydawnictwa Księgarnia Akademicka. To barwna opowieść prezentująca zarówno ówczesne, trudne realia dalekiej orientalnej podróży, jak i fascynujący wykład na temat historii i monumentalnych zabytków Egiptu.

Polacy rekonstruują świątynię Totmesa III

Przygotowaniu materiału ilustracyjnego do I tomu publikacji podsumowującej działania Polaków w obrębie świątyni Totmesa III był poświęcony ostatni sezon prac misji kierowanej przez dr Monikę Dolińską z Muzeum Narodowego w Warszawie.

Nieznana misja Polaków w Egipcie

rzezba_egipska
Nieznana polska misja archeologiczna we wschodniej Delcie Nilu, a dokładnie w Tell el-Retaba, będzie tematem kolejnego Spotkania ze Starożytnym Egiptem w Kawiarni Mesita w Warszawie.

Początki sztuki egipskiej w Bielsku-Białej

kosc_i_zloto_plakat
Wystawę fotografii ilustrującą najnowsze sensacyjne odkrycia polskich archeologów na terenie Egiptu można oglądać do 28. marca w Galerii Zamkowej "Baszta" w Muzeum w Bielsku-Białej. Autorem prezentowanych fotografii jest Robert Słaboński.

Odkryto sekrety śmierci Tutanchamona

Najsławniejszy egipski faraon Tutanchamon miał rozszczepienie podniebienia i wrodzone zniekształcenie stopy - dowodzą dwuletnie badania jego liczącej ponad 3000 lat mumii. Władca zmarł z powodu złamania nogi i malarii, a jego rodzice byli zapewne rodzeństwem.

Egipt: Ukończono renowację pierwszego chrześcijańskiego klasztoru

Ukończono prace restauracyjne w najstarszym na świecie i nadal czynnym chrześcijańskim klasztorze na Pustyni Wschodniej (Arabskiej) w Egipcie, założonym w 356 roku - poinformował szef egipskiej Najwyższej Rady Starożytności Zahi Hawass.

Egipt broni swoich starożytności

Parlament Egiptu znowelizował ustawę o starożytnościach, zaostrzając sankcje za handel nimi i wprowadził prawo własności intelektualnej, które pozwala domagać się odszkodowania za nieautoryzowane reprodukcje starożytnych dzieł. Nowe prawo wejdzie w życie 1. marca.
Projekt i realizacja: direktpoint
Subskrybuj zawartość